10 סיבות למה אתם חווים נפיחות

נפיחות היא בעיה מאוד נפוצה היום בעולם המערבי. היא המשפיעה על בריאות הנפש, על הבגדים שבהם אנחנו מרגישים בנוח, מפריעה לחיי החברה שלנו וגורמת לאי נוחות ניכרת, במיוחד לסובלים מבעיות עיכול כמו למשל מעי רגיז. במאמר הזה אנו בודקים כיצד אורח החיים שלנו יכול לתרום לבטן נפוחה, ומה אנו יכולים לעשות כדי להילחם בתופעה והשפעותיה.

אכילה מהירה מידי
כשאנחנו אוכלים מהר מדי, קל לנו לבלוע עודפי אוויר שיכולים לגרום לבטן להתנפח. נסו להסיר את עצמכם מהסחות דעת נפוצות (רמז: מחשבים + נייד) כאשר מגיעה שעת הארוחה. לא רק שזה יעזור לכם להיות מודעים יותר לכמה מהר אתם אוכלים, כשאנחנו לועסים את האוכל כמו שצריך, אנחנו משפרים את פעילות העיכול באופן כללי.

דילוג על ארוחות
בניגוד לדעת הרווחת נפיחות לא נגרמת רק מאכילת יתר, שאכן מייחסת לנפיחות; למעשה, דילוג על ארוחות יכול אפילו להיות גורם. אם אתם מפספסים באופן קבוע ארוחת בוקר או צהריים, הגוף שלכם מחפש משהו לעכל. כאשר הוא לא מצליח למצוא את מה שהוא מחפש, הוא יוצר גזים, מה שמוביל לנפיחות. וחמור מכך: אם אתם מדלגים על ארוחה אחת כדי לאכול ארוחה גדולה יותר בהמשך היום, הבטן שלכם עלולה להיות המומה, וליצור נפיחות נוספת.

מזון עתיר פחמימות קצרות שרשרת (FODMAPs)
אחת הסיבות העיקריות לנפיחות היא מזון המכיל FODMAPs המייצג פחמימות קצרות שרשרת, המתנגדות לעיכול ולאחר מכן מותססות במעי הגס שלנו על ידי חיידקי המעיים. בעוד שלחלק מהאנשים אין בעיה לעכל מזונות המכילים FODMAPs, אחרים ובמיוחד אלו עם בעיות עיכול קיימות, מגלים שסוג אחר של גז נוצר במהלך תהליך העיכול של הFODMAPs מה שמוביל לתסמינים כמו נפיחות, גזים, התכווצויות ואפילו שלשולים. הם נמצאים בדרך כלל במזון המכיל לקטוז, פרוקטוז, פרוקטנים, גלקטנים ופוליאולים.

שעועית, עדשים, מוצרי חלב וגלוטן
מזונות עשירים בסיבים, כמו שעועית ועדשים, עלולים לעיתים קרובות לגרום לגזים ולנפיחות, במיוחד עבור אנשים שאינם רגילים לאכול סיבים באופן קבוע. מומלץ גם לנסות לחתוך זמנית את מוצרי החלב או הגלוטן, מכיוון ששניהם הם רגישויות נפוצות שיכולות לתרום לנפיחות ולבדוק איך הגוף מרגיש בלעדיהם. יש לנו במיוחד בשביל זה יומן עיכול בו תוכלו לעקוב אחרי איך התזונה שלכם משפיעה על חיי היום-יום. לחצו כאן להורדה חינמית.

מלח
מלח חיוני לתפקוד גופנו שכן הוא מסייע בהעברת דחפים עצביים, שמירה על מאזן הנוזלים ואפילו התכווצות והרפיה של סיבי השריר. עם זאת, יש לצרוך אותו במידה. יותר מדי מלח בתזונה יכול לגרום לגוף לשמור יותר מים משהוא צריך, ולגרום לנפיחות. בנוסף, מלחים רבים כמו מלח שולחן מכילים רכיבים סינטטיים נסתרים ולכן חשוב להשתמש במלח ים או הימלאיה איכותיים.

משקאות מוגזים
הגז במשקאות מוגזים כמו סודה, קולה, בירה או יינות מבעבעים למעשה נשאר בגוף עד שהוא חולף, כלומר הוא יושב במעיים שלך (אלא אם כן גורם לגיהוק), וגורם לנפיחות לא נוחה.

קשיות ומסטיקים
קשיות הן לא רק רעות לסביבה. כפי שמתברר, שימוש בקשיות עשוי למעשה לתרום לנפיחות. בליעת יותר מדי אוויר, בין אם דרך לעיסת מסטיק או שימוש בקשיות, מאפשרת לאוויר נוסף לפלס את דרכו אל המעיים, בדומה לדרך שבה הגז ממשקאות מוגזים יעשה את דרכו. התוצאה? ניחשתם נכון: נפיחות. במידת האפשר, אנחנו ממליצים לשתות מים או חליטות צמחים עדינות ולקחת לגימות קטנות ישירות מהכוס.

רמות מתח גבוהות
אנחנו כבר יודעים שללחץ יש השפעות שליליות על כלל מערכות הגוף, אבל האם ידעת שהוא קשור גם לבריאות המעיים שלך? אותות מתח מאטים את זרימת הדם למערכת העיכול, מה שעלול להאט את העיכול, לגרום לנפיחות, כאבים ועצירות, שלשולים, אובדן תיאבון ולהחמיר תסמינים של תסמונת המעי הרגיז. זאת מכיוון שעד 75% מהסרוטונין שלנו ("הורמון האושר") שלנו מיוצר במעיים, הפרעה במצב הרוח שלנו יכולה להוציא דברים מאיזון במערכת העיכול.
מודעות, פינוי והשקעת זמן בעצמנו וקבלת תמיכה מצמחים אדפטוגניים יכולים כולם לתמוך ישירות בהורדת רמות הסטרס בהן אנחנו נמצאים בכל זמן נתון ובכך גם לתמוך בבריאות מערכת העיכול.

ג'ינס סקיני
זה אולי נשמע מוזר בהתחלה, אבל לבישת מכנסיים צמודים יכולה לתת לך תחושה של נפיחות בגלל הלחץ על הבטן. כשהבטן שלך נרגעת ומתכווצת באופן טבעי לאורך היום, לבישת בגדים צמודים מאוד - כמו ג'ינס סקיני - הופכת את לחץ הבטן ליותר ויותר מורגש ולא נוח. במקום זאת, בחרו בבגדים רפויים יותר, במיוחד כאשר אתם יודעים שארוחה עשירה בעתיד הקרוב שלכם.

אורח חיים בישיבה
עבודות שולחן מחייבות רבים מאיתנו לשבת פרקי זמן ממושכים על בסיס יומי. ישיבה או שכיבה ממושכים לאחר ארוחה גורמים להאטה של ​​מערכת העיכול, מה שעוצר את תהליך העיכול ויכול לסייע בהופעת הנפיחות. טיול אחרי ארוחה מאפשר למערכת העיכול להעביר מזון דרך הבטן בקצב מהיר יותר, אשר בתורו יעזור להניע דברים. בנוסף קיימים היום פתרונות מעולים כמו שולחנות עבודה לעמידה או הליכה.

אם אתה חווים נפיחות באופן קבוע, בחינת אפשרויות אלה היא בהחלט המקום הנכון להתחיל בו, אך אם אתם עדיין חווים נפיחות לאחר ביצוע חלק מהשינויים הללו, אנחנו נשמח לעזור לכם להבין מהי הסיבה השורשית ואיך ניתן לטפל בה דרך אורח חיים וצמחי ופטריות מרפא.