משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

ספר התה -אוקאקורה קאקוזו

שבוע הספר 2012, הועיד לי מתנה בדמות " ספר התה" -ספר שמצאתי בחנות "חפצים" בנוה צדק ת"א .

בתור משווקת "תה פוקה" השתנתה  אצלי לגמרי תפיסת המושג "תה"  להנאה , איכות, הפסקה, רוגע, בריאות ,ניחוחות, חגיגה ואהבה.

הספר שבמרכזו טקס התה היפני החזיר אותי לילדות עם העיון הסקרן בספר על החיים ביפן עם תמונות בתי התה היפניים והגנים המטופחים במבואם, תמיד פינטזתי להיות שם, באנרגיה המיוחדת הזאת. עיינתי בסקרנות בספר שתורגם ע"י יורם קניוק ,ורכשתי אותו בשמחה ואושר.

ליבי עצר מלכת, כשהתמזגתי עם הספר כל אותו אחה"צ והודיתי לבריאה שהפגישה אותי עם יצירת המופת הזאת המעוררת השראה. הספר שנכתב לפני יותר ממאה שנים הוא ספר פילוסופי , שבמרכזו "אומנות התה" , כצורת מחשבה (הקבלה לטאואיזם), כטקס, אדריכלות חדר התה, עיצוב החלל, שזירת הפרחים, אומנות ה"ריק", התאמת הצבע והלבוש, טאטוא העלים בשביל המוביל לחדר התה, אי הסימטריות כמקור להשתנות המתמידה, פילוסופיות הטאו, קונפוציוס, דאו, זן ,בודהיזם, החיבור בין מזרח ומערב, המיסטיקה, הבוז לחומרנות, הנתיב, הסוד ....

יורם קניוק שחי בניו יורק בתקופה שנחשף לספר ,מספר, שלספר נודעה השפעה רבה על דור יוצרים, ציירים ומשוררים שחיו ועבדו בתחילת שנות החמישים בגריניץ' ויליג' בניו יורק, ושנים רבות חלם לתרגמו לעברית ולהעביר לנו את ניחוחות המיסטיקה של צלוחיות הקרמיקה, וחדרי התה הצנועים והקסומים יחד עם אידיאולוגית החיים של המשורר, האמן, האספן, השמרן והמודרניסט, שהצליח לשמר את מורשתו ואמונותיו בשפה כל כך אישית.

"אומנות התה" כמשקפת את התרבות המזרחית סין יפן והודו מול המערב החומרי הקפיטליסט וגשמי והחיבור האפשרי ביניהם הם מאבני הבנין של הספר .

החזרה אל ציטוטים מהספר בכל מספר ימים כדי לפרוט על נימי המחשבה העדינים נהייתה דבר שבשיגרה : "הטאואיסטים טענו שאפשר היה להפוך את הקומדיה של החיים למעניינת יותר, אילו קיים כל אדם את האחדויות. לשמור על הפורפורציות של הדברים ולפנות מקום לאחרים מבלי להפסיד את עמדתך שלך, אלה היו סודות ההצלחה של הדרמה הקיומית. עלינו להכיר את המחזה כולו כדי לשחק נכון את תפקידינו , אסור שתפיסת המכלול תאבד בתפיסתו של היחיד. את זאת הבהיר לאוצה במטפורה האהובה עליו, על אודות הריק. הוא טען שרק בריק מצוי המהותי באמת... הריק הוא הכול, מפני שהוא מכיל כול. רק בריק התנועה נעשית אפשרית. מי שיכול להפוך את עצמו לריק , שלתוכו אחרים יכולים להיכנס בחופשיות, היה הופך לשליט בכלל המצבים.  השלם יכול תמיד לשלוט בחלקי ..."

אחרי קריאת הספר הנפלא הזה כל המושגים של תה, חליטות, לגימת תה וחינוך שוק לשתיית תה פוקה התעצמו בתודעתי , בשלב ראשון רוצו לחנויות הספרים או ל"חפצים" ורכשו את הספר המיוחד הזה מומלץ !!!

TOP