איך לחץ ומתח כרוניים משפיעים על מערכת החיסון

אנחנו חיים בחברה בה מקודש להיות עסוקים ועמוסים כל הזמן, או בשמם האמיתי להיות תחת לחץ. להיות עסוקים זה לפעמים מבורך ויכול להשפיע על בריאות הגוף לטובה. לחץ במנות קטנות שומר על האנרגיה בגוף, ממצה את כל הערכים התזונתיים מהאוכל שלנו ועוזר לנו לעבור תקופות עמוסות בחיינו בצורה חיובית. אבל כשאנחנו לחוצים לתקופות ממושכות, שלא נדבר על כל הזמן, כאן מתחילות הבעיות. לחץ ומתח כרוניים (ממושכים) יכולים להשפיע על מערכת החיסון בשתי דרכים; הם יכולים להחליש את מערכת החיסון, כלומר להוריד את יכולתה להגן על הגוף מוירוסים וזיהומים או לגרום לתגובה מוגברת של מערכת החיסון בה מערכת החיסון תוקפת תאים בריאים ואת הגוף ככלל.

סטרס מעלה את רמות הורמון הקורטיזול בגוף, אחד ההורמונים שאחראיים על התגובות של גופנו לסטרס. כאשר רמות הקורטיזול בדם גבוהות למשך פרק זמן ארוך הן פוגעות ביכולת של מערכת החיסון לתפקד כנדרש. לחץ ומתח גם יכולים לגרום לעודף חום ודלקת בגוף שמעלים את הסיכוי שלנו לחלות באופן כללי ומאריכים את זמן המחלה. לבסוף, סטרס כרוני עלול להשפיע על כמות כדוריות הדם הלבנות בגוף לרעה, כך שהן לא יכולות לתמוך במערך ההגנה של הגוף אל מול וירוסים, נגיפים וזיהומים.

איך נדע אם אנחנו תחת לחץ כרוני?

סטרס בדרך כלל מופיע כשדברים מרגישים לא בשליטתנו, כשאנחנו עמוסים יתר על המידה לאורך זמן או שאנחנו מושכים את עצמנו לקצה יכולתנו ונשארים שם. תסמינים של לחץ כרוני יכולים להופיע בדרכים שונות אצל אנשים שונים. האם אתה עייף כל הזמן? מתרגז מדברים קטנים? עוד תסמינים הם אקנה, כאבי ראש תכופים, חוסר באנרגיה ומוטיבציה ובעיות בעיכול.

 4 דרכים קלות להורדת לחץ

לעסות ולגעת בזרועות: כשאנחנו מרגישים לחוצים אנחנו יכולים לעזור לגוף להירגע על ידי עיסוי הזרועות – פעילות ששולחת למוח מסרים ש״הכל בסדר, אנחנו בטוחים״. כשאתה מרגיש לחוץ פשוט החזק את הזרועות העליונות שלך עם הידיים הנגדיות ועסה אותן מעלה ומטה תוך לחיצות עדינות. פעילות זו יכולה ברגע להעביר את השליטה בסיטואציה אלייך. 

להשתמש בצמחים מרגיעים: לצמחים כמו קמומיל ולבנדר יש איכויות מרגיעים ומנחמות כך שהם יכולים לעזור בזמן לחץ להירגע. אשווגנדה וצמחים אדפטוגנים אחרים (כמו טולסי, ריישי...) הם צמחים מחזקים ומרגיעים באותה עת. כשמם כן הם, צמחים שעוזרים לגוף לעשות אדפטציה לנסיבות החיים ולחצים סביבתיים פיזיים ונפשיים. הם עובדים עם מערכות הגוף על מנת להחזיר את האיזון הטבעי.

לנשום לבטן: כאשר אנחנו נושמים בצורה שבה השאיפה שלנו ארוכה יותר מהנשיפה אנחנו מאותתים למערכת העצבים הסימפתטית שלנו שזה בסדר להירגע. זה יכול לעצור את עליית הלחץ בגוף ובמקום להביא לרגיעה - כמו סוג של ריסט. אנחנו ממליצים לנשום בצורה הבאה: לשאוף עמוק לבטן במשך 3 ספירות, להחזיק את האוויר בריאות למשך 4 ספירות ולנשוף לאט החוצה במשך 5 ספירות.

הצהרות חיוביות: הצהרות חיוביות הן משפטים קצרים ומלאי עוצמה, בזמן הווה, שחוזרים עליהם מספר פעמים. עצם החזרה והיותן בזמן הווה יכולים לעבוד על המוח שלנו לחשוב שאנחנו בסיטואציה חיובית ורגועה. למשל חזרו על המשפט: ״אני שמח/ה ורגוע/ה״. יש אפילו מחקרים שמראים שהצהרות חיוביות באמת עוזרות!