משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

עושים "פסח" לגוף

מאת יפית ארמון, מטפלת איורוודית בכירה
|www.ayurveda.co.il

 

תופעת הנקיונות לקראת פסח מוכרת לכולנו, מנקים את הבית, המשרד, את הרכב - ומה עם הגוף שלנו? גם הוא צבר פסולת וכבדות מהחורף וזקוק לרענון וניקוי על מנת להיות חיוני, שמח, וקליל - זה הזמן!

 

אביב זו עונה מצוינת לניקוי גופני מכמה סיבות:

1. להשיל את עודפי החורף

2. להתכונן לקראת הקיץ

3. ניקוי מאפשר לנו להתמלא מחדש ובאביב אלו תחושת של קלילות, לבלוב ושמחה שמלווה במצב רוח טוב והתחדשות.

 

 

שאריות החורף

חורף על פי האיורוודה היא עונה בה שולטת הדושה "קאפה". דושה (תכונה) מורכבת מן היסודות: מים ואדמה. אלו היסודות הכבדים ביקום, הם אחראים על המבנה גם בטבע וגם בגופנו. (לכל יסוד תפקיד משלו. רוח/אויר - אחראית על סרקולציה והנעה של דברים. חלל - מקום בו מתרחשים תהליכים. אש - טרנספורמציה עיכול וספיגה),  המים והאדמה מרכיבים את המבנה הפיזי שלנו  -  לא סתם כולנו מרגישים כבדות בחורף  - זה טבעי.

 

השפעות החורף על הגוף

בחורף מזג האויר קר ורטוב והשנה במיוחד העונה התאפיינה בגשמים רבים. לטבע יש השפעה חזקה עלינו ואחנו גם מושפעים בתופעות חורף אופיניות כגון ליחה, צינון, שיעול, עליה במשקל, סטגנציה (תקיעות),  שקשורות לעלית היסודות מים ואדמה בגוף. רבים מאיתנו סובלים ממחלות חורף שונות, הכוללות נטילת אנטיביוטיקה או כדורים אחרים. אביב הוא הזמן להתנקות מכל אלו ומעודפי המים והאדמה בגוף.
 

איך מתחילים?

קודם כל עלינו לגייס למשימה מצב רוח טוב ושמחה. לאחר ימים רבים במקומות סגורים, הקפידו לבלות זמן בחוץ, בשעות השמש. השמש מעלה את הורמון הסרטונין בגוף שאחראי על מצב הרוח הטוב. מומלץ לבחור פעילויות בסביבה "ירוקה" כגון פארקים, ים. כשנמצאים בסביבה ירוקה, כדאי לבצע מספר נשימות עמוקות שמועילות לחילוף חומרים. הכנסת אויר נקי מלוא הריאות ונשיפה עמוקה עד להתרוקנות מוחלטת של האויר.
עכשיו כשגייסנו את מצב הרוח ועלינו על הגל - אפשר להתחיל לטפל בתזונה.
 

פעילות גופנית

מומלץ לבצע פעילות גופנית בשעות האור באויר הפתוח. הליכות משולבות עם מתיחות שכוללות את כל אברי הגוף (ידיים, רגלים, צוואר, מתניים), משחקי מגרש או דשא או כל פעילות אחרת האהובה עליכם. זו עונה מצוינת לבלות עם המשפחה בחיק הטבע ולנצל את הזמן לחילוץ עצמות ופעילות גופנית (לא רק פיקניקים...) כל המרבה - הרי זה משובח!
 

חליטות

נדמה את הגוף לכלי בישול - כשאנחנו רוצים לנקות היטב סיר מלא בלכלוך ושומנים, נעדיף להשתמש במים חמים וסבון ככל שניתן - כך גם בגוף! במקום סבון קיימות מגוון חליטות ותבלינים המבצעים ניקוי לגוף. חליטות של ג'ינג'ר / עלים ירוקים כגון מרווה, למון גראס, לואיזה, *(ללא קפאין) -  יועילו מאוד לתהליך הניקוי (תה מטהר, תה מנקה). חשוב לשתות חם על מנת להעלות את הסרוקלציה בגוף ולזרז את תהליך פירוק חומרי המזון  שעובד על חום..

גם בגוף - המסת שומנים מתבצעת עם חום.. חשוב לשתות בכל פעם מעט והרבה פעמים במשך היום על מנת לבצע ניקוי מסביב לשעון. שתיה מרובה בבת אחת יכולה לגרום ל"הצפה" של מערכת העיכול. גם נוזלים עוברים תהליך של עיכול בגוף.
 

תזונה

לאכול מזון קל לעיכול המבוסס על קטניות, דגנים, פירות וירקות. מומלץ לתקופה מסוימת להמנע ממוצרי חלב וממוצרי בשר (תנסו לשבוע ותראו מה זה עושה לכם). חשוב לאכול מזון חם, צמחוני, טרי ומלא בתבלינים. לאכול לכל היותר סוג אחד של חלבון בארוחה, לאכול בשעות קבועות ולדעת לעצור בזמן, עד שובע קל. קיצ'רי הוא מתכון בסיסי באיורוודה לארוחה מזינה, המכילה את כל הדרוש - אתם מוזמנים לבצע וריאציות ככל שיעלה על רוחכם ולהנות!

 

תוספים ועזרי ניקוי אורגניים

לחברת פוקה קיימים מספר מוצרים אורגניים ואיכותיים לתמיכה בתהליך הניקוי - ניתן לקרוא בקישורים הבאים:

ירוקים מנקים

מיץ עשב חיטה

מיץ אלוורה

טריפלה

 

*  באיורוודה הכל אישי ומה שמתאים לאחד לא בהכרח מתאים לאחר אך במידה ואינכם מרגישים חום עודף או תופעות לוואי מיוחדות - המלצות אלו מתאימות כמעט לכולם.

 

מידע נוסף בנושא תזונה בכתבה: 10 טיפים איורוודים לירידה במשקל

תגיות:

TOP