כוחן של פטריות המרפא

כולנו יודעים משהו על פטריות. אנחנו נחשפים למינים רבים בטבע על עצים, בדשא או באדמה. אנחנו גם משתמשים בהן בתזונה היומיומית שלנו במתכונים כמו פסטה, פיצה או אפילו מקפיצים אותן. ישנן פטריות מאכל ששווין יכול להגיע לאלפי שקלים כמו פטריות הכמהין. ישנו גם סוג מעט חדש יותר של פטריות, פטריות מרפא עם יתרונות בריאותיים ששווה לחקור ולהכיר.
בשנים האחרונות למדנו הרבה מאוד על הפלא שהוא עולם הפטריות. פטריות שימשו כמזון על איכותי וכתוסף תזונה במדינות המזרח ואמריקה במשך מאות שנים ולמרות זאת, רק לאחרונה החלו לצבור פופולריות בקרב שוחרי בריאות בעולם המערבי. במיוחד בעקבות הסרט המומלץ ׳פטרייה פנטסטית׳ שפתח את עולם הפטריות הקסום והמסתורי לקהל הרחב (ניתן למצוא אותו בנטפליקס). פטריות מרפא מקדמות חיוניות ואנרגיה, תומכות במערכת החיסון ומשפרות בריאות קוגניטיבית. הן נחשבות כאדפטוגנים עוצמתיים המשפרים את התגובה המערכתית ללחץ פיזי, ביולוגי, רגשי וסביבתי.

מהן פטריות מרפא?

פטריות מרפא הן בדיוק מה שהן נשמעות - פטריות בעלות סגולות רפואיות ייחודיות שנחקרו במשך שנים עם תוצאות מדהימות. מתוך אלפי מיני פטריות שבני אדם זיהו, רק מספר מצומצם של פטריות מכיל את השילוב המדויק של תרכובות כימיות וחומרי תזונה כדי להיחשב כפטריות מרפא. המרכיבים העיקריים בתרכובות הייחודיות הללו הם ויטמינים, נוגדי חמצון, טרפנים ופוליסכרידים מיוחדים הנקראים בטא-גלוקנים. שילוב זה מחזק את מערכת החיסון, משפר את הבריאות הקוגניטיבית, מפחית את פעילות הרדיקלים החופשיים ומחקרים רבים מראים שאף יכול לתמוך בהחלמה ממחלת קשות וחשוכות מרפא. הודות לתרכובות הכימיות השונות שלהן, פטריות מרפא מסוימות טובות יותר למחלות מסוימות או ליתרונות הרצויים.

פטריות מרפא לאורך ההיסטוריה

פטריות מרפא אינן מושג חדש ולרוב ניתן למצוא את מקורן ברפואה הסינית המסורתית. היסטוריונים תיעדו את השימוש בפטריות מרפא על ידי תרבויות רבות שראשיתו לפני אלפי שנים. בסביבות 3300 לפני הספירה, אדם הוקפא בקרח עם פטריית הטינדר ליבנה (Piptoporus betulinus) בתיק שלו. חוקרים גילו אותו בקרחון ב-1991 וזיהו את הפטרייה כבעלת תכונות מחטאות ומחזקות חיסוניות.

מחקרים על הירוגליפים מצריים מצאו כי האצילים של מצרים העתיקה בלעו פטריות מרפא וראו בהן כמזון אלמוות שנשלח מהאלים. פטריות מרפא צוינו גם על ידי סופרים יוונים ורומיים עתיקים כמו סנקה ודיוסקורידס. ישנם המאמינים כי גם ויקינגים ויוונים עתיקים התעסקו בפטריות הזיה, מה שמדגים את שכיחות הפטריות בתרבויות עתיקות מסביב לעולם.

משנת 100 לפני הספירה, טקסטים סיניים עתיקים מתארים מספר רב מהפטריות הפופולריות של ימינו, המציינים את יכולתן לרפא מחלות בדרכי הנשימה ומחלות אחרות ומתעדים את ערכן הגבוה בחברה. מאוחר יותר, תרבויות באמריקה תיעדו גם שימוש בפטריות למטרות רפואיות מאז המאה ה-16.

מעבר לשימושים הללו, הרפואה המודרנית לא הפנתה את תשומת לבה לפטריות עד ליצירת הפניצילין ב-1928 - פלא רפואי לתקופתה. מאז, מומחים מינפו פטריות שונות במידה מסוימת בתרופות מסורתיות כמו אנטיביוטיקה. אך רק לאחרונה, פטריות במצבן הטבעי קיבלו תשומת לב עיקרית לסגולות רפואיות תחת מטריית הרפואה האלטרנטיבית.

פטריות המרפא הנפוצות ביותר היום

כיום, חוקרים ומוסדות ממלכתיים ורפואיים מוערכים ברחבי העולם ממשיכים לחקור את היתרונות המדהימים של פטריות המרפא, בהן השתמשו תרבויות עתיקות לפני אלפי שנים למחלות דומות מאוד לאלו שאנו חווים היום. כמה פטריות שהפכו להיות פופולריות במיוחד בשנים האחרונות:

ריישי: פטריות ריישי הן בין פטריות המרפא המתועדות ביותר עם שימוש נרחב במהלך ההיסטוריה. הפטרייה מכילה טרפנואידים שהם נוגדי דלקת חזקים המסייע לחיזוק המערכת החיסונית ולהפחתת מתח חמצוני הודות לנוגדי חמצון עוצמתיים.

רעמת האריה: פטריות רעמת האריה נחקרות רבות על השפעותיהן על תאים סרטניים וישנם ממצאים שתומכים ביכולתן לעצור צמיחה של גידולים סרטניים. הן יכולות לעזור למניעה ו/או לטיפול במחלת אלצהיימר על ידי חידוש רקמות עצבים במוח, מה שיכול גם לסייע בשיפור הביצועים הקוגניטיביים גם על בסיס יומיומי.

קורדיספס: קורדיספס היא פטרייה טפילית שכמעט ולגמרי נכחדה מהטבע לאחר שיתרונותיה הבריאותיים התגלו. היום הדרך היחידה להבטיח את קיימותה היא לרכוש מגידול חקלאי מתמחה ולא מהטבע. היא מכילה רמות גבוהות של נוגדי חמצון, מה שהופך אותה לפטריית אנטי-אייג'ינג שנותנת אנרגיה איכותית.

שיטאקה: פטריות שיטאקה פופולריות מאוד ביפן, שם התגלו לראשונה. פטריה זו עשירה בוויטמינים, סיבים וחומצות אמינו, והיא בעלת פרופיל חלבון מלא. היא תומכת במערכת החיסון, וניהול רמות כולסטרול.

זנב תרנגול: פטריות זנב התרנגול פופולריות בזכות תכונותיהן האנטי-סרטניות. הן מכילות כמויות גבוהות של פוליסכריד K, המשמש כיום כתרופה נגד סרטן ביפן.

אם נושא בריאות המוח מעניין אותך, לחץ כאן להוריד את החוברת שלנו ״פטריות לבריאות המוח״ בחינם.