פטריות מרפא לסטרס וחרדה

סטרס (לחץ, מתח) היא מילה כה נפוצה באוצר המילים הקולקטיבי שלנו היום. סטרס מפעיל את מצב ההישרדות בגוף ומתעל אנרגיה למערכת העצבים הסימפתטית שלנו. זוהי תגובה הכרחית אם אנחנו מוצאים את עצמנו במצב מסוכן, אך היא יכולה להזיק אם היא נגרמת לעיתים דחופות מגורמי לחץ מתמשכים בחיי היום-יום. במצבי לחץ, הגוף שלנו מגיב על ידי שחרור הורמוני לחץ כגון קורטיזול ואפינפרין (אדרנלין) אשר משפיעים על ויסות התאים שלנו ויכולים לעורר שרשרת אירועים כגון האצת ההזדקנות התאית, דיכוי מערכת העיכול והחיסון, הפרעה במחזור השינה ודלקת. 

פטריות מרפא ללחץ וחרדה

גורמים נפוצים לסטרס וחרדה

נסיבות החיים: עבודה, בעיות במשפחה, דאגות בריאותיות והתחייבויות כלכליות הם חלקים מחיי היום-יום שלנו שבדרך כלל תורמים לרמות מתח גבוהות יותר. אלו גם הגורמים השכיחים ביותר לסטרס כרוני שכן אינם נעלמים מחיינו בקלות.

גנים: מחקרים מדעיים מצביעים על כך שתורשה גנטית עשויה להיות מעורבת בהתפתחות של מצבי לחץ וחרדה, תורשה זו אינה מהווה גורם מכריע להתפתחותם אך יכולה להסביר מדוע ישנם אנשים שיותר מושפעים מהם.

למזלנו, יש לנו היום מגוון של כלים שיכולים לעזור לנו כאשר אנחנו מרגישים שמתח וחרדה חדרו עמוק בתוך גופנו.

פעילות גופנית
כשאנחנו לחוצים, הזזת הגוף על בסיס עקבי עשויה לעזור. מחקרים רבים מצאו שעיסוק בפעילות גופנית עוזר להפחית את רמות הלחץ ולשפר את מצב הרוח, בעוד שחוסר תנועה עלול להוביל ללחץ מוגבר, מצב רוח ירוד והפרעות שינה. יתרה מכך, פעילות גופנית סדירה הוכחה כמשפרת תסמינים של מצבים נפשיים נפוצים כגון חרדה ודיכאון. אם אינך פעיל כעת, התחל עם פעילויות עדינות כגון הליכה או רכיבה על אופניים. בחירה בפעילות שאתה נהנה ממנה עשויה לעזור להגדיל את הסיכויים שלך לדבוק בה בטווח הארוך.

תזונה בריאה
התזונה שלנו משפיעה על כל היבטי הבריאות, כולל הבריאות הנפשית. מחקרים מראים שאנשים שעוקבים אחר דיאטה עשירה במזונות מעובדים במיוחד ותוספת סוכר נוטים לחוות רמות מתח גבוהות יותר. יותר מכך, לחץ כרוני עלול להוביל לאכילת יתר שיכולה לפגוע בבריאות ובמצב הרוח הכללי. צמצום הצריכה של מזונות ומשקאות מעובדים מאוד ואכילה של יותר מזונות שלמים כגון ירקות, פירות, שעועית, אגוזים וזרעים יכולים לעזור להבטיח שהגוף שלנו ניזון כראוי מה שיכול לשפר את עמידותו למצבי לחץ.

זמן מסך
סמארטפונים, מחשבים וטלוויזיות הם חלק בלתי נפרד מחיינו. אמנם המכשירים האלה נחוצים, אך השימוש בהם לעתים קרובות מדי עלול להגביר את רמות הלחץ. מספר רב של מחקרים קשרו שימוש מופרז במסכים עם רמות מוגברות של מתח והפרעות בריאות הנפש. בילוי זמן רב מדי מול מסכים באופן כללי קשור לרווחה פסיכולוגית נמוכה יותר ולרמות מתח מוגברות אצל מבוגרים וילדים כאחד. יתר על כן, זמן המסך עשוי להשפיע לרעה על השינה, מה שעלול גם להוביל לעלייה ברמות הלחץ.

צריכת קפאין
קפאין הוא חומר כימי שנמצא בקפה, תה, שוקולד ומשקאות אנרגיה הממריץ את מערכת העצבים. צריכה מרובה שלו עלולה להחמיר ולהגביר תחושות חרדה. בנוסף, צריכת יתר עלולה להזיק לשינה מה שעלול להגביר את תסמיני הלחץ והחרדה. לאנשים שונים יש סף שונה לכמה קפאין הם יכולים לסבול. אם שמתם לב שקפאין גורם לכם לעצבנות או לחרדות, שקלו להפחית את כמויות הקפאין על ידי הורדה או החלפה שלו. חליטות צמחים הן דרך נהדרת להנות ממשקה טעים ללא ההשפעות השליליות של הקפאין. 

זמן עם חברים ומשפחה
תמיכה חברתית מחברים ובני משפחה יכולה לעזור לנו לעבור זמנים מלחיצים ולהתמודד עם לחץ בצורה בריאה יותר. למערכת תמיכה חברתית חשיבות משמעותית לבריאות הנפשית הכללית שלנו. אם אתה מרגיש לבד ואין לך חברים או משפחה לסמוך עליהם, קבוצות תמיכה חברתיות עשויות לעזור. שקול להצטרף למועדון או לקבוצת ספורט או להתנדב למטרה שחשובה לך. 

מיינדפולנס
תחום המיינדפולנס מתאר תרגולים המעגנים אותנו לרגע הנוכחי. טכניקות להפחתת מתח המשתמשות במיינדפולנס כוללות מדיטציה וטיפול קוגניטיבי מבוסס-מיינדפולנס, שהוא סוג של טיפול קוגניטיבי התנהגותי. תרגול מדיטציה על בסיס עקבי, אפילו לתקופות קצרות, עשוי לעזור לשפר את מצב הרוח ולהפחית תסמינים של מתח וחרדה. 

זמן בטבע
בילוי זמן באוויר הפתוח עשוי לסייע בהפחתת סטרס. מחקרים מראים כי בילוי בשטחים ירוקים כמו פארקים ויערות וטבילה במאגרי מים טבעיים כמו ים ומעיינות הם דרכים בריאות להתמודדות עם מתח. סקירה של 14 מחקרים מצאה כי בילוי של כ-10 דקות ביום בסביבה טבעית עשוי לסייע בשיפור הרווחה הנפשית.

פטריות מרפא לסטרס וחרדה

פטריות מרפא תומכות בהתנגדות הכללית של הגוף ללחץ פיזי, רגשי, סביבתי או כימי על ידי סיוע באיזון המערכות החיוניות כמו מערכת העצבים והחיסון. על ידי קירוב גופנו למצב של הומאוסטזיס (איזון), אנו מסוגלים להתמודד טוב יותר עם מצבי לחץ כאשר הם מתעוררים ולפני שהם מצטברים. להלן שתי פטריות מצוינות לתמיכה במצבים של סטרס וחרדה.

ריישי
ריישי הידועה בכינוייה 'פטריית האלמוות' נערצת בזכות יכולתה להעניק תחושת רוגע ולתמוך ביכולת המולדת של הגוף להתמודד עם לחץ. פטריית הריישי מסייעת בניהול רמות הלחץ על ידי הרגעה ותמיכה במערכת העצבים אשר מעודדת תחושות של רגיעה. מערכת עצבים רגועה חיונית לא רק להתמודדות עם דרישות חיי היום-יום שלנו, אלא גם כדי להתכונן לשינה טובה. מחקרים הוכיחו שלטריטרפנים בריישי יש פוטנציאל להרגיע את מערכת העצבים, להקל על נדודי שינה ולקדם שינה איכותית. ההשפעה המצטברת הכללית של ריישי תומכת בשינה עמוקה ורסטורטיבית.

קורדיספס
לאחר תקופות של מתח עז, אנו עלולים למצוא את עצמנו עם תחושת עייפות כמעט מתישה. חרדה ומתח גורמים למערכת העצבים שלנו לפעילות יתר. מצב זה לא רק מעלה את קצב הלב ואת לחץ הדם שלנו, אלא גם מגביר את המתח בשרירים ומשחרר רעלים למערכת שלנו. פטריית הקורדיספס מעוררת אנרגיה עמוקה, מחזירה את האנרגיה הבסיסית לאחר תקופות של מאמץ ועייפות ומגבירה את העמידות שלנו ללחץ. היא עושה זאת על ידי תמיכה בייצור המולקולה אדנוזין טריפוספט (ATP) שהיא מקור אספקת האנרגיה העיקרי של הגוף שלנו הנדרשת כדי לתדלק את השרירים שלנו. בנוסף, לאחרונה מחקרים קשרו בין רמות ATP בריאות ואנרגיה תאית כמפתח לניהול מתח וחרדה ולהגנה על הגוף מתופעות הלוואי שלהם.

אם נושא בריאות המוח מעניין אותך, לחץ כאן להוריד את החוברת שלנו ״פטריות לבריאות המוח״ בחינם.