פטריות לפיזור ערפל מוחי

ערפל מוחי יכול להיות חוויה מטרידה ומתסכלת אך אינה נדירה. הוא מורגש כשהמוח נכשל, ומשאיר אותנו לא מסוגלים לשחזר זיכרונות או לחשוב בהיגיון. תחושת הערפל עלולה להכות ברגעים הכי לא מתאימים ולהשאיר אותנו לא מסוגלים להביע את מחשבותינו, לזכור את כוונתנו או אפילו למצוא את המפתחות למכונית. ערפל מוחי יכול גם להוציא את שאר מערכות הגוף מאיזון. והאמת היא שזה קורה לכולם מדי פעם, אבל יש אנשים שחווים ערפל מוחי על בסיס חוזר ונשנה בתקופות שונות בחיים ואין סיבה שיתמודדו עם זה אם יש לנו דרכים לעזור.

מהו ערפל מוחי?

ערפל מוחי אינו מונח רפואי, אלא יותר תיאור גרפי של התפיסה שהמוח שלך מעונן ואינו מתפקד כראוי. הוא מוגדר כ״מצב זמני, בדרך כלל של ירידה ביכולת השכלית, המזוהה על ידי חוסר יכולת להתרכז או לחשוב בבהירות״. למרות שאינן מוגבלות לליקויים קוגניטיביים ספציפיים, כמה תלונות נפוצות כוללות:

קושי בזיכרון לטווח קצר
צורך לחזור על משימה מחשבתית או לעבד מידע מספר פעמים
חוסר יכולת להתמקד או להתרכז
בעיה בריבוי משימות

למרות שאינה ספציפית, נוכחות של ערפל מוחי עשויה להיות לא נוחה. ערפל מוחי יכול להוביל לחוסר מיקוד או ריכוז, ולמנוע ממך לבצע משימות פשוטות.

מה גורם לערפל במוח?

ערפל מוחי יכול להתרחש מסיבות שונות. חסרים תזונתיים, חוסר איזון הורמונאלי, מחלות ויראליות (כן כמו הקורונה), מחסור בשינה ומתח נפשי כולם עלולים להוביל לערפל מוחי. כאשר אנחנו עייפים יתר על המידה, לחוצים או מתמודדים עם הרבה דברים בבת אחת, המוח שלנו עלול להיות עמוס מדי ולא להיות מסוגל לעבד את כל הגירויים ביעילות.

פתרונות לערפול מוחי

ישנם תוספי מזון טבעיים שעשויים לעזור לשפר את המיקוד ולתמוך בבהירות מחשבתית. אלה מתחלקים לשתי קטגוריות עיקריות: אדפטוגנים ונוטרופיים. שניהם תומכים במוח בדרכים שונות.

  1. אדפטוגניים
    גוף האדם קיים באיזון הומיאוסטטי. כאשר מתחים פנימיים וכוחות חיצוניים יוצרים שינוי, לגוף יש מנגנונים חזקים, פיזיולוגיים ולולאות משוב המסייעות לו להסתגל ולהחזיר את האיזון. הצמח או הפטרייה האדפטוגניים תומך בתהליכים הטבעיים של הגוף להשבת האיזון.
    לגבי ערפל מוחי, אדפטוגנים תומכים ביכולת של הגוף לנהל מתח ודלקת. יחד עם שינה מספקת, תזונה בריאה, פעילות גופנית וצמצום סטרס, תוסף אדפטוגני עשוי לעזור להילחם בעייפות ולהגביר את היכולת המנטלית. בנוסף לכך, הוספת צמח או פטרייה אדפטוגניים לשגרת הבריאות הקבועה שלך עשויה לעזור לבנות חוסן לתופעה ולמעזר את השפעתה על חיי היום-יום.
  2. תוספים לבריאות המוח (Nootropics)
    תוספים מסוג ייחודי התומכים בתפקוד קוגניטיבי ותפקוד מוח בריא. קפה, שמן דגים, חומרים ממריצים עם מרשם וחומרים מזינים טבעיים, כולל ויטמינים ומינרלים מסוימים, ישנם חומרים רבים שתומכים בתפקוד המוח ובמצב הרוח המקדמים תפקודים קוגניטיביים, זיכרון ולמידה. 

פטרייה אחת שנחשבת גם כאדפטוגן וגם כתוסף לבריאות המוח היא פטריית הריישי התומכת בגוף ובנפש בהתמודדות עם מתח ולחץ והשפעותיהם על התפקוד הקוגניטיבי שלנו. עוד פטרייה היא רעמת האריה המכילה תרכובות רבות התומכות במיקוד ובבהירות.

אם נושא בריאות המוח מעניין אותך, לחץ כאן להוריד את החוברת שלנו ״פטריות לבריאות המוח״ בחינם.