5 טיפים להתחיל את השנה החדשה בצורה הטובה ביותר

new year שנה חדשה

2023 הגיעה לסיומה, וכמו בכל שנה חדשה יש אנרגיה מיוחדת באוויר: של הזדמנויות והתחלות חדשות, ציפייה, ואצלנו גם המון תקווה. אין ספק שסוף השנה הזאת הייתה לא צפוייה (בלשון המעטה) וכואבת מאוד עבור העם והמדינה שלנו. אך בתוך החושך אנחנו בוחרים לראות את האור, לחשוב על איך ואיפה אנחנו יכולים להשתפר ברמה האישית ובמעגל הקרוב שלנו, ומתוך הכאב אנחנו יודעים שרק נצמח ונתחזק. עכשיו יותר מתמיד זאת הזדמנות לפתוח דף חדש, לקבוע יעדים ומטרות, ולהשקיע בבריאותנו, באורח החיים שלנו, ובמערכות יחסים עם עצמנו ואחרים. 

בין אם הייתם רוצים לאמץ תזונה מאוזנת ובריאה, להצליח להתמיד בספורט, תחביב חדש או כל הרגל אחר, הנה מספר טיפים והמלצות שיעזרו לכם להתחיל את השנה בצורה הטובה ביותר. 

 • נסתכל על השנה שהייתה:
 • בסדר עדיפות העליונה, לפני שנכנסים לתכנונים והצבת מטרות לקראת השנה החדשה, נעצור לרגע ונתמקד בטוב, בנקודות אור ורגעים מאושרים שחווינו השנה. במידה ואתם שומרים יומן, עכשיו זה זמן מעולה לעבור בסדר כרונולוגי על כל מה שכתבתם במהלך השנה ולציין את הדברים הטובים/כיפים/מרגשים שקרו. במידה ואין לכם יומן (עכשיו זה זמן מושלם להתחיל!), ניתן לשבת ולהיזכר עם עצמכם לפי חודשים, אילו דברים חיוביים קרו. 

  זה מוביל לנקודה הבאה-

 • גישה של הכרת תודה: 
 • כאשר נִפְתַּח את השנה ממקום של הודייה - על מה שקיים לנו בחיים, הבריאות שלנו, על האנשים שמקיפים אותנו, משפחה, חברים, בעלי חיים, ועוד - אנחנו כבר מתחילים אותה בטוב ומרגילים את המוח לחפש את החיובי. מומלץ להשקיע כמה דקות בכל יום על הוקרת תודה, ניתן לעשות זאת בבוקר או בערב לפני השינה בכתב או בעל פה. מחקרים רבים הוכיחו כי פעולה פשוטה זו כאשר היא נעשית באופן יומיומי, תומכת בטווח הקצר והארוך בבריאותנו הפיזית ונפשית, משפרת את החוסן המנטלי ויכולת להתמודד עם מצוקות ואתגרים, עוזרת לנו לבנות מערכות יחסים חזקות, ומעלה את רמות האושר והרווחה הכללית. [1]

  שנה חדשה

 • מרחב נקי ומסודר:
 • אין דרך טובה יותר להיפרד מהשנה שהייתה כמו לנקות ולסדר את המרחב שלנו. בין אם נתמקד באזור אחד קטן כמו ארון הבגדים או שולחן העבודה לבין אם נעבור חדר חדר בכל הבית, זה הזמן לשחרר מפריטים שכבר אינם משרתים אותנו, ולייצר לעצמנו סביבה נקייה ופתוחה המקדמת בהירות מחשבתית. מרחב מאורגן היטב מטפח תחושה של רוגע, שלווה וחיוביות, ותורם באופן משמעותי לבריאות הכללית ולמודעות שלנו לאורך כל השנה.

 • צעדים קטנים: 
 • יש סמליות מרגשת בהתחלות של שנה חדשה, זו הזדמנות מדהימה לחשוב על המטרות ויעדים שאנו שואפים אליהם וחלומות שנרצה להגשים.
  עם זאת, אנחנו לא צריכים ״להמציא את עצמנו מחדש״ וגישה כזו עלולה להיות מלחיצה, מכבידה, ופעמים רבות גורמת לתחושת הצפה או דחיינות. בסופו של דבר זכרו ששינוי אמיתי ומשמעותי באורח חיים לוקח זמן, ולכן מומלץ לפשט ולחלק את המטרות הגדולות לצעדים קטנים ופעולות פשוטות שניתן להתמיד בהן בקלות. כך נצליח ליצור הרגלים יומיומיים שירכיבו את התמונה הגדולה לאורך זמן. 

  לדוגמא: אם השאיפה היא לשפר את התזונה הכללית ולצרוך יותר פירות וירקות - נתחיל מלשלב נשנושים בריאים בתזונה הנוכחית. תדאגו לתוספת של ירוקים לצד ארוחה, פתיחת הבוקר עם פרי וחליטת תה או משקה קקאו במקום הקפה, או שילוב של תוסף תזונה מזין שנוח לכם לצרוך במהלך היום. 

 • יצירת VISION BOARD- לוח חזון
 • לוח חזון הוא כלי עוצמתי המשמש ייצוג ויזואלי ומוחשי לשאיפות ויעדים שנרצה להגיע אליהם. הכנת לוח חזון היא פעילות כיפית ויצירתית שניתן לעשות בסוף או בפתיחת השנה החדשה, או בכל פעם שנרגיש רצון לחדש, לשנות, או להתמקד במשהו ספיציפי בחיינו. 
  כלי זה עוזר לנו להבהיר עבור עצמנו את מה שחשוב לנו באמת וכיצד נרצה שהחלומות שלנו יראו בפועל. כמובן שלוח חזון זה דבר גמיש ואישי וניתן לעדכן אותו בכל שלב במהלך השנה, לכן זה לא צריך להיות מושלם ואין נכון או לא נכון. 

  ניתן לייצר לוח חזון בכמה דרכים פשוטות: באופן ידני, לחתוך ולגזור תמונות, טקסטים ומדבקות ממגזנים וחוברות, או באופן דיגיטלי באפליקציות כמו קאנבה עם תבניות מוכנות שתוכלו לשמור כשומר מסך במחשב או בפלאפון. 

  לוח חזון vision board

  הצטרפו אלינו לאתגר וולנס לכבוד השנה החדשה! 
  על מנת להתחיל את השנה הזו בצורה הטובה ביותר, יצרנו ׳אתגר׳ קצר שימשך ל-10 ימים הראשונים של ינואר (אשר תוכלו להמשיך אותו כמה שתרצו גם אחרי). אתגר גמיש ודינמי שניתן להתאים בקלות לעצמכם ולשגרה שלכם, עם מגוון פעולות קטנות שמשתלבות בקלות בחיי היומיום. 

  נתראה ב2024!  מקורות מידע:
  [1] https://www.health.harvard.edu/healthbeat/giving-thanks-can-make-you-happier