איך סטרס משפיע על הבריאות שלך?

איך סטרס משפיע על הבריאות שלך?

סטרס ומתח הם חלק נורמלי מחיי היום יום של כולנו. עם זאת, מתח לאורך זמן יכול לגרום להרבה בעיות. 

אז איך זה בעצם קורה?

המודל של טיפול קוגנטיבי התנהגותי CBT אומר שהמחשבות, הרגשות וההתנהגויות שלנו קשורים זה בזה.

סטרס ממושך יכול להשפיע על כל אחד מהם בצורה נפרדת

מחשבות- מחקרים הוכיחו שבעקבות לחץ וסטרס אנשים יכולים לאבד את כושר הזיכרון שלהם, לחץ יכול להשפיע על רמות הריכוז שלנו ולהוביל אנשים לדפוסי חשיבה לא מועילים. זה עשוי לומר שהם רואים את השליליות רק במצבים מסוימים, במקום להיות מסוגלים לראות את החיוביות.
אולי יש להם מחשבות שהם לא יצליחו להתמודד עם הלחץ שלהם, או שהם לא צריכים לטרוח ולנסות לשפר את מצבם.

רגשות- לחץ מתמשך יכול להוביל אותנו לחרדה, עצבנות ומתח ואנו עלולים להרגיש עצבניים, לעייף אותנו מנטלית ולגרום לנו להיות חסרי מוטיבציה ואדישים למצבים שונים.
זה יכול להביא איתו מצב רוח ירוד ולגרום לנו להגיע למצבי דיכאון.

התנהגויות- כמו עם מחשבות ורגשות, אנשים מתנהגים אחרת בתגובה ללחץ.
אנשים מסוימים עשויים לדחות ולדחות דברים, כי הם לא יכולים להתמודד עם הדבר שהם צריכים לעשות.
אלכוהול ו/או חומרים אסורים עשויים לשמש כדרך להתמודדות עם הלחץ. עם זאת, זה עשוי להשפיע על בריאותו הנפשית של האדם ולהחמיר את המצב בטווח הארוך יותר.
אנשים מסוימים עשויים להשתמש במזון כדרך להתמודדות עם מתח.
זה יכול להיות הגבלת צריכת המזון שלהם או אכילת כמויות מופרזות של מזון.

השינה יכולה להיות מושפעת גם בתקופות של רמות גבוהות של מתח. אנשים מסוימים עשויים שלא לישון באיכות טובה, או שהם עשויים להתעורר מספר פעמים במהלך הלילה.

אם את חווה את הדברים האלה דבר ראשון חשוב עצם המודעות כבר יכול לשים אותך בעמדה טובה יותר של התמודדות עם לחץ בשלב מוקדם.

הלחץ משפיעה גם הבריאות הפיזית שלנו-  כאשר אנו שואלים כיצד משפיע לחץ על הבריאות, אנו לפעמים שוכחים את  ההשפעה על הבריאות הפיזית שלנו.
עם זאת, כמו בבריאות הנפש, מתח וסטרס כרוני יכולים להשפיע עלינו פיזית.

הסימנים הפיזיים של מתח יכולים להית:
מתח שרירים, זיעה, כאבי ראש, כאבי בטן, פרפרים בבטן, פה יבש, התפרצות אקנה, תחושת עייפות, צורך ללכת לשירותים לעיתים דחופות, סחרחורות, חולשה וחולי, בעיות שינה ועוד.

לכל אחד מאיתנו יש סימנים אחרים ללחץ שיכולים להיות מאוד שונים ממה שאנחנו מכירים על אנשים אחרים וחשוב שנדע לזהות אותם.
יש הרבה דרכים לתמוך בעצמנו בזמן סטרס ולשנות את דרך ההתבוננות שלנו על זה.

פטריות מרפא הם אחד מהם והן יכולות לתמוך בגוף שלנו בהתמודדות עם מצבי סטרס וחרדה.

ריישי
ריישי הידועה בכינוייה 'פטריית האלמוות' נערצת בזכות יכולתה להעניק תחושת רוגע ולתמוך ביכולת המולדת של הגוף להתמודד עם לחץ. פטריית הריישי מסייעת בניהול רמות הלחץ על ידי הרגעה ותמיכה במערכת העצבים אשר מעודדת תחושות של רגיעה. מערכת עצבים רגועה חיונית לא רק להתמודדות עם דרישות חיי היום-יום שלנו, אלא גם כדי להתכונן לשינה טובה. מחקרים הוכיחו שלטריטרפנים בריישי יש פוטנציאל להרגיע את מערכת העצבים, להקל על נדודי שינה ולקדם שינה איכותית. ההשפעה המצטברת הכללית של ריישי תומכת בשינה עמוקה ורסטורטיבית.

קורדיספס
לאחר תקופות של מתח עז, אנו עלולים למצוא את עצמנו עם תחושת עייפות כמעט מתישה. חרדה ומתח גורמים למערכת העצבים שלנו לפעילות יתר. מצב זה לא רק מעלה את קצב הלב ואת לחץ הדם שלנו, אלא גם מגביר את המתח בשרירים ומשחרר רעלים למערכת שלנו. פטריית הקורדיספס מעוררת אנרגיה עמוקה, מחזירה את האנרגיה הבסיסית לאחר תקופות של מאמץ ועייפות ומגבירה את העמידות שלנו ללחץ. היא עושה זאת על ידי תמיכה בייצור המולקולה אדנוזין טריפוספט (ATP) שהיא מקור אספקת האנרגיה העיקרי של הגוף שלנו הנדרשת כדי לתדלק את השרירים שלנו. בנוסף, לאחרונה מחקרים קשרו בין רמות ATP בריאות ואנרגיה תאית כמפתח לניהול מתח וחרדה ולהגנה על הגוף מתופעות הלוואי שלהם.