צמחי מרפא לשיפור הזיכרון והריכוז

בחינות מתקרבות או דדליינים בעבודה יכולים להפריע לפעילות התקינה של מערכת העצבים ולהגביר את רמות הלחץ שלנו. בזמנים לחוצים אלו רבים פונים לממריצים הקלאסיים כמו קפה, סוכר ושוקולד שניתן למצוא בשפע בכל מטבחון. למרות שהם עשויים לספק את הסחורה לטווח קצר, ההשפעות ארוכות הטווח שלהם עלולות להזיק ולגרום לנו להרגיש מותשים ולחוצים אף יותר. למרבה המזל, ישנם כמה צמחי מרפא עוצמתיים שלא רק ישפרו את הריכוז אלא גם את הזיכרון והבריאות הקוגניטיבית הכללית. להלן חמשת הצמחים המובילים שלנו לחיזוק המוח:

ברהמי

ההשפעות של צמח זה על התודעה, הבריאות הקוגנטיבית ויכולתו לתמוך בהרגעות של מערכת העצבים מתועדות בכתבים איורוודיים מהמאה ה-6. ברהמן הוא השם ההינדי שניתן לתודעה האוניברסלית וברהמה היא האלוהות האחראית לכל הכוחות ה'יצירתיים' בעולם. ברהמי פירושו המילולי "האנרגיה" או "השאקטי" של ברהמן, וצמח הברהמי שואב את שמו משורשים אלו.

צמח זה משפר את זרימת הדם למוח, משפיע לטובה על תפקודים קוגניטיביים כמו זיכרון באמצעות שיפור התנועה בין תאי העצב במוח וגם מאזן את התגובה של הורמוני הלחץ כמו קורטיזול. הוא בחירה מצוינת להגברת ביצועי המוח הכלליים והגדלת יכולתך ללמוד ולשנן לטווח ארוך. נסו לקחת אותו בתחילת היום, לפחות שבוע לפני תחילת הבחינות.

גוטו קולה

גוטו קולה נמצא בשימוש ברפואות עתיקות במשך אלפי שנים, הן כתרופה והן כמזון. אחד הטקסטים האיורוודיים המוקדמים ביותר שנאספו בסביבות שנת 300 לספירה, 'סושרוטה סמחיטה', מתאר את הצמח הזה כמסוגל לשפר את התודעה, להחיות את התודעה ולשמור על שנינות צעירה!

גוטו קולה משפר את זרימת הדם למוח ותומך בתפקוד קוגניטיבי כמו זיכרון וריכוז, תוך הגנה על רקמת המוח מנזק שנגרם על ידי רדיקלים חופשיים. לצמח עלים עגולים ייחודיים, המתוארים לעתים קרובות כ'צורת המוח', מה שמתאים באופן מעניין ל"דוקטרינת החתימות" - אמונה עתיקה שצמחי מרפא דומים לחלקי גוף שבהם הם משמשים לטיפול.

גוטו קולה דומה מאוד במובנים מסוימים לברהמי מבחינת ההשפעות הפיזיולוגיות שלו על המוח. אבל, באופן מעניין, לגוטו קולה יש גם השפעה על איכות העור ולכן הוא מצוין עבור אנשים שחווים התפרצויות של בעיות עור כתוצאה מלחץ. לכן, אם אתם מבחינים שבעיות עור מסוימות מופיעות יותר בתקופות של לחץ כמו בזמן בחינות או עומס בעבודה גוטו קולה יכול להיות הפתרון המושלם עבורכם.

טולסי

טולסי, הידוע גם בשם 'בזיליקום קדוש' הוא צמח מיוחד מאוד. הוא מעורר את התודעה ומביא בהירות מחשבתית, ובמקביל מרגיע את מערכת העצבים ומאפשר זמן לשיקום בלוטות יותרת הכליה שעלולות להיות מותשות מלחץ או חרדה.

הטולסי מווסת את התגובה למצבי לחץ, מגביר את יכולת ההסתגלות ואדפטציה ומזין את הרוח החיונית. הוא הצמח המושלם ללחצים של החיים המודרניים בגלל האיכויות האדפטוגניות שלו שמשפרות את התגובה המערכתית ללחץ פיזי, ביולוגי, רגשי וסביבתי.

טולסי הוא אופציה מצוינת לאלו מאיתנו שחווים חרדות מבחינות או מאתגרים. טולסי מושלם לתמיכה במצוקה רגשית שיכולה להיגרם למשל ממתח בחינות. היתרון הנוסף הוא שטולסי משפר גם את התפקוד הפיזיולוגי של המוח ועדיין תומך בשיפור הזיכרון ויכולת הלמידה. ניתן לקחת את הטולסי לטווח קצר או ארוך.

כורכום

כורכום תומך כמעט בכל מערכות הגוף ופועל כאנטי דלקתי ונוגד חמצון חזק. ההשפעות האנטי-דלקתיות החזקות של כורכום, בשילוב עם יכולת נוגדת החמצון שלו, גורמים לכך שהוא מגן בצורה מדהימה על המוח. הוא גם מגביר את בריאות הלב, כלי הדם ואת מחזור הדם, כולל זרימת הדם למוח. לכן, הוא יכול לשפר את התפקוד הקוגניטיבי הכולל תוך מתן רמה גבוהה של הגנה למוח.

כורכום הוא צמח אופטימלי מעולה וטעמו טעים הן באוכל והן בחליטה, אך ניתן לקחת אותו גם בצורת תוסף. הוא גם מועיל מאוד לעיכול, מה שיכול לעזור מאוד במצבים שתפקוד מערכת העיכול נפגע בזמן לחץ קיצוני. כמו כן, אם אתם נהנים מפעילות גופנית כסוג של הפגת מתחים, הכורכום ידוע בשיפור היכולת הספורטיבית, באמצעות הגברת זרימת הדם והחמצן לשרירים ולמפרקים.

תה ירוק מאצ'ה

תה ירוק מאצ׳ה עמוס בנוגדי חמצון המסייעים בהגנה על המערכת מפני נזקי רדיקלים חופשיים. תה ירוק מאצ'ה מכיל גם תרכובות שונות הקשורות לשיפור בריאות הלב בנוסף להפחתת מתח והגברת הערנות.
תה ירוק מאצ'ה מכיל באופן טבעי קפאין, עם זאת, ההבדל בין תה ירוק מאצ'ה וקפה למשל הוא שתה ירוק מאצ'ה מכיל תרכובת הידועה בשם L-thanine, שהיא חומצת אמינו הפועלת באופן סינרגטי עם תרכובות אחרות הקיימות בצמח כמו קפאין להגברת הסרוטונין, הדופמין וחומצה גמא-אמינו-בוטירית (GABA) במוח, כולן משפרות משמעותית את מצב הרוח. בנוסף לכך, L-thanine, מאזן את השפעת הקפאין ומסייע במניעת ה'התרסקות' האופיינית שמזוהה עם קפה.

תה ירוק מאצ'ה הוא החלופה המושלמת לקפה ומשקאות אנרגיה. נסו להחליף לפחות אחד מהם בכוס תה מאצ'ה או במאצ׳ה לאטה, כך שעדיין תקבלו דחיפה אנרגטית בנוסף לבוסט למוח שלכם.