8 יתרונות פטריות מרפא מעניקות לבריאות האישה

ההורמונים שלנו הם הבקרים הראשיים של הבריאות והרווחה שלנו. ההורמונים קובעים אם אנחנו מלאות חיים ואנרגיה, הם אחראיים על מצב הרוח שלנו, העיכול, רמות הלחץ, מחזור השינה, הפוריות שלנו, האם אנחנו יכולות לרדת במשקל, להדוף מחלות ופתוגנים ועוד.

לאור החשיבות של ההורמונים שלנו, הרבה מהמחלות והבעיות שאנו מתמודדות איתם הם בגלל חוסר האיזון של ההורמונים שלנו. בין אם אנחנו מדברות על ייצור של סרוטונין שמשפיע על מצב הרוח שלנו, או על ויסות הקורטיזול על תגובת הלחץ שלנו, בין אם אנחנו מסוגלות לפרק ולנצל את המזון שלנו לדלק, להפעיל את האינסטינקטים ההישרדותיים, לגדול מתינוקות לנשים והיכולת להביא ילדים לעולם. כאשר ההורמונים שלנו יוצאים מאיזון, או כאשר הומאוסטזיס (איזון) אינו מתרחש, אנו חוות מצבים כמו חרדה, דיכאון, אי פוריות, נדודי שינה, עייפות כרונית, מצבי דלקת – מחלות לב וכלי דם, הזדקנות, סרטן, מערכת חיסון חלשה, מחלות מטבוליות, פסוריאזיס, ובעיות בטן. כל אלו קשורים קשר בל יינתק לחוסר תפקוד אנדוקריני, כאשר המערכת האנדוקרינית שלנו היא מערכת ההורמונים שלנו. המערכת האנדוקרינית מורכבת מבלוטות מפתח, שמפרישות את ההורמונים שלנו, והורמונים אלו מאותתים להורמונים אחרים, תאים, איברים ומערכות הגוף לתפקד.

  1. פטריות לאיזון הורמונלי

חוסר איזון הורמונלי הופך נפוץ יותר ויותר אצל נשים – עם תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS), אנדומטריוזיס, אי פוריות, דומיננטיות יתר של אסטרוגן, גיל המעבר עם סימפטומים רבים, תסכול, דימוי עצמי נמוך ובלבול. ייעול המערכת האנדוקרינית שלנו והחזרת האיזון להורמונים שלנו הם הבסיס לחיים מדהימים ובריאות קורנת. כאן היתרונות של פטריות מרפא לנשים הן עמוקות, במיוחד לאיזון ההורמונלי.

פטריות מסייעות לבריאות האישה ביכולתן להסדיר את מערכת החיסון, להעלות את העמידות ללחץ ולעזור לגופנו לנקות את כל הקסנואסטרוגנים המזיקים - הפועלים כמשבשי הורמונים ונמצאים במספר רב של מוצרי קוסמטיקה, פלסטיק ומזונות, כגון תוספים, חומרי טעם וריח מלאכותיים ובשרים המעובדים במפעל. זאת יחד עם היכולת של הפטריות להחזיר את האיזון לתנגודות אינסולין ולהפחית את הדלקת, מה שעוזר להורדת עודף אסטרוגן בגוף.

היתרונות לאיזון האסטרוגן של פטריות ריישי הם עמוקים. ריישי מספקת תמיכה מצוינת לכבד ועוזרת להסיר את הרעלים המזיקים מהגוף שלנו, ותומכת במיוחד באדרנל שלנו. בסך הכל, השפעות איזון ההורמונים של פטריות ריישי הופכות אותה לאחת הפטריות הטובות ביותר לאיזון הורמונלי. מחקרים מראים גם שפטריות קורדיספס, שיטאקה ומיאטקה מסייעות לסינון ותנועתיות הדם, ומגבירות את ניקוי הרעלים, מה שמאפשר לנו לאזן מחדש את הורמוני המין שלנו. מיאטקה במיוחד, הראתה במחקרים כיעילה באיזון הורמונלי על ידי שיפור רגישות לאינסולין, תנגודת אינסולין והשמנת יתר, הגורמים לשומן התת עורי לפעול כמערכת איברים המשחררת אסטרוגן וסמנים דלקתיים לגוף. טיפול בשיבוש מטבולי כזה יכול לעזור למזער את ההשפעות השליליות של אסטרוגן נוסף בגוף.

  1. פטריות לתסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית כוללת תסמינים של עצבנות, שינויים במצב הרוח, עייפות וחרדה. ישנם יתרונות רבים פטריות מרפא מציעות לנשים, והפטריות קורדיספס, רעמת אריה וריישי מדהימות לתמיכה בתסמינים אלו. פטריית הקורדיספס מוערכת בזכות תכונותיה הממריצות, המסייעות להדוף עייפות ולהחזיר את האנרגיה. פטריית רעמת האריה יכולה לעזור להרגיע את העצבים, להקל על מתחים, לעזור עם מצבי רוח משתנים, מצבי רוח דיכאוניים, עצבנות וערפול מוחי. ריישי תסייע להפיג מתח ודיכאון ותקדם איזון ורוגע.

  1. פטריות לשחלות פוליציסטיות ואנדומטריוזיס

תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS) מתרחשת כאשר יש שכיחות גבוהה יותר של אנדרוגנים (הורמונים זכריים) אצלנו הנשים. שינוי זה מוציא את ההורמנים שלנו מאיזון. התסמינים יכולים להיות מחזור לא סדיר/ללא מחזור/מחזור כבד, כאבי אגן, שיער פנים, אקנה לאורך קו הלסת, קושי להרות ועוד. אנחנו רואים בשנים האחרונות שהתסמונת מתקשרת למחלות מערביות רבות כמו תנגודת לאינסולין, סוכרת מסוג 2 והשמנת יתר.

פטריה אחת טובה עבור PCOS היא פטריית המיאטקה. הפטרייה מועילה במצבים של רגישות לאינסולין והוכחה במחקרים אחרונים כמעוררת ביוץ ומווסתת את המחזור. פטריית מיאטקה פועלת כדי לעזור להחזיר את רמות האינסולין לנורמליות ובכך להפחית את הדלקת, מה שיכול לעזור ל PCOS. פטריה נוספת עבור PCOS היא פטריית ריישי. מחקרים הראו שהיא עשויה לסייע בהפחתת דלקת באגן, מה שמועיל לנשים הסובלות מאנדומטריוזיס, שרירנים ברחם, דיסמנוריאה ומחלות דלקתיות באגן (PID).

  1. פטריות לגיל המעבר

בהיותנו נשים, אנו מתמודדות ומסתגלות למספר רב של שינויים בחיים שגוררים שינויים הורמונליים וגיל המעבר הוא אחד מהם. גיל המעבר ידוע בירידה של הורמוני המין, אשר שולחת את הגוף למערבולת של תסמינים כמו גלי החום, הפרעות שינה ומצבי רוח משתנים.

מחקרים מראים שפטריית קורדיספס יכולה לעזור להפחית את הסימפטומים של אסטרוגן נמוך, כגון עצבנות ומצבי רוח, באמצעות גירוי שחרור אסטרוגן (17B- אסטרדיול).

תסמינים אלו נוצרים על ידי עירור יתר של מערכת העצבים, וזה המקום שבו ריישי יכולה להיות שימושית באיזונו. קורדיספס ידועה גם בחיזוק החשק המיני והחיוניות המינית. מחקר גילה שפטריית קורדיספס גם מעכבת פירוק MAO (מונואמין אוקסידאז) - אנזימים המפרקים את הסרוטונין (הורמון ההרגשה והשמחה שלנו), מה שאומר שהוא מסוגל להשאר זמן רב יותר בתוך המוח, ולשפר את מצב הרוח שלנו. פטריית ריישי יכולה לסייע גם באי שקט, נדודי שינה וגלי חום, לצד חיזוק הכבד.

ברפואה סינית מסורתית גלי חום קשורים לכבד לא מתפקד, כך שחיזוק ותמיכה בכבד לאורך גיל המעבר עשויים לסייע בהפחתת אי הנוחות. במהלך גיל המעבר, הזיכרון יכול להיות מושפע, עם שינויים במצב הרוח, חרדה, עצבנות ודיכאון. מחקר חדש תומך ביכולת המדהימה של פטריית רעמת האריה לבנות רשתות עצביות חדשות, לחזק דפוסים עצביים קיימים ולהגביר את מצב הרוח. מחקר משנת 2010 הראה שלנשים שהשתמשו בפטריית רעמת האריה במשך 4 שבועות, הופחתו החרדה והדיכאון, מה שמחזק עוד יותר כיצד רעמת האריה יכולה לעזור לתסמיני גיל המעבר ולשפר את הרווחה הכללית. 

  1. פטריות מגבירות את הליבידו

פטריית הקורדיספס ידועה באופן מסורתי בהגברת החשק המיני אצל גברים, אך דיווחים ומחקרים מרחבי סין דיווחו שאותו דבר מתרחש גם אצל נשים. חשק מיני נמוך אצל נשים קשור לחוסר איזון הורמונלי, מתח, תרופות, ירידה ברווחה הרגשית ועייפות. פטריית קורדיספס מסוגלת להילחם באופן משמעותי בעייפות, כמו גם להגביר את האנרגיה כדי לשפר את החשק המיני. לריישי יש את הקסם לעזור בניהול מתח ורווחה רגשית, מה שהופך את השניים הללו לצמד עמוס בעוצמה להצית מחדש את החשק המיני וחיי המין.

  1. פטריות לפוריות

אי פוריות בקרב זוגות הופכת לנושא שנדון בפתיחות יותר והפריה חוץ גופית נפוצה יותר, הסיבות לשכיחות זו יוחסו לאורח החיים המשתנה שלנו ולכמות הלחץ שאנו נחשפים אליו. אך למזלנו פטריות ופוריות עובדים יחד והשפעות הפוריות של פטריות מרפא עשויות להיות מועילות מאוד לקידום התעברות.

קורדיספס היא פטריה מצוינת לפוריות. מחקרים הוכיחו שהיא מקדמת פוריות והצלחה בקרב נשים שעוברות טיפולי הפרייה חוץ גופית או נשים המתקשות להרות. המחקר מצא שהסיבה לכן היא שהקודיספס מעוררת יצירה של הורמון אסטרוגן 17B דרך גירוי האנזימים שמיצרים את ההורמון.

גם פטריית ריישי תומכת בפוריות. ההשפעה השלילית של סטרס על הפוריות ידועה לכל. לפני ההתעברות הטיפול בריישי יכול להפחית את שחרור הקורטיזול בגוף, להוריד מצבים של דלקת כרונית בגוף ובכך להקל בעת ניסיון להיכנס להריון. ריישי יכולה לעזור לחזק את בלוטת יותרת הכליה ולהפחית מתח אצל נשים המבקשות להרות ובכך להפחית את ההשפעה השלילית שיש ללחץ על הפוריות. בנוסף לכך, נשים שלחוצות להרות עשויות למצוא את השפעות הפוריות של פטריות ריישי שימושיות בהפחתת רמות הלחץ שלהן ותסמינים נלווים שלהן, כמו למשל נדודי שינה, מחזורי שינה לא סדירים, קוצר נשימה, עצבנות וחרדה.

בנוסף, ההשפעה של תנגודת לאינסולין והדלקת הקשורה לחוסר איזון בגוף עלולות לגרום לבעיות פוריות וקושי בהתעברות. מיאטקה הוכחה במספר רב של מחקרים לנרמל מחדש מסלולי משוב אינסולין בגוף ולהפחית בעיות פוריות הנגרמות על ידי מתח.

  1. פטריות לבריאות השד

השכיחות של סרטן השד נוטה לעלות עם הגיל, ולכן מניעה תמיד עדיפה על טיפול. ריישי נחשבת למגנה מפני סרטן השד במיוחד, בשל הימצאותם של הטריטרפנים רעילים לתאים סרטניים בה. מחקרים מראים שלטריטרפנים בריישי יש גם את היכולת לדכא NF-kB הנחשב למלא תפקיד בצמיחת תאים סרטניים תלויי הורמונים, כגון שד ושחלות. מחקר שנערך גם דיווח על הפחתה בעייפות, חרדה ודיכאון בנשים הנוטלות ריישי במהלך הטיפול בסרטן השד.

פוליסכרידים מפטריות שיאטקה, מיאטקה וזנב התרנגול הוכחו במספר מחקרים כמועילים לסרטן השד. בנוסף, צריכת פטריות מרפא במהלך טיפול בסרטן תומכת בחיזוק המערכת החיסונית, משפרת את שיעורי ההישרדות ומפחיתה את תופעות הלוואי של טיפולים כגון כימותרפיה והקרנות. כמו כן, הוכח במחקרים כי פטריית אגריקוס משפרת את הפעילות של תאי ה-NK  בנשים עם סרטן גינקולוגי כגון צוואר הרחם, הרחם ואנדומטריום, וכן מפחיתה את תופעות הלוואי של כימותרפיה.

כל פטריות המרפא, בשל תרכובות הפוליסכרידים והתכונות המווסתות שיש להן על מערכת החיסון, מפעילות ומווסתות את ההגנה החיסונית של הגוף. לפטריית זנב התרנגול יש את המחקר המקיף ביותר בנוגע לסרטן, הודות למיקולוג הידוע פול סטמטס.

  1. פטריות להילחם בקנדידה

למרות שקנדידה היא אורגניזם פטרייתי, פטריות מרפא הן המלכות של ממלכת הפטריות וניתן להשתמש בהן כחלק מפרוטוקול אנטי קנדידה כדי להרוג את השמרים הפתוגניים הלא רצויים האלה - מכיוון שהתפתחו להגנה נגד פטריות כדי לשרוד.

קנדידה יכולה לגרום לפטרייה בנרתיק, דלקות בדרכי השתן וקשורה לדיסביוזיס במעיים, תסמונת המעי הרגיז ולמצבים אוטו-אימוניים כמו קרוהן. פטריות שיטאקה, זנב התרנגול וריישי כולן מראות פעולות אנטי פטרייתיות במסגרת מחקרים. כמו כן, כיטין - סוג של פוליסכריד וסיבים לא מסיסים הנמצאים בתוך דפנות תאי הפטריות, יכולים לסייע במניעת התיישבות של מיני קנדידה בתוך המיקרוביום / דופן המעי.

כנשים, לעתים קרובות אנו שמות את הרווחה והבריאות של אחרים מעל אלו שלנו כדי להיות שם עבור כולם או כדי לעשות מה שעלינו לעשות כדי להגיע למקום בו אנו רוצות להיות. אך חשוב לטפח ולאזן את ההורמונים שלנו, כדי שנוכל באמת לחזק ולשמר את האנרגיה הנשית החזקה שלנו וללכת אחרי החלומות שלנושילוב של פטריות מרפא על בסיס יומיומי, בין אם זו כפית בקפה של הבוקר, תה, שייק, אפייה או בישול, יבטיח שנוכל לתמוך בעצמנו ובבריאותנו בצורה הטובה ביותר - וזה מתחיל בפטריות לאיזון ההורמונים. כך נוכל להתמודד טוב יותר עם מתח, להפחית חוסר איזון הורמונלי, להחזיר את החיוניות והאש לחיינו, לשאת ולגדל ילדים בריאים ופשוט להיות מי שאנחנו באופן טבעי!