כל מה שרציתם לדעת על מערכת החיסון של ילדים

כל מה שרציתם לדעת על מערכת החיסון של ילדים

מערכת החיסון היא מערכת חכמה ומורכבת שמגינה עלינו מפני פולשים, נלחמת בזיהומים ומתקנת חוסר איזון או כל נזק אחר בגוף. מערכת זו היא ייחודית עבור כל אדם (כמעט באותה הדרך בה תביעת האצבע שלנו ייחודית עבורנו) ובריאותה מעידה רבות על בריאות הגוף בכלליות.

מערכת החיסון של ילדים נמצאת במצב של התפתחות תמידית, המתבטאת ברגישות מוגברת ויכולת הסתגלות לאתגרים חדשים. ככל שמתבגרים, התגובה החיסונית נעשית מתוחכמת יותר, עם סבילות חיסונית ויכולות זיכרון מוגברות, המובילה להתמודדות טובה יותר מול ויורסים וחיידקים. 

כיצד ניתן לתמוך במערכת החיסונית של ילדים באופן טבעי
הדרך הטובה ביותר לשמור על בריאות המערכת החיסונית של ילדינו, היא (כמו בכל גיל) בשמירה על אורח חיים בריא. עידוד אורח חיים בריא אצל ילדים כרוך בשילוב של חינוך, בלהוות דוגמא ומודל לחיקוי חיובי, ויצירת סביבה המטפחת ומעודדת בחירות בריאות. כך תוכלו לעזור לילדיכם לפתח הרגלים בריאים לכל החיים לרווחה ובריאות מתמשכת:

 • תזונה
 • תזונה עשירה במזונות בריאים היא אבן יסוד לתמיכה באורח חיים בריא ובמערכת חיסונית חזקה. מזונות כגון פירות וירקות מכילים ויטמינים, מינרלים ונוגדי חמצון חיוניים התורמים לתפקוד החיסוני הכולל. דגנים מלאים, חלבונים, חלב או תחליפי חלב מספקים את אבני הבניין הנחוצים להתפתחות פיזית ומנטלית במהלך כל שלבי ההתבגרות. 
  עידוד אכילה מגוונת של פירות וירקות מגיל צעיר לא רק מבטיחה קשת רחבה של חומרים מזינים אלא גם מסייעת בטיפול תופעת ה״בררנות״, ופותחת בפני ילדים עולם שלם של טעמים ואפשרויות מגוונות ומזינות. מומלץ מאוד לשלב את ילדיכם במטבח במהלך זמן הבישולים, להביא אותם במגע קרוב עם מאכלים שונים ובכך הם ילמדו באופן מעשי על תזונה בריאה.

  כל מה שרציתם לדעת על מערכת החיסון של ילדים

  השתדלו להימנע ככל האפשר מאוכל מעובד, מזונות המלאים בסוכר ושומנים לא בריאים. זה לא אומר שילדכם לא יוכלו להינות אף פעם מעוגיות או גלידה, אך חשוב להיות מודעים למינונים ולא לצרוך את המאכלים האלה כל יום. ניתן גם להכין בבית חלופות בריאות וטעימות עם רכיבים איכותיים. 

  לחצו כאן למגוון מתכונים בריאים ויצירתיים.

 • שינה
 • בכל הגילאים, שינה איכותית ורסטורטיבית תומכת בכל מערכות הגוף ולכן גם במערכת החיסון. כאשר אנחנו חולים אנחנו נוטים לישון יותר, זהו מנגנון טבעי שנותן לגוף זמן לצבור אנרגיה ולהבריא. אם נשקיע באיכות שנת הלילה שלנו באופן קבוע, מערכת החיסון שלנו תתחזק לאורך זמן ותוכל להילחם במחלות ונגיפים בלי שבכלל נרגיש.
  כמות השינה שילד צריך משתנה לפי גיל (מ-12 עד 16 שעות ביום לתינוקות ו-8 עד 10 שעות לבני נוער) וגם בין ילד לילד (חלקם פשוט צריכים יותר שינה מאחרים). 

  מומלץ להגביל שימוש במסכים- שיהיו כבויים שעה או שעתיים לפני השינה, ושלא יהיו במרחב חדר השינה. בנוסף, ניהול לוח זמנים קבוע(לישון ולקום בשעות קבועות) יכול לתרום באופן משמעותי לאיכות שינה טובה יותר ולרווה הכללית במיוחד עבור ילדים.

 • פעילות גופנית
 • פעילות גופנית שומרת עלינו בריאים ומפחיתה את הסיכויים למחלות. ילדים צריכים להיות פעילים במשך לפחות שעה ביום. פעילות זו אינה חייבת להיות ספורט מוגדר או חדר כושר; זה יכול להיות בילוי במגרש המשחקים או יציאה לטיול. במידה וילדיכם ספורטאיים או מתאמנים באופן אינטנסיבי וקבוע (מעל מספר שעות ביום) וודאו שהאימונים אינם פוגעים בשינה או גורמים לשחיקה, שניהם עלולים להוביל לפעולה הפוכה ממה שאנחנו רוצים, ואף לפגוע במערכת החיסון- הכול בסוף זה עניין של איזון.

 • תוספי תזונה:
 • עבור ילדים- תוספי תזונה טבעיים, כאשר הם נבחרים בקפידה ולאחר יעוץ עם מומחה, יכולים להשלים תזונה מאוזנת ולתמוך בגופם הגדל.
  הנה מספר תוספים טבעיים שיכולים לתמוך במערכת החיסונית של ילדיכם:

  סירופ סמבוק ודבש מאנוקה- בעל תכונות הרגעה, ריכוך והקלה המסייעות להרגיע רקמות ריריות מגורות ושיעול. היכולת האנטי עוויתית שיש לסירופ בנוסף ליכולתו לכייח, מקלות על כאב ושיעול ובו זמנית מסלקות ומנקות את הנזלת מדרכי הנשימה ומהסינוסים. פרי הסמבוק עצמו נלחם בשמונה זנים של וירוסים מחוללי מחלות ומאיץ את זמן ההתאוששות.

  מתאים לשימוש מגיל שנתיים- הוראות ומינונים מפורטים על המוצר. 

  ברי סי- תערובת ייחודית של פירות יער אורגניים המכילים ויטמין סי טבעי בספיגה וזמינות גבוהים. מכילה בנוסף חומרים פעילים ונוגדי חמצון המסייעים לספיגת הויטמין.

  מתאים לשימוש מגיל 5, ניתן לפתוח כמוסה אחת ביום ולערבב עם מים או מיץ טבעי.

  דבש מאנוקה רוא- דבש מאנוקה הוכח כבעל יעילות נגד חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה וכמקדם את כוחות הריפוי של הגוף נגד פתוגנים פנימיים וחיצוניים. בזמן מחלה, הוא ישפר את כאבי הגרון, ויעזור להרגיע שיעול ולשפר תסמיני הצטננות. דבש המאנוקה מסייע גם לאנשים עם בעיות סינוס חריפות ואלרגיות עונתיות.

  מתאים לשימוש מגיל שנה, עד כפית ביום.