איך לנוח: 7 סוגי המנוחה

איך לנוח
ידעתם שקיימים 7 סוגים שונים של מנוחה?
כולנו שמענו מתישהו בחיים את המשפט "את/ה צריך/ה לנוח יותר" מחבר או קרוב משפחה אכפתיים. החיים המודרניים יכולים להיות עמוסים וקל מאוד להישאב לתוך הלחץ, להישאר עסוקים, לנוע בין התחייבויות בעבודה ובבית, ובימים אלה בפרט להישאב לשגרת מלחמה המעמיסה עלינו גם פיזית וגם נפשית. 
כשהדברים מתחילים להיות יותר מידי ואף מציפים אותנו, כולנו חייבים להכיר את דרכי ההתמודדות הנכונים לנו, ביניהם האופן הייחודי שבו כל אחד ואחת צריכים לנוח, בהתאם לסיטואציה ובהתאם לגופנו.

לכולנו קיימים צרכים שונים כאינדיבידואלים ולכן הגיוני שאנו עשויים להזדקק לכמויות שונות משבעת סוגי המנוחה.

שבעת סוגי המנוחה כוללים

מנוחה פיזית:
המנוחה הכי מוכרת וככל הנראה הדבר הראשון שיעלה לראש כאשר נשמע את המילה "לנוח". מנוחה מסוג זה יכולה להיות פסיבית (שינה ונמנום) או אקטיבית- יוגה שיקומית, מתיחות ועיסוי מרגיע. סוג זה של מנוחה הוא בראש סדר העדיפויות אם מרגישים תשישות ועייפות פיזית.
שנת לילה טובה היא הכרחית על מנת לתמוך במערכות השונות של הגוף (מערכת החיסון, מערכת העיכול, מערכת העצבים, ועוד), ומסייעת לתפקוד המוח והלב ולהפחתת סטרס. השתדלו לישון בין 7-9 שעות שינה איכותיות ועמוקות בלילה, ניתן להיעזר בצמחי מרפא ואדפטוגנים על מנת לשפר את איכות השינה. 

לחצו כאן כדי לקרוא עוד על צמחי מרפא התומכים בשינה טובה יותר. 

מנוחה נפשית:
במידה ואנו מרגישים מוצפים, הרבה לחץ או חרדה, סביר להניח שיש לנו צורך במנוחה נפשית. חשוב לזכור שאנחנו כבני אדם לא בנויים להיות בפעילות ועשייה מתמדת בכל רגע ורגע ביום, או לבהות במסכים באופן ממושך, גם אם מקצועות רבים דורשים זאת. עלינו לקחת במהלך היום הפסקות קצרות ורבות על מנת להחזיר את הגוף לאיזון ולחזור לתפקוד יעיל.

אשווגנדה הוא צמח אדפטוגן המשמש כתוסף שיכול לתמוך בסוג זה של מנוחה. אדפטוגנים מסייעים לגוף 'להסתגל' למצבי סטרס שונים, על ידי השפעה מעוררת ומזינה, ועוזרים להחזיר את הגוף למצב מאוזן.

מדיטציה יכולה גם לספק מנוחה נפשית ולעזור לנו להיטען מחדש. תרגול עתיק זה יכול לקבל מגוון צורות שונות, אם כי בדרך כלל יש צורך להחזיק לפחות 5 עד 20 דקות כדי לחוות השפעה. בתרבויות רבות ניתן ואף נהוג ליהנות גם מכוס תה כחלק מטקס המדיטציה המסורתית.
מנוחה נפשית

מנוחה חושית:
אורות גבוהים, מסכי מחשב וטלפונים, רעשי רקע ושיחות מרובות יכולים לגרום להצפה של החושים שלנו בגוף. רגעים מכוונים של איזון חושי יכולים להפחית את הנזק שנגרם על ידי עולמנו המגרה יתר על המידה. דיטוקס/ניקוי דיגיטלי באופן קבוע יכול לעזור בצורה משמעותית, בין אם זה פעם בשבוע לקחת יום ללא מסך או כמה שעות ללא מסך בכל יום.

מנוחה חושית יכולה להיות בילוי זמן בחוץ, הליכה בטבע, אימון או פעילות פיזית, פעילויות יצירה או זמן איכות ושיחה מחברת פנים מול פנים עם אדם קרוב. 

מנוחה יצירתית:
במידה ומרגישים חוסר מוטיבציה, חוסר השראה או תקיעות, ייתכן שהגוף זקוק למנוחה יצירתית. 

בילוי זמן בטבע היא אחת הדרכים הטובות ביותר לעורר מחדש את הזרימה היצירתית. כאשר אנו מוקפים בטבע, נרגיש שלווים יותר, ותתקיים ירידה מיידית בדופק ובלחץ הדם. 
מחקרים רבים הראו כי להתחבר לנוכחות ומודעות בטבע בדרכים קטנות ויומיומיות כמו להריח פרחים, לצפות בשקיעה/בזריחה או לצפות בעננים יש השפעות עוצמתיות על רווחתנו. מעבר להתבוננות ביופי של הטבע, ניתן לקבל את המנוחה הזאת גם דרך היצירתיות של אחרים. פעילויות כמו התבוננות בציורים, מוזיקה, תיאטרון, ריקוד ואפילו בישול יצירתי יכולות לעזור לעורר מחדש את הניצוץ היצירתי שלנו. 
מנוחה יצירתית

מנוחה רגשית:
חשוב שלכולנו יהיה זמן ומרחב להביע בחופשיות את רגשותינו, להיות עצמנו ולעשות הפסקה מתופעת ריצוי אחרים. כתיבה ביומן יכולה להועיל באופן משמעותי לבריאות הנפשית שלנו. להקדיש זמן לכתיבה ולהשתמש ביומן ככלי לשחרור דאגות, חרדות ולחץ, ובנוסף ככלי מעצים ומחזק (לדוגמא ברשימת הודיה) היא דרך מעולה לתמוך במנוחה רגשית.

שיחה עם חברים טובים שהם מאזינים קשובים יכולה גם לעזור להביא למצב של מנוחה רגשית. לעומת זאת, שיחה עם מטפל מקצועי עשויה להועיל אם מתגלים דפוסים מסוימים שנרצה לטפל בהם, וגם זה חשוב לא פחות.

מנוחה חברתית:
את הסוג הזה של מנוחה ניתן לספק על ידי מפגש וחיבור עם חברים טובים או להיפך, בלבלות זמן איכות ולהטעין מצברים רק עם עצמנו. 

הבחירה באיזה סוג של מנוחה חברתית נצטרך תלוייה בצרכים האישיים של כל אחד ואחת מאיתנו. כולנו צריכים לדעת להקדיש זמן באופן קבוע כדי להיות לבד, אבל לא בודדים. להעניק לעצמנו אהבה, שקט, מנוחה פיזית, או הנאה מהתחביבים האישיים שלנו. יחד עם זה, חשוב להבחין גם במערכות היחסים שמחיות אותנו ובאלה שמתישות אותנו - הן בבית והן בעבודה.

מנוחה רוחנית: 
סוג זה של מנוחה הוא העמוק ומשמעותי ביותר, מתוך הכרה שכולנו צריכים להרגיש תחושה של שייכות, אהבה, קבלה ומטרה בחיים. כדי להשיג זאת, עלינו לעסוק במשהו גדול מאיתנו בין אם בעבודה או בזמן החופשי שלנו. האיורוודה, המדע המסורתי של הודו לרווחה, מסכמת זאת עם המושג 'דהרמה' (מטרה נכונה). הקדישו מעט זמן למצוא תחושת מטרה, תתחברו לאמונות הרוחניות שלכם, לא משנה איך הן מוגדרות, ואולי בחרו בפעילות התנדבותית שמרגישה משמעותית עבורכם.
מנוחה רוחנית

איזה סוג מנוחה אתם הכי צריכים בחייכם עכשיו? אין דרך אחת שמתאימה לכולם. לכן, שווה להשקיע מעט זמן כדי לחקור מה עובד בשבילנו. אם אתם לא בטוחים מאיפה להתחיל, בחרו סוג אחד של מנוחה מהרשימה, ותחשבו על כמה דרכים שבהן תוכלו לשלב אותה בשגרה היומיומית.