איך לחץ וחרדה משפיעים לנו על ההורמונים

איך לחץ וחרדה משפיע על הורמונים
בעולמנו המודרני קל למצוא את עצמנו בתנועה מתמדת, ממהרות, רצות ממקום למקום, דואגות ומטפלות באחרים ושוכחות לדאוג לעצמנו. להיות 'עסוקים' ועסוקות זאת הנורמה עבור רבים, עם לחץ של חובת זמינות מיידית בטלפון או במיילים, הצפת מידע ועמידה בציפיות בעבודה, בלימודים, במסגרות חברתיות/משפחתיות ואפילו ברשתות החברתיות(לא ניכנס למצב המדיני-בטחוני בארץ שכמובן בעל השפעה משמעותית ורק מוסיף לסטרס של היומיום).

זה לא מפתיע שיותר ויותר אנשים מרגישים מוצפים, חווים תחושות חרדה, לחץ וסטרס, מה שיוכל להשפיע באופן ישיר על ההורמונים ועל הבריאות שלנו.

כיצד לחץ וחרדה משפיע לנו על ההורמונים?

כאשר אנו חרדים או מודאגים הגוף מפריש קורטיזול ואדרנלין, הורמוני ה'מתח והישרדות' של הגוף. אם רמות ההורמונים הללו נשארות גבוהות לאורך זמן, זה עלול להשפיע על בלוטת יותרת המוח ויכולתה לייצר את הורמוני הרבייה שלנו.

קורטיזול מיוצר מפרוגסטרון (אחד מהורמוני המין במחזור האישה). ככל שהקורטיזול עולה, רמות הפרוגסטרון בגוף יורדות ומתרוקנות. דבר זה יכול להפחית את החשק המיני, לגרום למחזור לא סדיר ואף לעצור אותו לחלוטין, וליצור שינויי מצב רוח שיכולים להופיע כחרדה, דיכאון ועצבנות. סימנים אחרים של חרדה יכולים להיות תחושת עצב, קשיי שינה או פחד יוצא דופן.
קל לראות איך אנחנו יכולות להישאב למעגל הזה של חרדה יומיומית… אז מה ניתן לעשות בנידון?

קבלי 5 טיפים פשוטים להפחתת לחץ וחרדה באופן טבעי במהלך הסייקל החודשי שלך:

 • תזונה מזינה
 • שומנים הם אבני הבניין של ההורמונים, לכן מומלץ לשלב בתזונה שומנים של חומצות שומן חיוניות: אבוקדו, חמאת גהי, אגוזים, זרעים ודגים הם כולם דוגמאות מצוינות לשומנים בריאים.
  השתדלו להימנע ממזונות שמייצרים תנודות גבוהות ברמות הסוכר בדם כגון סוכרים מעובדים. במקום זה תבחרו בפחמימות מורכבות: דגנים מלאים וירקות עמילניים.
  חלבון ושומנים בריאים עוזרים לרמות הסוכר בדם להישאר מאוזנות, מה שיקל על שינויים במצב רוח. 

  מומלץ להפחית ממריצים כמו אלכוהול או קפאין. אם בכל זאת קשה לכן לוותר על הקפאין, נסו לעבור למאצ'ה, שלא גורמת לנפילת אנרגיה הודות לחומצת האמינו L-theanine, ויוצרת תחושת ערנות ורוגע.

 • צמחים אדפטוגניים
 • ישנם מגוון צמחים אדפטוגניים שיכולים לעזור לגוף להסתגל ולהתמודד עם מצבי לחץ שונים. אדפטוגן מדהים שמומלץ להכיר הוא שורש אשווגנדה, צמח המזין את מערכת העצבים באופן טבעי. מחקרים מצביעים על כך שלאשווגנדה יש השפעות anxiolytic (אנטי חרדה). זהו צמח מרגיע ומחזק המסייע לגוף להתמודד עם הלחצים של החיים המודרניים, ובנוסף יכול לתמוך בשינה איכותית רסטורטיבית.

 • יצירה וחיזוק קשרים עם נשים אחרות
 • בני אדם הם יצורים חברתיים שנועדו לעזור ולתמוך זה בזה בכל שלבי החיים. חשוב לדעת לבקש עזרה מחברות ולמצוא נשים תומכות ומרימות לבלות איתן, לחלוק חוויות ולצחוק יחד. כל החוויות הללו שאנו חולקים עם נשים אחרות יכולות לעזור לנו עם הפרשת 'הורמון האהבה' הטבעי שלנו - אוקסיטוצין.

  נשים

 • תנועה יומיומית 
 • צאי החוצה מתי שאת יכולה; לטייל לשחרר אנרגיות ולנשום אוויר נקי. חפשי שיעור שאת נהנית להגיע אליו באופן קבוע ותתמידי. גלי את כוחו של היוגה, שיעזור לך לזכור כמה מדהים הגוף האנושי ולפתח את היכולת להישאר רגועה ומאוזנת במצבים מאתגרים.

  תרגול מיינדפולנס, הפחתת לחץ וסטרס

 • תרגול מיינדפולנס, נוכחות ברגע, וקבלה
 • תתרגלו נוכחות ברגע, להיות בכאן ועכשיו; זכרו שהחיים מורכבים מסדרה של רגעים קטנים וזה אחד מהם, אל תפספסו את זה.
  עצמו עיניים והקשיבו לנשימה, בדקו אם ניתן להאט אותה, נסו לשאוף לספירה של שלוש ולנשוף לספירה של שש.
  בזמן שאתן עושות זאת, הרפו את הלסת והכתפיים, שימו לב איך זה גורם לכן להרגיש.
  זכרי שאת אישה מדהימה, חזקה ויפה, שנועדה לרכב על הגאות והשפל של החיים, לקבל את כל מה שקורה עכשיו, את בדיוק איפה שאת אמורה להיות, והוודאות היחידה בחיים היא שהכל משתנה.

  נשים הן מחזוריות מטבען, לחשו לעצמכן את המנטרה הזו - 'שמתי לב לדבר הזה, אני מקבלת את המצב כפי שהוא, אני יודעת שהכול דינמני ומשתנה, והאור הוא בתוכי'.