אומנות השלווה: הכירו מקרוב את טקס המאצ׳ה המסורתי


למאצ'ה יש היסטוריה ארוכה בתרבות היפנית, שראשיתה במאה ה-12, כאשר נזירים בודהיסטים השתמשו בה לראשונה במהלך תרגולי מדיטציה. 
טכניקות הגידול והעיבוד הייחודיות מבדילות את המאצ'ה מסוגים אחרים של תה ירוק. צמחי התה מוצלים במשך מספר שבועות לפני הקטיף, מה שמעלה את תכולת הכלורופיל ומעניק למאצ'ה את צבעה הירוק התוסס. לאחר הקטיף, העלים מאודים, מיובשים, ולבסוף נטחנים לאבקה דקה.

בטקס המאצ׳ה המסורתי מעניקים תשומת לב מיוחדת לאסתטיקה ולטעם התה, אשר לעולם לא יבוצע כלאחר יד(תוך כדי עשיית דבר אחר, כדרך אגב, או על הדרך). זהו טקס אומנותי לכל דבר וכל תנועה בו מחושבת ומדוייקת, כשישנן שיטות נבדלות זו מזו לביצוע הטקס.

כלים נדרשים:
צ׳וואן (קערת התה)- צ'וואן היא קערת תה שבה מכינים ומגישים את המאצ'ה. יש מגוון רחב של גדלים וסגנונות, אשר קערה רדודה תקרר את התה במהירות וקערה עמוקה תשמור על התה חם למשך זמן רב יותר.
צ׳שאקו (כף התה)- צ'שאקו הוא הכלי היפני המסורתי למדידה ומזיגת עלי התה/אבקת התה מקופסת התה לקערה. הוא מודד בסביבות גרם אחד של אבקת מאצ'ה טקסית. בדרך כלל הכף עשוייה מבמבוק, אך ישנם גם צ'שקוסים העשויים מעץ או שנהב.
צ׳ייסן (מקצף)- אולי הכלי החשוב ביותר בטקס הכנת המאצ'ה, צ'ייסן הוא מקצף במבוק המשמש לערבוב אבקת התה עם המים החמים.
מים בטמפרטורה מדוייקת- על פי המסורת טמפרטורת המים הנכונה להכנת תה מאצ׳ה צריכה להיות בין 70°C  ל- 80°C. מים חמים מדי עלולים להפוך את התה למר.
טכניקת הערבוב- חשוב לדעת לערבב נכון את אבקת המאצ'ה עם המים. בעזרת המקצף במבוק, הקציפו את המאצ'ה על ידי תנועות "W" מהירות עם מפרק כף היד עד לקבלת תערובת מוקצפת.

השיטה להכנת מאצ'ה אמנם פשוטה באופן יחסי, אך חשוב לזכור שהאטה היא גם חלק מהטקס. תקחו את הזמן בעת ההכנה, תנשמו עמוק ותתחברו לרגע הנוכחי.

רוצים גם להינות מטקס מאצ׳ה מרגיע אצלכם בבית? ערכת המאצ׳ה שלנו זמינה לרכישה (בכמות מוגבלת מאוד- נותרו פחות מ 20 מארזים!)
לחצו כאן לפרטים נוספים.