8 יתרונות פטריות מרפא מעניקות לבריאות האישה


הורמונים הם הבקרים הראשיים של הבריאות והרווחה שלנו הנשים. הם קובעים אם אנחנו
מלאות חיים ואנרגיה, אחראיים על מצב הרוח שלנו, העיכול, רמות הלחץ, מחזור השינה, פוריות, ירידה ועלייה במשקל, חיסוניות ועוד. לכן, הרבה מהמחלות והבעיות שאנו מתמודדות איתם הם בגלל חוסר איזון של ההורמונים. בין אם זה ייצור של סרוטונין שמשפיע על מצב הרוח, או ויסות הקורטיזול ותגובת הלחץ שלנו. בין אם אנחנו מסוגלות לפרק ולנצל את המזון שלנו לדלק, להפעיל את האינסטינקטים ההישרדותיים, לגדול מתינוקות לנשים וכמובן, להביא ילדים לעולם. כאשר ההורמונים שלנו יוצאים מאיזון, אנו חוות מצבים כמו חרדה, דיכאון, אי פוריות, נדודי שינה, עייפות כרונית, מצבי דלקת, מחלות לב וכלי דם, הזדקנות, מערכת חיסון חלשה, בעיות מטבוליות, פסוריאזיס ועוד. המאמר הזה יפרט איך פטריות מרפא יכולות לתמוך באזורים שונים של בריאות הורמונלית נשית.

פטריות לאיזון הורמונלי

חוסר איזון הורמונלי הופך נפוץ יותר ויותר, עם תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS), אנדומטריוזיס, פוריות ירודה, דומיננטיות יתר של אסטרוגן, גיל מעבר עם סימפטומים רבים, תסכול, דימוי עצמי נמוך ובלבול. ייעול המערכת האנדוקרינית והחזרת האיזון להורמונים שלנו הם הבסיס לחיים מדהימים ובריאות קורנת.

פטריות מסייעות לבריאות האישה ביכולתן להסדיר את מערכת החיסון, להעלות את העמידות ללחץ ולעזור לגוף לנקות את כל הקסנואסטרוגנים המזיקים - הפועלים כמשבשי הורמונים ונמצאים במספר רב של מוצרי קוסמטיקה, פלסטיק ומזונות, כגון תוספים, חומרי טעם וריח מלאכותיים ובשרים מעובדים. זאת יחד עם היכולת של הפטריות להחזיר את האיזון לתנגודת אינסולין ולהפחית דלקת כללית, מה שעוזר להוריד עודף אסטרוגן בגוף. ריישי מספקת תמיכה מצוינת לכבד, עוזרת להסיר רעלים מזיקים מהגוף, ותומכת במיוחד באדרנל. היכולת של פטריית הריישי לאזן הורמונים נשיים הופכות אותה לאחת הפטריות הטובות ביותר לאיזון הורמונלי. מחקרים מראים גם שפטריות קורדיספס, שיטאקה ומיאטקה מסייעות לסינון ותנועתיות הדם ומגבירות את ניקוי הרעלים, מה שמאפשר לאזן מחדש את הורמוני המין הנשיים. פטריית מיאטקה במיוחד, הראתה במחקרים כיעילה באיזון הורמונלי על ידי שיפור הרגישות לאינסולין, תנגודת אינסולין והשמנת יתר, הגורמים לשומן התת עורי לפעול כמערכת איברים המשחררת אסטרוגן וסמנים דלקתיים לגוף.

פטריות לתסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית כוללת תסמינים של עצבנות, שינויים במצב הרוח, עייפות, חרדה וכאבים פיזיים. הפטריות קורדיספס, רעמת אריה וריישי מדהימות במיוחד לתמיכה בתסמינים אלו. פטריית הקורדיספס מוערכת בזכות תכונותיה הממריצות, המסייעות להדוף עייפות ולהחזיר את האנרגיה לגוף. פטריית רעמת האריה יכולה לעזור להרגיע את העצבים ולהקל על מתחים, מצבי רוח משתנים, מצבי רוח דיכאוניים, עצבנות וערפול מוחי. ריישי תסייע להפיג מתח ודיכאון ותקדם איזון ורוגע שכולנו צריכים עוד ממנו בתקופה הזו של המחזור.

פטריות לשחלות פוליציסטיות ואנדומטריוזיס

תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) מתרחשת כאשר יש שכיחות גבוהה יותר של אנדרוגנים (הורמונים זכריים) אצל נשים, המוציאים את ההורמנים מאיזון. התסמינים יכולים להיות מחזור לא סדיר/חוסר מחזור/מחזור כבד, כאבי אגן, שיער פנים, אקנה לאורך קו הלסת, קושי להרות ועוד. בשנים האחרונות נמצא שהתסמונת מתקשרת למחלות מערביות רבות אחרות כמו תנגודת לאינסולין, סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר.

פטריה מדהימה אחת עבור PCOS היא פטריית המיאטקה. הפטרייה מועילה במצבים של רגישות לאינסולין והוכחה במחקרים כמעוררת ביוץ ומווסתת את המחזור. פטריית מיאטקה פועלת כדי לעזור להחזיר את רמות האינסולין לנורמליות ובכך מפחיתה את הדלקת, מה שיכול לעזור ל PCOS. פטריה נוספת עבור PCOS היא פטריית הריישי. מחקרים הראו שהיא מסייעת להפחתת דלקת באגן, מה שמועיל במיוחד לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס, שרירנים ברחם, דיסמנוריאה ומחלות דלקתיות באגן (PID). 

פטריות לגיל המעבר

גיל המעבר ידוע בירידה של הורמוני המין, אשר שולחת את הגוף למערבולת של תסמינים כמו גלי החום, הפרעות שינה ומצבי רוח משתנים. מחקרים מראים שפטריית קורדיספס יכולה לעזור להפחית את הסימפטומים של אסטרוגן נמוך, כגון עצבנות ומצבי רוח, באמצעות גירוי שחרור האסטרוגן 17B- אסטרדיול.

קורדיספס ידועה גם בחיזוק החשק המיני והחיוניות המינית. מחקר גילה שפטריית קורדיספס גם מעכבת פירוק MAO (מונואמין אוקסידאז) - אנזימים המפרקים את הסרוטונין (הורמון ההרגשה והשמחה שלנו), מה שאומר שהוא מסוגל להישאר זמן רב יותר בתוך המוח, ולשפר את מצב הרוח. פטריית ריישי יכולה גם היא לסייע באי שקט, נדודי שינה וגלי חום, לצד חיזוק הכבד. ברפואה סינית מסורתית גלי חום קשורים לתפקוד הכבד, כך שחיזוק ותמיכה בכבד לאורך גיל המעבר עשויים לסייע בהפחתת אי הנוחות. במהלך גיל המעבר, הזיכרון יכול להיות מושפע, עם שינויים במצב הרוח, חרדה, עצבנות ודיכאון. מחקר חדש תומך ביכולת המדהימה של פטריית רעמת האריה לבנות רשתות עצביות חדשות, לחזק דפוסים עצביים קיימים ולשפר את מצב הרוח. מחקר משנת 2010 הראה שתסמינים של חרדה ודיכאו הופחתו משמעותית אצל נשים שהשתמשו בפטריית רעמת האריה במשך 4 שבועות. מה שמחזק עוד יותר כיצד רעמת האריה יכולה לעזור לתסמיני גיל המעבר ולשפר את הרווחה הכללית.

פטריות לליבידו

פטריית הקורדיספס ידועה בהגברת החשק המיני אצל נשים וגברים. חשק מיני נמוך אצל נשים קשור לחוסר איזון הורמונלי, מתח, תרופות, ירידה ברווחה הרגשית ועייפות. פטריית קורדיספס מסוגלת להילחם באופן משמעותי בעייפות, כמו גם להגביר את האנרגיה כדי לשפר את החשק המיני. לפטריית הריישי יש את היכולת לעזור בניהול מתח ורווחה רגשית, מה שהופך את השניים הללו לצמד עוצמתי כשזה מגיע ללהצית מחדש את החשק המיני וחיי המין.

פטריות לפוריות

קורדיספס היא פטריה מצוינת לשיפור הפוריות. מחקרים הוכיחו שהיא מקדמת פוריות והצלחה בקרב נשים שעוברות טיפולי הפרייה חוץ גופית או נשים המתקשות להרות. מחקר אחד מצא שהסיבה לכן היא שהפטרייה מעוררת יצירה של הורמון אסטרוגן 17B דרך גירוי האנזימים שמיצרים את ההורמון. ההשפעה השלילית של סטרס על הפוריות ידועה לכל. לפני ההתעברות הטיפול בריישי יכול להפחית את שחרור הקורטיזול, להוריד מצבים של דלקת כרונית בגוף ובכך לתמוך בעת ניסיון להיכנס להריון. ריישי עוזרת גם לחזק את בלוטת יותרת הכליה ולהפחית מתח אצל נשים המבקשות להרות ובכך להפחית את ההשפעה השלילית שיש ללחץ על הפוריות. במיוחד נשים שנמצאות תחת לחץ להרות עשויות למצוא את השפעות של פטריות ריישי שימושיות בהפחתת רמות הלחץ שלהן ותסמינים נלווים להם, כמו נדודי שינה, מחזורי שינה לא סדירים, קוצר נשימה, עצבנות וחרדה. בנוסף, ההשפעה של תנגודת לאינסולין ודלקת הקשורה לחוסר איזון בגוף עלולים לגרום לבעיות פוריות וקושי בהתעברות. מיאטקה הוכחה במספר רב של מחקרים לנרמל מחדש מסלולי משוב אינסולין בגוף ולהפחית בעיות פוריות הנגרמות על ידי מתח.

פטריות לבריאות השד

פטריית הריישי נחשבת למגנה מפני סרטן השד, בשל הימצאותם של טריטרפנים רעילים לתאים סרטניים בה. מחקרים מראים שלטריטרפנים בריישי יש גם את היכולת לדכא NF-kB הנחשב למלא תפקיד בצמיחת תאים סרטניים תלויי הורמונים, כגון שד ושחלות. מחקר שנערך גם דיווח על הפחתה בעייפות, חרדה ודיכאון בנשים הנוטלות ריישי במהלך הטיפול בסרטן השד. בנוסף, צריכת פטריות מרפא במהלך טיפול בסרטן תומכת בחיזוק המערכת החיסונית, משפרת את שיעורי ההישרדות ומפחיתה את תופעות הלוואי של טיפולים כגון כימותרפיה והקרנות. כמו כן, הוכח במחקרים כי פטריית אגריקוס משפרת את הפעילות של תאי ה-NK  בנשים עם סרטן גינקולוגי כגון צוואר הרחם, הרחם ואנדומטריום, וכן מפחיתה את תופעות הלוואי של כימותרפיה. כל פטריות המרפא, בשל תרכובות הפוליסכרידים והתכונות המווסתות שיש להן על מערכת החיסון, מפעילות ומווסתות את ההגנה החיסונית של הגוף. לפטריית זנב התרנגול יש את המחקר המקיף ביותר בנוגע לסרטן, הודות למיקולוג הידוע פול סטמטס.

פטריות להילחם בקנדידה

למרות שקנדידה היא אורגניזם פטרייתי, ניתן להשתמש בפטריות מרפא כחלק מפרוטוקול אנטי קנדידה כדי להרוג את השמרים הפתוגניים לא רצויים אלה. קנדידה יכולה גם לגרום לפטרייה בנרתיק, דלקות בדרכי השתן וקשורה לדיסביוזיס במעיים, תסמונת המעי הרגיז ולמצבים אוטו-אימוניים כמו קרוהן. הפטריות שיטאקה, זנב התרנגול וריישי כולן מראות פעולות אנטי פטרייתיות במסגרת מחקרים. כמו כן, כיטין - סוג של פוליסכריד וסיבים לא מסיסים הנמצאים בתוך דפנות תאי הפטריות, יכולים לסייע במניעת ההתיישבות של מיני קנדידה בתוך המיקרוביום / דופן המעי.

שילוב של פטריות מרפא על בסיס יומיומי, בין אם זו כפית בקפה של הבוקר, תה, שייק, אפייה, בישול או בכלל קפסולות יבטיח שנוכל לתמוך בעצמנו ובבריאותנו בצורה הטובה ביותר. כך נוכל להתמודד טוב יותר עם מתח, להשיב את האיזון ההורמונלי, להחזיר את החיוניות והאש לחיינו, לשאת ולגדל ילדים בריאים ופשוט להיות מי שאנחנו באופן טבעי.

למידע נוסף הורידו את החוברת החינמית שלנו בריאות נשית קורנת בלינק.