משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

רכיבים צמחיים לטיפול בתהליך הדלקתי

 

מהי דלקת ?

הדלקת היא תגובה של מערכת החיסון לגורם מזיק בגוף כמו חיידקים, וירוסים ורעלנים שונים. הדלקת נוצרת על מנת להגן על הגוף ולטפל בגורם הבעייתי.

 

הגורמים לתגובה דלקתית

התגובה הדלקתית עלולה להתרחש כתוצאה מגורמים שונים כמו כוויות וחבלות, מחוללי מחלות כמו וירוסים וחיידקים, חשיפה לכימיקלים או קרינה ברמה מסוכנת ועוד.

בנוסף, קיימת צורה שכיחה ביותר של דלקת, המתרחשת בעת חשיפה לגורמים הקשורים באורח החיים. כמו למשל במקרה של מחלת הצליאק בה נוצרת דלקת ונזק לרקמה במעי בעקבות חשיפה למזונות המכילים גלוטן או כמו במקרים של דלקת וכאב הנוצרים בברכיים עקב פעילות גופנית מאומצת.

בספרו של ד"ר מארק היימן, "מוח מנצח" (בהוצאת פוקוס), מתוארות מחלות שונות במערכת העצבים כמו דיכאון ואלצהיימר כביטוי לדלקת המתרחשת במערכת העצבים, הנובעת עקב אכילה של מזון בעל פוטנציאל מזיק, חסרים תזונתיים, מתח ועוד. גורמים אלה יוצרים תהליכים שונים הגורמים לפגיעה במערכת העצבים.

 

התהליך הדלקתי

תהליך זה כולל הגעה של תאי מערכת החיסון למקום, תאים אלו נלחמים במחולל הדלקת, בניסיון למגר אותו ולמנוע ממנו לבצע נזק נוסף לרקמה. כלי הדם המובילים דם למקום, מתרחבים על מנת לשפר את הגעת מערכת החיסון לאיזור, מה שיוצר אודם ונפיחות מקומית, הפעלה של חיישני כאב ובמקביל, עלייה בחום הגוף.

מנגנון מופלא, מתוחכם ומורכב זה, משמש לנו כבסיס לשמירת החיים ואף כאות המבשר על כך שמשהו אינו כשורה, ויש צורך בהתגייסות מערכת החיסון והגוף כולו, על מנת לנטרל את הגורם הבעייתי.

 

סוגי דלקת

ניתן לחלק את הדלקת לשני סוגים: אקוטית וכרונית. הדלקת האקוטית, לרוב, חריפה יותר בחומרתה וקצרה במשך הזמן שלה, כמו למשל דלקת גרון או ריאות הגורמות לעלייה בחום הגוף, חולשה וצורך מיידי במנוחה והקלה. לעומתה, קיימת גם דלקת כרונית. דלקת זו עלולה להימשך חודשים עד שנים ואף על פי שהיא עלולה לגרום לפגיעה באיכות החיים, היא אינה חמורה כמו הדלקת האקוטית, כמו למשל דלקות מפרקים.

יחד עם זאת, ייתכנו מקרים בהם דלקת מתחילה כאקוטית ועם הזמן, ללא טיפול, היא הופכת לכרונית, ולחילופין, דלקת כרונית עלולה עם הזמן להחמיר יותר ויותר ולגרום לפגיעה חזקה ומגבילה ביותר.

כיום, יותר ויותר מחלות ובעיות רפואיות שונות, מיוחסות לדלקת או קשורות לדלקת ואף נעשים מחקרים הבודקים את האפשרות של מתן נוגדי דלקת כטיפול מניעתי במחלות שונות כמו סרטן, מתוך ההבנה כי קיים קשר חזק ביותר בין התרחשות דלקת לבין היווצרות גידולים בגוף.

 

אז מה עושים?

הופעת כאב, חום ואודם, המעידים על דלקת מהווים סימן לקיומה של בעיה ומשמשים כמערכת אזעקה, שחשוב להקשיב לה. באורח החיים המערבי, הקשבה לגוף ולסימנים השונים שאותם הוא נותן, עלולה להיות קשה ולפעמים אנו נוטים לשים בצד את הבעיות והכאבים על מנת להמשיך בחיי היומיום העמוסים והמחייבים שלנו, לקחת משכך כאבים או פשוט להתעלם מהבעיה.

הגוף שלנו, הוא המקום היחיד שבו אנחנו חייבים לגור כל חיינו, התייחסות ומתן תשומת לב להופעתן של דלקות וכאבים שונים, היא מתנה שכל אחד יכול לתת לעצמו, השקעה בטוחה שתניב פירות מתוקים בצורת אנרגטיות, חיוניות, שמחה, הזדקנות בחינניות ויכולת לממש את הפוטנציאל בחיים.

 

רותמים את האנרגיה הצמחית לטובתנו

ד"ר מייקל גרגר, סוקר בסרטון זה מחקרים הקושרים בין אכילה של מזון מהחי לבין תהליך דלקתי ומסביר כי לאחר אכילת מזון מהחי, פרמטרים המעידים על דלקת, עולים באופן חד, מתרחשת פגיעה באלסטיות של כלי הדם ואף נזק לרקמת הריאה. העלייה בדלקת מגדילה את הסיכון למחלות שונות כמו סכרת, מחלות לב וסרטן.

לעומת זאת, מזון צמחי ובעיקר פירות וירקות, עשירים בחומרים נוגדי דלקת ונוגדי חמצון ואכילתם מצמצמת את התפתחות התהליכים הדלקתיים בגוף וכמובן את ההשלכות שלהם. פירות וירקות מכילים מגוון רחב של רכיבים יעילים השומרים על בריאותנו וכל תוספת שלהם לתפריט היומי מהווה חיזוק משמעותי לחומות ההגנה של הגוף.

 

מדוע מזון צמחי יעיל כל כך בטיפול ובמניעת דלקות?

פירות וירקות עשירים בנוגדי חמצון, נוגדי החמצון מנטרלים רדיקלים חופשיים, שהם מולקולות לא מאוזנות הפוגעות בתאים. כיוון שהחשיפה לרדיקלים חופשיים גבוהה כיום יותר מתמיד (תזונה לקויה, חומרי ריסוס והדברה, מים ואוויר מזוהמים, חשיפה לקרינה, מתח רב וכולי) הדרישה לנוגדי חמצון, גבוהה יותר בהתאם. ללא כמות נאותה ומגוון איכותי של נוגדי חמצון, גופנו לא יכול להתמודד עם ההיווצרות הגבוהה של אותם רדיקלים חופשיים, תהליכי דלקת יווצרו בקלות, האיברים והתאים ייתקשו לבצע את תפקידם ונחוש כאבים, הגבלה בתנועה, מצב רוח ירוד ועוד.

בנוסף, מזונות צמחיים מכילים פיטונוטריינטים - רכיבים צמחיים כמו פלבנואידים, פולי פנולים, קרוטנים, ליגנינים ועוד, בעלי מנגנונים שונים להפחתת דלקות ותהליכים ניווניים כמו עיכוב אנזימים מקדמי דלקת, תיקון הדנ"א, וויסות ביטוי גנים פרו- דלקתיים ועוד.

 

מזונות על – מקור מרוכז לפיטונוטריינטים ונוגדי חמצון

על מנת לטפל בדלקות שונות בגוף ואף למנוע אותן, מומלץ לשלב מקורות מרוכזים לנוגדי חמצון ופיטונוטריינטים הפועלים להפחתת הדלקת.

פורמולת לייף קיינד היא למעשה אוסף של מזונות על וצמחי מרפא המכילים נוגדי חמצון עוצמתיים הפועלים להפחתת נזקים חמצוניים בגוף ולהפחתת דלקות, היא מספקת הגנה ומסייעת למניעה וטיפול במחלות כרוניות הקשורות בדלקת כמו דלקות פרקים, סכרת, קרישיות יתר בדם, אלצהיימר ועוד.

ויטליס הינה פורמולה המכילה רכיבים רבים הפועלים להפחתת דלקת כמו  סלק, אוכמניות, עשב חיטה ושעורה, פירות יער, כורכום, נבטי ברוקולי, ג'ינג'ר, תה ירוק ואלוורה ומספקת מגוון רחב של פיטונוטריינטים שונים, הפועלים על כל מערכות הגוף.

אסאי ומאקי מדורגים כמזונות המכילים את כמות נוגדי החמצון הגבוהה ביותר. אסאי נמצא במחקרים כיעיל להפחתת דלקת במפרקים והפחתת נזקים ברקמת הריאות.

שמן המפ וזרעי צ'יה מכילים חומצות שומן מסוג אומגה 3,6 ו-9 החיוניות ביותר להפחתת תהליכי דלקת, ובעיקר זו הקשורה במחלות לב וכלי דם.

כורכום מכיל רכיבים צמחיים הפועלים להפחתת דלקות וכאבים הקשורים בשלד, מפרקים ושרירים וכמו כן דלקות עוריות וביטויי דלקת במערכת העצבים כמו אלצהיימר. פורמולת אקטיב מכילה בנוסף לכורכום גם בוסווליה וג'ינג'ר המפחיתים כאב, דלקת וקשיון במפרקים. שמן מהנהריאן משמש כטיפול חיצוני להפחתת הכאב והדלקת המקומיים במפרקים ובשרירים.

תה ירוק, אבקת רימונים וקקאו מהווים מקור נפלא לפוליפנולים הפועלים להפחתת תהליכי דלקת המתרחשים בכלי הדם כתוצאה מנזקי כולסטרול.

תותי הגוג'י עשירים בזיאקסנתין, רכיב צמחי הפועל להגנה על העיניים ולמניעת תהליכים ניווניים בהן.

תותי עץ עשירים ברזברטרול המגן ביעילות על הלב וכלי הדם ותהליכי דלקת בהם.

משקה אלוורה וכמוסות אלוורה הוליסטית מכילים פוליסכארידיים הפועלים לאיחוי רקמות פגועות וריפוי פצעים ולשיקום וזירוז שלב הריפוי בתהליך הדלקת ועל כן הם מתאימים לטיפול בכל סוגי הדלקות, אך בעיקר דלקות בדרכי העיכול, דלקות בעור כמו אקנה, דלקות בשתן, דלקות פרקים וביטויי דלקת במערכת הרבייה הנשית כמו דימום ווסתי כבד, ארוך ורווי כאבים.

אנדרוגראפיס וסירופ סמבוק פועלים להקלה על דלקות אקוטיות במערכת הנשימה כמו דלקות גרון, דלקות ריאות, אוזניים, שקדים, ומפחיתים את משך המחלה וחומרתה.

פטריות כח נמצאות בשימוש נרחב לטיפול בדלקות, תהליכים ניווניים וסרטניים. הבטא גלוקנים בפטריות נמצאו כיעילים להגברת פעילות המערכת החיסונית וכמו כן הן מווסתות אנזימים פרו – דלקתיים ומגנות על הגוף מפני נזקי החיים המודרניים.

עשב חיטה ופורמולת ירוקים מנקים מכילים חומרים עוצמתיים כמו כלורופיל הפועל לניקוי, הפחתת חומציות ודלקת וסופראוקסיד דיסמוטאז המגן מפני היווצרות מוטציות בדנ"א.

פורמולת זוהר מכילה צמחי מרפא המיועדים לטיפול בכל בעיות העור שבבסיסן קיים תהליך דלקתי כמו אקנה, פסוריאזיס, אטופיק, אלרגיות עור ועוד, היא מטהרת את הדם, הלימפה והכבד וכך מפחיתה את הביטוי הדלקתי בעור, במקביל לשיקומו וריפויו. מי ורדים משמשים כטיפול חיצוני בדלקות, אדמומיות וגירויים בעור.

 

מאת בת חן נקטלוב יועצת מוסמכת לתזונה ואורח חיים בריא

TOP