10 דרכים טבעיות להחזיר את מערכת העצבים למצב מאוזן

ימים לא פשוטים עוברים על המדינה הקטנה שלנו; הרבה מאיתנו נמצאים במצב של סטרס תמידי, דבר המשפיע על בריאותינו הפיזית ונפשית. תגובת "הילחם או ברח" (Fight or Flight) היא תגובה גופנית שמתחילה במערכת העצבים, ומאפשרת פרץ אנרגיה שבו הגוף מכין אותנו במהירות למצבים מסוכנים, לנוכח איום כלשהו, כך שנוכל להגיב טוב יותר למצב המסוכן. תגובה זו מונעת או "מופעלת" מתחושת הפחד. ובכן, הפחד כרוך אצלנו בשינויים גופניים המאפשרים לנו לברוח מהר, או לקפוא על מקומנו - כל אחד וכל מקרה לגופו. 

כמובן שזאת תגובה טבעית ואבולוציונית שלאורך ההיסטוריה הגנה על האדם מפני סכנה, אך בתקופה ממושכת של שגרת מלחמה מודרנית, זה עלול לפגוע בנו בטווח הארוך, במיוחד כאשר אין סכנה מוחשית אלא מדובר בהרבה מן המקרים ב- 'מלחמה פסיכולוגית'. בימים בהם יש צורך לנהל שגרה "רגילה"(ככל האפשר) של עבודה, תחזוק הבית וילדים, חשוב שנדע להחזיר את מערכת העצבים שלנו לאיזון. 
למזלנו, קיימות לא מעט דרכים טבעיות ויעילות לווסת את מערכת העצבים ולנהל את המתח באופן בריא, על מנת שנצליח לתפקד בצורה הטובה ביותר עבור עצמנו ועבור הקרובים שלנו. 

תזונה עשירה בויטמינים ומינרלים 
דווקא בימים אלה, תזונה מאוזנת היא הכרחית על מנת לתמוך בגוף שלנו ולשמור על אנרגיות וחיוניות. ירוקים, חלבונים, סידן, אומגה 3, ויטמין C, B12, ו- D, הם ערכים חשובים המסייעים למערכת העיכול ותומכים במערכת החיסונית וריפוי תאים. חיזוק מערכות אלה מסייע בוויסות רמות הקורטיזול, והפחתת רמות הלחץ בגוף. בנוסף, מומלץ להימנע מאוכל מעובד המכביד על מערכת העיכול, וגורם לנפיחות ועייפות בגוף. 

להתקרקע
התקרקעות היא טכניקה טיפולית הכוללת ביצוע פעילויות ה"מקרקעות" או מחברות אותנו מחדש לאדמה, לטבע, ולאנרגיית כדור הארץ.
ניתן לעשות זאת על ידי הליכה יחפה על דשא, חוף הים, או כל מקור טבע אחר שנגיש לנו. פעולה זו מפחיתה את רמות הקורטיזול המופרשות, מסמנת למוח שאנחנו במקום בטוח, ומשפרת את מצב הרוח, ותפקוד של מערכות רבות בגוף. במידה ואין טבע קרוב או אפשרות לצאת החוצה ניתן להוריד נעליים, לעצום עיניים ולדמיין את כפות הרגליים משתרשות לתוך הקרקע, תוך כדי שנבצע נשימות עמוקות במשך דקה. 

מקלחת קרה
מגע עם מים קרים משחרר אנדורפינים ודופמין, שני הורמוני "אושר" המרגיעים ומאזנים את הגוף באופן מידי, ובטווח הרחוק מחזקים גם את עצב הואגוס. כאשר עצב הואגוס מאוזן, לחץ הדם מתייצב, מערכת החיסון חוזרת לתפקוד ברמות המיטביות שלה, קצב הנשימה מתקן את עצמו, מערכת ההגנה של הגוף משתפרת באופן משמעותי, מערכת העיכול עובדת, ודפוס השינה ומצב הרוח משתפר. מעל הכל, הבריאות הכללית שלנו הופכת להיות טובה יותר.

תנועה ופעילות גופנית
מחקרים רבים מוכיחים כי פעילות גופנית סדירה משפיעה באופן משמעותי על מערכת העצבים המרכזית, בטווח הקצר וארוך. פעילות אירובית נחשבת לסוג האימון הטוב ביותר לשיפור יכולת מערכת העצבים הכוללת. התנועה מאפשרת לנו לשחרר מתח שהצטבר בגוף לאורך זמן. כאשר אנו בחוסר תזוזה, אנו נוטים בדרך כלל לעצור את נשימתנו, לשבת באופן פסיבי, להתנתק מהסביבה שלנו, ו/או להסיח את דעתנו באמצעות מסכים.
כמה פעילויות מומלצות הן: ריצה קלה, הליכה(יתרון משמעותי להליכה בחוץ), יוגה, פילאטיס, שחייה, ריקוד, ועוד.

תרגול נשימה Breathwork 
תרגול נשימה מהווה כלי מדהים לטיפול בתגובות טראומה באופן הוליסטי. נשימה עמוקה מפחיתה את פעילות היתר של האמיגדלה(המעורבת בתהליכי בקרה רגשיים וביצירה של זיכרונות). בעקבות כך מתרחשת ירידה בהורמוני לחץ כמו אפינפרין וקורטיזול.
בנוסף להפחתת הסימפטומים השליליים, לתרגול נשימה יתרונות רבים. נשימה עמוקה משחררת הורמוני אושר הנקראים אנדורפינים, מפעילה את מערכת העצבים הפאראסימפתטית (PNS), ומאפשרת לך לנוח ולהתאושש ממתח.

חיבוק
חוש המישוש והמגע מאפשר לנו מלידה לחקור את העולם סביבנו, לתקשר ולהתחבר לעצמנו ולאחרים. חיבוקים הם פעולה שגורמת לנו להרגיש נתמכים ומחוברים לסביבה שלנו. החיבוק מפעיל חלקים במוח השולטים בעצב הואגוס, ומגע עם אדם קרוב מסייע בהורדת דופק הלב, מפחית לחץ דם וקורטיזול, ומשחרר אוקסיטוסין(הורמון האהבה). 

לבלות זמן עם בעלי חיים
היתרונות של חיות מחמד ובעלי חיים על בריאות הנפש נחקרים כבר מעל 30 שנה. מחקרים רבים הראו כי ליטוף בעלי חיים מפחיתים הורמונים הקשורים ללחץ, וניתן להבחין בהבדלים לאחר חמש דקות בלבד של אינטראקציה עם בעל חיים.
משחק ובילוי זמן איכות עם חיית מחמד או בעלי חיים באופן כללי מעלה את רמות הסרוטונין והדופמין בגוף, הורמונים המרגיעים את מערכת העצבים.

שינה איכותית 
שינה איכותית, עמוקה ורצופה היא חיונית כדי לאפשר למוח ולגוף להתאושש ולהיטען מחדש. שמירה על שגרת שינה קבועה משפרת ביצועים פיזיים ונפשיים ליום שלמחרת וכן גם בטווח הארוך.
אי שינה מספקת פירושו שרמות הריכוז, האנרגיה ומצב הרוח עלולים להיפגע. לכן, הקפדה על לפחות שבע עד תשע שעות שינה למבוגרים היא קריטית.

קראו עוד על צמחי מרפא לשינה טובה יותר כאן

הגדרת גבולות לזמן מסך
אין ספק שבימים אלה יש רצון וחשיבות בהתעדכנות סביב המצב המדיני. למרות זאת חשוב שנדע לקבוע עבור עצמנו גבולות ולמנן את זמני המסך; גם על מנת לשמור על בריאות פיזית ולמנוע כאבי ראש והפרשה מוגברת של הורמון הקורטיזול(הורמון הלחץ), וגם בכדי להגן על הנפש שלנו מפני מראות קשים שעלולים לייצר פוסט טראומה. כל אדם הוא שונה, וחשוב להיות מודעים לתוכן שאנו צורכים ולדעת להגדיר עבור עצמנו את הגבולות המתאימים. התעדכנות של פעם, פעמיים ביום בחדשות היא בסדר, מעבר לזה זה עלול לפגוע בנו יותר מלהועיל. 

צמחי מרפא 
ישנו מגוון רחב של צמחי מרפא ואדפטוגנים מדהימים שיכולים לסייע לנו בהרגעה ותמיכה של מערכת העצבים, מרימים את מצב הרוח ומחזקים את החוסן הנפשי ופיזי שלנו. כמה דוגמאות הן: 

  • קמומיל- הקמומיל מוכר וידוע בשל תכונותיו המרגיעות ומרפאות. זהו צמח המתאים לאנשים שמחזיקים את הלחץ שלהם בבטן, כלומר מערכת העיכול (לדוג. קיבה רגזנית או דפוסי IBS). חליטת תה היא דרך נפלאה ופשוטה לשלב את הקמומיל בשגרה היומיומית ולפחית את רמות הלחץ במערכות אלה.
  • טולסי(הולי בזיל)- טולסי הוא אחד הצמחים הקדושים ביותר בהודו וגדל לרוב בפתח של חצרות ובתים בגלל השפעתו המטהרת והמועילה על סביבתו. מבחינה רפואית הצמח מסיר עודף קאפה (לחות) מהריאות ומדרכי הנשימה העליונות דבר המקדם נשימה בהירה ונוחה. טולסי מקדם מחזור בריא ותומך בתפקוד תקין של הלב. הוא מחזק את מערכת העיכול ותומך בניהול משקל נכון. טולסי מחזק את מערכת החיסון ושימושי לשמירה על טמפרטורת גוף תקינה.
  • אשווגנדה- צמח מרפא בשימוש הרפואה האיורוודית כבר 5000 שנה, אשווגנדה אורגנית משובחת מצליחה לאזן אנשים רבים ממצבים מיוחדים. הצמח ידוע כאדפטוגן ממעלה ראשונה שעוזר לנהל סטרט וביכולתו להגביר את הכוח ולקדם בריאות באופן קבוע. אחד המאפיינים המרכזיים בהתוויות של צמח זה הם הורדת מתח וחיזוק כללי.

מקווים שהכלים האלה יעזרו לכל מי שמרגיש בסטרס או בחוסר איזון, ומקווים שתצליחו לקחת כמה רגעים לעצמכם היום לדאוג לבריאות הגוף והנפש.