טיפים פשוטים ללמד ילדים לדאוג לכדור הארץ


יש משהו מדהים בלראות את הילדים שלך מגלים את העולם סביבם. בין אם זה לחוות מאכל חדש בפעם הראשונה, להריח פרחים טריים או להרגיש את הרוח נושבת סביבם, לילדים יש דרך לגרום לכולנו לראות את העולם מזווית אחרת - כזו שהיא פשוטה יותר ולעתים קרובות מכוונת יותר למה קורה ברגע עצמו סביבם. אבל איך אנחנו כהורים ומטפלים יכולים לטפח את הפלא הזה בעולם שסביבם, ולגדל ילדים שדואגים לכדור הארץ שלנו כשהם מתבגרים? בדרך כלל הדרכים הטובות ביותר ללמד את הילדים לדאוג לכדור הארץ שלנו הן פשוטות, כוללות אוכל ומהנות לכל המשפחה!

1. קחו אותם איתכם למשק לקנות ירקות ופירות טריים

שוק איכרים/המשק הוא אחד המקומות הטובים ביותר להתחיל להעסיק את הילדים עם מערכת המזון המקומית, ולעודד אכילה ידידותית לכדור הארץ. השתמשו בשוק האיכרים באזור שלכם כדרך לגרום לילדים להתעניין באוכל שהם עשויים לראות בבית או באוכל שהם לא רואים בבית, ואפילו עודדו אותם לשאול את המוכרים שאלות. זוהי דרך מצוינת לגרום לילדים להתעניין במאכלים חדשים וללמוד יותר מהיכן מגיע האוכל שלהם.

2. בקרו בחוות גידול מקומיות

ילדים אוהבים חוות, ולמרבה המזל, כיום, חוות רבות מציעות שעות ביקור או אירועים חינוכיים כדי ללמד ילדים ומשפחות על חקלאות. אם ילדכם מתעניינים בבעלי חיים, ביקור בחוות מקומיות יכול להיות פעילות מהנה ודרך מצוינת להתחיל שיחות עם ילדכם על האופן שבו החווה המקומית שלכם תומכת בקהילה ובכדור הארץ.

3. לשתול גינה/עציצים ביחד

כשמדובר בנטיעת גינה או עציצים עם קטנטנים, חשוב לזכור שהגינה שלכם כנראה לא תיראה בדיוק כמו שדמיינתם. ידיים ורגליים קטנות אולי עדיין לא מבינות את הרעיון של להיות עדינים עם גידול צמחים, אבל זו אחת הדרכים הפשוטות ביותר ללמד ילדים על האחריות שבטיפול בכדור הארץ שלנו. ככל שהגינה תגדל, הילדים יהפכו יותר ויותר משקיעים בשינוי המתרחש לנגד עיניהם, ובתפקיד שהם צריכים למלא בדאגה לצמחים שלהם. ויכול מאוד להיות שבין לילה הילדים שלכם ירוצו כל בוקר לבדוק את הגינה ולראות מה צמח.

4. ערבו את הילדים בהכנות במטבח

למרות שזה אולי יהיה קשה לבקש מהילדים לבשל איתכם ארוחת ערב בכל ערב, מעורבות הילדים במטבח מגיל צעיר היא דרך מצוינת עבורם ללמוד על האוכל שלהם. אמצו את הבלגן ואת המתכון הלא כל כך מושלם, ושאפו להתחייב לבשל עם ילדיכם ככל שתוכלו.

אחת הדרכים המקסימות ביותר לעשות זאת היא לבחור יום או יומיים בשבוע ולתת לילדים כמה אפשרויות בחירה של מתכונים שתוכלו להכין ביחד. אחרי שהם בוחרים מה הם רוצים להכין, אתם יכולים גם לתכנן ולקנות יחד את המרכיבים. כששיש לכם את כל המרכיבים, תנו לילדים משימות קטנות שמתאימות לגילם כדי לעזור להם להיות מעורבים בהכנת המתכון. המתכון האהוב עלינו להכנה עם הילדים הוא מאפינס עוגת גזר. בזמן שהילדים מבשלים איתכם במטבח, זה גם זמן מצוין לדבר על מאיפה האוכל שלהם הגיע, איך מאכלים שונים מחזקים אותם או עוזרים להם לראות ממש טוב, וכמה טעים המתכון יהיה כשהוא מוכן.

אם יש לכם אכלן בררן, זו גם יכולה להיות דרך מצוינת להפוך אוכל ובישול לחוויה מהנה ומרתקת עבורם, שאולי אפילו תעזור לעודד אותם לנסות משהו חדש!

5. אמצו הרגלי אכילה ידידותיים לכדור הארץ

למרות שלכל משפחה יש תרבות מזון משלה, גישה למאכלים מסוימים והרגלי אכילה ייחודיים, להתמקדות בהכללת מזונות צמחיים ידידותיים לכדור הארץ בביתכם יכולה להיות השפעה רבה על איך הילדים חושבים על ההשפעות הסביבתיות של אוכל. הרגלי האכילה של ילדינו הם בסוף התוצאה של מה שהם רואים וחווים סביבתם, וזו הסיבה שהתמקדות בהצעת אפשרויות מזון ידידותיות לכדור הארץ בביתכם יכולה לעזור לעודד חיבור בין האוכל שלנו לכדור הארץ מגיל צעיר. למשל אפשר לבחור כמה מפירות העונה ולשוחח עם הילדים על עונות השנה ואיך הן משפיעות על מה שיש לטבע להציע לנו לאכול.

6. קראו ספרים שחוגגים את הטבע

יש כל כך הרבה ספרים מדהימים שיעזרו להתחיל שיחות על הגנה על הכדור שלנו עבור כל טווחי הגילאים. אם אתם מתקשים למצוא את המילים הנכונות לדבר עם הילדים שלכם על הגנה על כדור הארץ שלנו ולטפל בו, סביר להניח שיש ספר ילדים שיהיה מושלם להתחיל את השיחה כמשפחה.

 7. הראו לילדים איך אכפת לכם מכדור הארץ

הילדים שלנו צופים בכל מה שאנחנו עושים, וזו הסיבה שפשוט להוביל בדוגמה היא אחת הדרכים הטובות ביותר לגדל ילדים שאכפת להם מהעולם הסובב אותם. אם הם רואים את ההורים והמטפלים שלהם עושים דברים קטנים כמו בישול מזונות ידידותיים לסביבה, שימוש בשקיות רב פעמיות, נהנים בטבע ואוספים אשפה כשהם רואים בחוץ, הם גם ירצו לעשות את שלהם כדי להגן על סביבתם.