כל מה שרצית לדעת על מערכת החיסון ‎

מהי בכלל מערכת החיסון? 

מערכת החיסון היא המערכת שתפקידה להגן על הגוף מתוקפים. מערכת החיסון של כל אדם היא ייחודית עבורו (כמעט באותה הדרך בה תביעת האצבע שלנו ייחודית עבורנו) ובריאותה מעידה רבות על בריאות הגוף בכלליות.

מערכת החיסון היא מערכת חכמה ומורכבת שמגינה עלינו מפני פולשים, נלחמת בזיהומים ומתקנת חוסר איזון או כל נזק אחר בגוף.

כשאנחנו מדברים על בריאות מערכת החיסון אנחנו משתמשים במושגים כמו תמיכה, איזון ופעילות אופטימלית מכוון שאלו מתקשרים לחשיבות האיזון במערכת החיסון. מצד אחד אנחנו לא רוצים שמערכת החיסון תהיה חלשה מידי ולא תוכל להגן עלינו ביעילות מפני וירוסים ונגיפים. מצד שני אנחנו לא רוצים שהיא תהיה פעילה מידי ותתקוף תאים בריאים או תגרום לנזק שלא לצורך (כמו במקרים של מחלות אוטואימוניות ואלרגיות).

איפה מערכת החיסון נמצאת בגוף?

מערכת החיסון אינה מוגבלת לאיזור אחד בגוף. במקום, היא נמצאת בכל תא בגופנו. אבל ישנם מספר איברים בגוף שמשחקים תפקיד חשוב בתפקודה של מערכת החיסון:

  • לאוכלוסיית חיידקי המעי תפקיד מהחשובים ביותר בתפקוד בריא של מערכת החיסון. לפחות 70% מתאי מערכת החיסון נמצאים בכמה מילימטרים של קיר המעיים.
  • בתוך תאי מערכת הלימפה נעים תאי מערכת החיסון בין איזורים שונים בגוף. מערכת הלימפה גם אחראית על סילוק של פסולת ורעלים מהגוף שתומכים בבריאות כללית ועל כן, בבריאות חיסונית.
  • במח העצם נוצרות כדוריות הדם הלבנות שהן חלק ממערכת החיסון שלנו.
  • הטחול שומר בתוכו על כדוריות הדם הלבנות. הוא גם מפרק ומנקה מהדם תאים פגומים.

ישנן שתי קטגוריות של חיסוניות – חיסון מולד וחיסון נרכש

חיסון מולד:

אנחנו נולדים עם תאים חיסוניים ראשוניים שמתחילים לפתח את מערכת החיסון מהיום בו אנחנו נולדים. מערכת החיסון הראשונית הזאת מתפתחת ביחד איתנו ומשתנה בהתאם לאורח החיים שלנו. חיסוניות זו היא קו ההגנה הראשון של גופנו, היא עובדת במיידיות, אך באופן לא ספציפי. כלומר, היא תוקפת את כל מה שהיא מחשיבה כפולש לגוף. תגובתה היא מיידית והיא עובדת על ידי זיהוי הפולש, חיסולו ותיקון הנזק שנעשה.

חיסון נרכש:

מערכת החיסון הנרכש היא הקטגוריה השנייה שנכנסת לפעילות. היא עובדת לאט יותר אך בצורה ספציפית כך שהיא רוכשת את הידע לזהות במדויק את הבעיה ולטפל בה נקודתית. כמו המוח, מערכת החיסון היא מערכת לומדת. כאשר היא מזהה ומחסלת את מחולל המחלה היא לומדת להילחם בפולש זה כך שבעתיד תדע לעשות זאת יותר בקלות.

על פי ההרבליסט הראשי של פוקה, סבסטיאן פול:

״רב הבעיות הבריאותיות שלנו מגיעות מחוסר איזון במערכת החיסון, שבאופן ישיר או עקיף משפיעות על הבריאות הכללית שלנו. מערכת החיסון טומנת בתוכה את הכוח לשמור על בריאות קשרי הגוף, הנפש והתודעה שמשפיעים על איך אנחנו רואים את העולם בו אנחנו חיים. עולם הצמחים מספק עבורנו חלק מהמשאבים בוני החיסוניות החזקים ביותר בקיים. מפירות הסמבוק מלאי ויטמין סי לממלכת הפטריות שתומכת בבנייה של מערכת חיסון בריאה בתווך הארוך.״

איך לתמוך במערכת החיסון באופן יום-יומי?

  1. נתמוך באוכלוסיית חיידקי המעי – חיזוקה וגיוונה תומכים ישירות בבריאות מערכת החיסון. דיאטה עשירה בירקות, פירות, קטניות, אגוזים ושקדים אורגניים מכל הסוגים והמינים, מזון עשיר בסיבים תזונתיים ואוכל מותסס תומכים ישירות בבריאות אוכלוסיית חיידקי המעי.
  2. נשתה הרבה מים – מים תומכים בבריאות מערכת החיסון ומערכת הלימפה. מים גם חשובים ליצירת שכבות ריר המגנות על הגוף מכניסת מחוללי מחלות.
  3. נשקיע בשינה – מחקרים מראים שחוסר בשינה איכותית פוגע ביכולת של מערכת החיסון להגן על הגוף ומעקב החלמה. מחקר אחד מסוים מצא שלאנשים בוגרים שאינם ישנים מספיק בלילה יש סיכוי גדול פי שלושה להצטנן או לחלות בשפעת/מחלות אחרות ממבוגרים שישנים מספיק בלילה (במחקר הזה 8 שעות שינה היה הרף לשינה טובה).
  4. נצור שגרת אימונים – שגרת אימונים קבועה תומכת בסירקולציה איכותית של תאי מערכת החיסון בגוף ומחזקת את הגוף באופן כללי.
  5. נכלול מנוחה איכותית בשגרה – סטרס כרוני לוקח אנרגיה ממערכת החיסון ובכך מוציא אותה מהאיזון הנדרש לתפקודה האופטימלי. דרכים מצוינות להורדת סטרס הן נשימות, יוגה, הליכה באוויר הצח, מדיטציה או שתייה של חליטה מרגיעה במיוחד.
  6. נתמוך במערכת החיסון עם צמחים – לתוספי תזונה וחליטות מצמחים שתומכים במערכת החיסון תפקיד חשוב בבריאותה של מערכת החיסון כך שהיא תוכל להגן עלינו שאנחנו הכי צריכים אותה. צמחים כמו סמבוק, אנדרוגרפיס, אמלה ועוד מכילים ערכים תזונתיים ויתרונות למערכת החיסון כמו ויטמין סי למשל ופטריות מרפא כמו ריישי, זנב התרנגול ועוד מכילות פוליסכרידים ובטא גלוקנים שמאזנים את מערכת החיסון לאורך זמן.