6 פעולות מוכחות מדעית לתמיכה באושר שלנו

במבט ראשון, אושר עשוי להיראות מאוד סובייקטיבי, כי מי יודע מה גורם לך אושר? אבל למרות שאולי יש דברים שונים שגורמים לכל אחד ואחת מאיתנו להרגיש מאושרים, ישנם מספר דברים שהוכחו מדעית לשפר את מצב הרוח, והנה שישה מהם:

 1. מדיטציה
  מערכת היחסים בין מדיטציה לאושר תועדה זה זמן רב, אך לאחרונה היא הפכה להיות מגובה מדעית. מחקר אחד הציע ל-60 עובדים קורס מדיטציה בן שבעה שבועות המורכב מ-15-20 דקות של מדיטציה ביום. בהשוואה לעובדים שאינם עושים מדיטציה, התוצאות הראו שהעובדים שהשתתפו בקורס המדיטציה חוו עלייה ברגשות חיוביים שכללו: מטרה ברורה יותר בחיים, הרגשה של תמיכה חברתית ואפילו ירידה בכאב הפיזי מתסמיני מחלה. עבור תרגול פשוט כל כך שניתן לעשות בכל מקום, ללא תשלום, אין זה פלא שהפופולריות של מדיטציה עולה במהירות בחברה המודרנית.
 2. שגרת אימונים
  האם אי פעם חווית את ההרגשה הזאת של לאחר השלמת ריצה ארוכה במיוחד או אימון מפרך? גוף האדם נועד לנוע ולמעשה תוכנן עם תמיכה פסיכולוגית כדי להגביר את המוטיבציה לפעילות. פעילות גופנית משחררת את כל הנוירוטרנסמיטורים הבולטים הקשורים למצב הרוח: סרוטונין, דופמין ונוראפינפרין (ואפינפרין). התגובה הבריאה הזו לאימון שלרוב מתבטאת במצב רוח מרומם ואנרגיה הייתה כנראה דרך לעודד פעילות גופנית מנקודת מבט אבולוציונית, אבל היום אפשר להשתמש בה גם הפוך: להזיע קצת כדי לקדם חיוביות ואושר בחיינו.
 3. אכילת שוקולד
  אם אי פעם טענתם שאכילת שוקולד משמחת אתכם, מסתבר שאתם צודקים מבחינה מדעית! מחקרים רבים מראים את השפעת השוקולד על מצב הרוח, הנובעת מההרכב הפיטוכימי הייחודי שלו, כולל רכיבים כמו תיאוברומין ופלבנולים. שוקולד אפילו מכיל תרכובת מיוחדת בשם אננדמיד, המכונה לעתים קרובות "מולקולת האושר". התוצאה היא ששוקולד (ובפרט, מרכיבו העיקרי - קקאו), ממריץ אנדורפינים ומספק תזונה תומכת לנוירוטרנסמיטורים לשיפור מצב הרוח.
 4. שינה איכותית
  חוסר שינה ודיכאון הולכים יד ביד, אבל גם ההפך הוא הנכון. כמובן, אנחנו מרגישים טוב יותר אחרי לילה נהדר של שינה איכותית, אבל יותר מכך, המוח שלנו למעשה מתפקד גם ברמה חדשה לגמרי של שמחה. משפיעים על זה בעיקר משך השינה וגם סדירות השינה. מחקר אחד משנת 2017 של האקדמיה האמריקנית לרפואת שינה מצא כי "לוחות זמנים לא סדירים של שינה במשך שבוע קשורים באופן משמעותי לדיווח על מצב רוח ירוד יותר בבוקר ובערב. עוד דווחו בריאות ורוגע במהלך השבוע לאחר שליטה על משך השינה הממוצע במשך שבוע בלבד". אז, קבעו שעת שינה - והיצמדו אליה - כדי להרחיב את החיוך באופן טבעי.
 5. תרומה לאחרים
  האמירה "עדיף לתת מאשר לקבל" נכונה ברמות רבות, אך יכולה לכלול מתאם ישיר לאושר אישי ומתמשך. מחקרים הראו ש"נתינה" מעוררת את החלקים במוח המופעלים על ידי מזון ומין, מה שמצביע על כך שנדיבות היא מרכיב חשוב באיזור במוח שלנו שמזהה חיוביות. לכן, עזרה לזולת היא דרך מעולה לא רק לעזור לאחרים אלא גם לעזור לעצמך להרגיש טוב יותר.
 6. בילוי עם החברים הפרוותיים (והלא פרוותיים)
  למה רק להסתכל על תמונה של גור חמוד מעלה חיוך על הפנים שלך - אפילו ביום קשה? בעלי חיים יכולים לעזור לשפר את הבריאות הנפשית בצורה כל כך דרמטית, שיש אפילו מונח רפואי לסוג זה של סיוע בבעלי חיים: טיפול בחיות מחמד. במחקר אחד דווח כי "לקבוצה לחוצה של מבוגרים נאמר ללטף ארנב, צב או צורות הצעצוע שלהם. לצעצועים לא הייתה השפעה. אבל ליטוף של יצור חי, בין אם בעל קליפה קשה או פרוותית, הפיג את החרדה. זה עבד עבור אנשים בלי קשר לאם הם אמרו בהתחלה שהם אוהבים חיות". כשזה מגיע לבריאות נפשית מאוזנת, הטבע מנצח שוב.

מה אתם עושים על בסיס יומי כדי לשמור על רמות האושר שלכם גבוהות?