המדריך המלא למחזור החודשי שלך: לחיות על פי הסייקל הטבעי

המדריך המלא למחזור החודשי שלך: לחיות על פי הסייקל הטבעי


מגיל ההתבגרות ועד גיל המעבר, למחזורים ההורמונליים תפקיד מכריע בעיצוב היבטים
שונים בחייה של אישה.
שמירה על מחזור בריא ואיזון הורמונלי ישפיע על הבריאות, חיוניות ורווחה הכללית של כל אחת ואחת מאיתנו. הורמונים ממלאים תפקיד משמעותי בכל חלק בחיינו; אם נרגיש עייפות או ערניות, נינוחות או לחוצות, שמחות או עצובות. הם משפיעים על התיאבון, איכות השינה, טמפרטורת הגוף ועל החשק המיני שלנו.

כל שלב במחזור החודשי מביא איתו תחושות פיזיות ורגשיות שונות. המחזור(הסייקל) החודשי מורכב מ-4 שלבים: הווסת, השלב הפוליקולרי (שלב הזקיק), ביוץ, והשלב הלוטאלי. אורך המחזור החודשי הוא מהיום הראשון של הווסת עד ליום האחרון שלפני הווסת הבא.

על ידי הבנת השלבים השונים הללו נוכל לדעת איך אנו עשויות להרגיש בתקופות שונות במהלך החודש ולתכנן תוכניות בהתאם לצרכים שלנו. חשוב להקשיב לגוף, להתמקד בפעילויות שעושות לנו הרגשה טובה, ולכבד את הפעמים בהן נזדקק להאט את הקצב כדי להזין ולטפח את עצמנו.

שלב הווסת: ימים 1-6
תקופה זו בחודש היא הזדמנות מעולה לעשות סריקה כללית ולהבין מה קורה עם הבריאות שלך וכיצד ההורמונים מתפקדים. שלב הווסת זה זמן להאט ולקחת דברים בקלות כמה שאפשר. לפני ובמהלך הווסת, הורמוני האסטרוגן והפרוגסטרון נמצאים ברמה הנמוכה ביותר. יחד עם זה מגיעות רמות אנרגיה נמוכות ותחושות של עייפות. תאפשרו לעצמכן לנוח, הורידו ציפיות ותתמקדו בטיפוח עצמי, בהתקרקעות ואיזון בכל דרך שמתאימה לכן.

שלב הווסת

השלב הפוליקולרי (שלב הזקיק): ימים 7-12 לאחר הווסת
בשלב זה, העלייה ברמות האסטרוגן מעלה בחזרה את רמות האנרגיה הפיזיות ונפשיות בגוף. אסטרוגן מכונה לעתים קרובות ״הורמון האושר״ מכיוון שהוא משפר את מצב הרוח והחשק המיני. הוא גם מגביר את הסרוטונין והדופמין המופרשים בגוף ובכך מקדם אושר, מוטיבציה והנאה. הזמן הזה בחודש אמור להיות מלא במרץ, כיף וחיוניות, ואתן עשויות להבחין בתחושות של יצירתיות, סקרנות וצמיחה. זה הזמן לתכנן את שאר החודש, לקבוע מטרות, ליהנות מפעילות גופנית אנרגטית, ובעיקר לאפשר לעצמכן ליהנות.

ביוץ: ימים 13-16
הזינוק בהורמונים בזמן שהגוף מתכונן לביוץ מביא לאנרגיה גבוהה, ביטחון עצמי ובהירות. עבור נשים רבות זהו השלב האנרגטי ביותר, עם פרודוקטיביות ומוטיבציה גבוהה. אתן עלולות להרגיש יותר פתוחות, תקשורתיות וחברתיות, וזה זמן מעולה לקבוע מפגשים עם חברים או משפחה. 
הביוץ עצמו מתרחש ביום אחד ובתהליך זה הגוף מייצר פרוגסטרון. לאחר שהביצית משתחררת מהזקיק, היא הופכת לבלוטה המפרישה פרוגסטרון הנקראת הגופיף הצהוב. פרוגסטרון הוא הורמון מפתח בכל הקשור לבריאות המחזור והוא ידוע בהרגעת מערכת העצבים, מקדם שינה ומשפר את מצב הרוח.

השלב הלוטאלי: ימים 17 ועד הווסת הבא
בשלב זה, הפרוגסטרון נוטה לעלות והאסטרוגן יורד, כך שאתן עשויות להרגיש צורך בלהאט ולהתכנס פנימה. זה הזמן להשלים פרויקטים בזכות ריכוז משופר ותחושת מיקוד. תהיו עדינות עם עצמכן ועם אחרים; טיפוח ואהבה עצמית צריכים להיות בראש סדר העדיפויות בתקופה זו. חילוף החומרים בדרך כלל מואץ כך שאנחנאתן ו עלולות למצוא את עצמכן מושיטות יד למשהו מתוק ומנחם. זה טבעי לרצות מזונות שונים בזמנים שונים של המחזור והתיאבון עשוי להשתנות בהתאם לרמות הפעילות, השינה והמתח שאתן חוות.

מזונות המתאימים לתקופות השונות של המחזור:

  1. במהלך השלב הפוליקולרי(המסמן את תחילת הסייקל), מומלץ לצרוך מזונות עשירים בברזל כמו עלים ירוקים, קטניות ודגנים מלאים כדי לתמוך ברמות האנרגיה ולחדש את מאגרי הברזל.
  2. בעת המעבר לשלב הביוץ, השתדלו לשלב מזונות עשירים בחלבון כגון ביצים אורגניות, טופו, קטניות, בשר(אורגני בגידול חופשי), ודגים כדי לספק חומרים מזינים חיוניים לריפוי תאים ואיזון הורמונים במהלך חלון הפוריות.
  3. בשלב הלוטאלי, המאופיין בשינויים הורמונליים ושינויים במצב הרוח, מומלץ לצרוך מזונות עשירים במגנזיום כמו קקאו, אגוזים, זרעים, דגנים מלאים ועלים ירוקים כהים על מנת להקל על תסמינים כמו נפיחות ומצבי רוח.
  4. בזמן הווסת, התמקדו בצריכת מזונות עשירים בנוגדי חמצון כמו פירות יער, קקאו, ותה ירוק או מאצ׳ה כדי להקל על נפיחות, לתמוך בזרימת הדם ולחדש חומרים מזינים ונוטריאנטים שאבדו במהלך המחזור.

תזונה בהתאם לסייקל החודשי