איורוודה – חוכמת החיים

התרגום הכי נפוץ למונח איורוודה הוא ״חוכמת החיים״ (בסנסקריט – איור=חיים, וודה=חוכמה). איורוודה היא פילוסופיה הודית עתיקה בת כ5000 שנה שמנחה אותנו ביצירת חיים בריאים, הוליסטיים ומספקים תוך חיבור ואיזון הגוף, הנשמה והתודעה.

בלב האיורוודה נמצא הבן אדם בגוף הפיזי והרוחני שלו ותכונותיו שידועים כ״דושה״ באיורוודה.

על ידי איפיון הדושה/דושות הדומיננטיות, האיורוודה מציעה לנו איזה אוכל, צמחים ופעילויות יום-יומית יעצימו אותנו ואילו יורידו את איכות חיינו. בכך היא מעצימה אותנו ונותנת לנו אפשרויות פרקטיות לחיזוק הגוף והנפש שלנו.

תכונות טיפוסיות של כל אחת מהדושות:

טיפוס ואטה באיורוודה טיפוס ואטה (רוח) - נוטה לדמיין ולהיות בעל אנרגיה יצירתית מעולה. כשהוא לא באיזון הוא נוטה לשכחה, לריחוף, לחרדות ומתח.

טיפוס פיטה באיורוודה טיפוס פיטה (אש) - נוטה לביטחון עצמי, תשוקה, מנהיגות, ארגון ומצוינות. במצבי עודף פיטה הוא לעיתים נוטה להיות חסר סבלנות ועצבני.

טיפוס קאפה באיורוודה טיפוס קאפה (אדמה) - נוטה לנאמנות, נדיבות לב, רוגע ויציבות - הוא מלא באהבה. בעודף קאפה הוא יכול לחוות חוסר אנרגיה ותשישות.

מהם המקורות של האיורוודה?

מקורות האיורוודה נמצאים בדרום הודו אבל בשנים האחרונות חוכמת האיורוודה הופצה בכל העולם. מתחילתה, לפני כ5000 שנה, ועד היום היא נחשבת הרפואה המשפיעה ביותר על חיבור ואיזון הדושות (גוף-נשמה-תודעה). בלב האיורוודה נמצא כבוד מיוחד לטבע ולתפקיד שלו בחיינו – האיורוודה מלמדת אותנו שבריאותנו מחוברת לסביבה שלנו: למשפחה, לעבודה, לחברה ולשאר העולם.

מהם היתרונות של האיורוודה?

לאיורוודה יש המון דרכים לייטב את חיינו. בהיותה רפואה הוליסטית שלמה, האיורוודה מתמקדת באיזון הגוף הפיזי ורוחני תוך הבנה שהצרכים של אלו משתנים בין עונות השנה, שלבי החיים ואפילו במשך היום.

מסורות האיורוודה כוללים שימוש בחוכמת הצמחים, בתזונה ובאורח חיים – כולם במטרה לטפל ולמנוע מחלות מצד אחד ולהעלות את איכות החיים מצד שני. בנוסף, האיורוודה משתמשת במסורות הודיות עתיקות נוספות כמו יוגה ומדיטציה כדי להעשיר את חיינו, למתן סטרס ולהעניק חיוניות.

איך לשלב את האיורוודה בחיי היום-יום? 

האיורוודה יכולה להשתלב בכל שלב בחיינו, היא מדריכה אותנו איך לחיות חיים בריאים יותר ומאוזנים יותר. האיורוודה מתמקדת בחיזוקנו והיא עושה זאת דרך נתינת הידע כיצד לחיות חיי בריאות והדרך לחיות באופן המיטבי בכל יום.

השלב הראשון בשילוב האיורוודה בחיים היא למידה של שילוב הדושות האישי שלך והבאתן לאיזון אופטימלי – המטרה העליונה היא איזון בין כל שלושת הדושות. הדושה שלך תדריך אותך אילו צמחים, פורמולות, תזונה, פעילות אקטיבית וסדר יותר הכי מתאימים לך. אנחנו מציעים לך להתחיל ממבחן הדושה שלנו כאן.