משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

סרטן השד - להפחית את הסיכון לסרטן השד באמצעות תזונה נכונה ותוספי מזון ?

 

מאת: עומר פורת, רוקח B.Pharm, M.Sci  

 

סרטן השד הוא הסרטן השני בשכיחותו , גילוי מוקדם של סרטן השד יפחית את התמותה אולם לעיתים גם  בעת גילוי מוקדם הסרטן כבר שלח שלוחות אל איברים אחרים ולכן צריך להקדים תקופה למכה.

באמצעות תזונה מותאמת ותוספי מזון ייעודיים ניתן להפחית את הסיכון לסרטן השד, נשים ברמת סיכון גבוהה לחלות בסרטן השד צריכות לשקול שינוי בהרגלי התזונה שלהם ושימוש בתוספי המזון , נשים בגילאים 35 ומעלה צריכות גם כן לעשות את השינוי.

 

 

מי נמצאת בסיכון לחלות בסרטן השד ?

מי שיש במשפחתה היסטוריה של תחלואה בסרטן השד או שחלתה בסרטן השד

שינויים בגנים מסוימים. במשפחות בהן השכיחות של נשים שלקו בסרטן השד גבוהה, (HER 2)

אסטרוגן – נשים שנוטלות אסטרוגן זמן ממושך נמצאות בסיכון מוגבר .

חשיפה לטיפול קרינתי או לקרינה לאזור השדיים בגיל ההתבגרות

 

סרטן השד בשלביו הראשונים אינו גורם לכאב. כאשר הגידול מתפתח ייתכן שבשלב הראשון כלל לא יהיו סימפטומים. אולם, ככל שהגידול גדל, עלולים לחול שינויים אליהם יש לשים לב:

  • בלוטה או התעבות בשד, על יד השד או מתחת לבית השחי
  • שינוי בצורת ובגודל השד
  • רגישות בפטמה, הפרשה מן הפטמה, שקיעה של הפטמה
  • התקמטות של העור כדוגמת "עור תפוז" בשד
  • שינוי במראה או בתחושה של עור השד , העטרה סביב הפטמה או הפטמה

בשד קיימים גידולים שפירים וגידולים ממאירים. גידולים שפירים אינם גידולים סרטניים. לרוב ניתן להסירם וברוב המקרים אין חזרה של הגידול לאחר הניתוח. תאי הגידול השפיר אינם מתפשטים בגוף ואינם שולחים גרורות. החשוב מכל, גידול שפיר בשד אינו מסכן את חיי החולה.

בדיקה לגילוי מוקדם של סרטן השד מפחיתה את התמותה ממחלה זו במידה רבה . בדיקת ממוגרפיה היא הכלי הזמין והיעיל לגילוי מוקדם של סרטן השד, עוד לפני הופעת הסימפטומים. הבדיקה יכולה לאתר גם גושים שאינם ניתנים עדיין למישוש וכן משקעי קלציום ברקמת השד העלול להיות סימן מוקדם לסרטן השד.

גידול שד ממאיר הוא גידול סרטני, תאי הגידול מתחלקים ללא כל פיקוח וחודרים לרקמות מרוחקות וגורמים לנזק ברקמות אלה. תאים של הגידול עלולים גם להיפרד מהגידול הראשוני ולנדוד בגוף בתוך זרם הדם או בתוך המערכת הלימפטית וכך ליצור גרורות מרוחקות. כאשר מתגלה גידול בבלוטות הלימפה הסמוכות לשד, פירושו של דבר שתאים נדדו מהגידול הראשוני ולגרום להופעת גידול באיברים שונים.  הטיפול בגרורות סרטן השד באיברים אחרים יטופל כטיפול בסרטן השד מאחר ותאי הגידול מקורם מהשד עצמו.

מבנה השד :

השד מורכב מ 15-20 - אונות. כל אונה מורכבת מאונות קטנות יותר. ואלו מסתיימות בעשרות בלוטות זעירות שמייצרות חלב. המבנה כולו מקושר על ידי צינוריות זעירות. כל הצינוריות מסתיימות בפטמה. שומן עוטף את האונות ואת המבנים הקטנים יותר . אין רקמת שרירים בשד, אבל יש רקמת שריר שמכסה את הצלעות מתחת לכל שד. השד גם כולל כלי דם ובלוטות לימפה. בלוטות הלימפה מייצרות נוזל שקוף שנקרא נוזל הלימפה. צבר של בלוטות לימפה נמצא מתחת לזרוע מעל לעצם הבריח ובחזה. בלוטות לימפה נמצאות גם בחלקי הגוף השונים.

 

הטיפול בסרטן השד מורכב מניתוח להסרת הגידול : הניתוח יכול להיות חלקי להסרת הגידול עצמו, כריתה חלקית  או כריתה מלאה עם שחזור מבנה השד .

הטיפולים ילוו בטיפול כימותרפי להרס תאי הסרטן שנותרו בגוף , שימוש בתרופות ביולוגיות ובטיפול הורמונלי ארוך טווח.

מה למעשה ניתן לעשות על מנת להפחית את הסיכוי לקבל סרטן השד ?

שלב א'- מזונות עשירים בליגנינים

נשים בגיל המעבר אשר צרכו צמחים עשירים בליגנינים הקטינו את הסיכוי להתפתחות סרטן השד ב 14% , השימוש בלגיגנינים הפחית את את הסיכוי להתפתחות סרטן השחלות והאנדומטריום .

הליגנינים הם האסטרוגן הצמחי ומשמשים כאנטיאוקסידנטים ( נוגדי חמצון) , ניתן למצוא אותם בעיקר בזרעי פשתן, זרעי שומשום, ובברוקולי ופולי סויה.

הליגנינים חוסמים למעשה את פעילות האסטרוגן הנשי וכך מפחיתים מהשפעתו. כך למעשה הם מגינים על השד, והשחלה, ובנוסף מסייעים בחיזוק העצם ומניעת אוסטאופורוזיס.

הליגנינים מונעים יצירת רדיקלים חופשיים ומונעים נזק חמצוני לתאים, תפקיד נוסף שלהם הוא הפחתת הכולסטרול הרע , והגנה על הלב וכלי הדם.

מומלץ להשתמש בשמן זרעי פשתן - , המקור העשיר ביותר לליגנינים , ניתן למצוא בצורת שמן או קפסולות שמן על בסיס יומי וכן אכילת ברוקולי.

ברוקולי -  צמח חשוב למניעת סרטן השד ולתמיכה בזמן מחלה

הברוקולי - מעבר לכך שהוא מכיל ליגנינים מכיל הברוקולי מרכיב חשוב ביותר בשם אינדול קרבינול . (אינדול-3-קרבינול).  למרכיב זה חשיבות במניעת סרטן השד וכן בטיפול בסרטן השד, למניעה מומלץ לאכול ברוקולי או כרוב על בסיס יומי, נשים בסיכון גבוה יכולות ליטול תוספי מזון אשר מכילים את הרכיב, ניתן למצוא אותו תחת  השם - DIM

DIM

תוספי מזון נוספים אשר מומלצים הם  תה ירוק  ורזברטרול.

 

תזונה - עקרונות כלליים להפחת הסיכון לסרטן

יש להימנע מאכילת מוצרי חלב ( פרה) ולעבור בעיקר למוצרי חלב עיזים .

הפחתת צריכת הבשר האדום, מעבר לעוף או לדגים.

אכילת ירקות  - עדיף ירקות אורגניים על מנת לא להכניס לגוף את חומרי ההדברה שנמצאים בירקות הרגילים.

תוספת סיבים תזונתיים מסיסים - על בסיס יומי ניתן במשקאות או בסלט.

הפחתת השימוש בסוכר לבן ובכלל סוכר  - מעבר לממתיק סטיבייה .

משקאות קלים - מים מינרלים או מיצי פירות טריים ( שימו לב עשירים בסוכר וקלוריות...) כמובן שכל המשקאות הקלים התוססים מחוץ לתחום

( גם לא מוצרי הדיאט).

 

שלב ב' - שימוש בתוספי מזון

תוספי מזון מומלצים לנשים להפחתת הסיכון לסרטן השד:

א. ספירולינה / כלורלה - תוספת של אצות כמקור לחלבונים וויטמינים "מולטי ויטמין טבעי" .

ב. עשב שעורה - ניתן או באבקה או בכמוסות , מוצר קיים ומומלץ גרין מגמה, או  ויטליס - מגוון ירוקים רב.

ג. קואנזים קיו 10  - במינון של 100 מ"ג ליום לא לפני השינה.

ד. ויטמין די - במינון של 2000 יחב"ל ( מופיע בטיפות או כדורים במינון של 400 יחב"ל).

ה. כמוסות רימונים - נוגד חמצון, אנטי אוקסידנט, יעיל גם כנגד תאי סרטן השד, ניתן להשתמש בצורת שמן או כמוסות שמן .

ו. כל ערב שתיית תה תלתן אדום = תלתן אדום הוא צמח  נוגד חמצון ולו  יעילות גם כנגד תאי סרטן השד.

מומלץ אחת לחצי שנה לבצע תהליך דה טוקסיפיקציה - ניקוי הגוף מרעלים באמצעות גדילן מצוי או תכשירים לדטוקס אחרים על מנת להפחית את כמות הרעלים אשר מצטברת בכבד ובגוף ופוגעת בתפקוד מערכות הגוף.

שילובים נוספים ניתן לקבל בהתאמה אישית על ידי נטורופאט בכל אחד מסניפי עדן טבע מרקט וזאת על פי התאמה אישית .

תוסף מזון חשוב המסייע לסרטן השד ערמונית ובכלל הוא פקטין שעבר מודיפיקציה , מרכיב זה נמצא יעיל כמסייע טיפול בחולות בסרטן השד במספר מנגנונים בהם : מניעת גרורות, חיזוק פעילות מערכת החיסון, דטוקסיפיקציה  - ניקוי רעלים ועוד, ניתן למצוא אותו תחת השם פקטוסל  והוא מרכיב חובה לכל חולה.

הטיפול המשלים בחולת סרטן השד כולל תכשירים אשר מחזקים את פעילות מערכת החיסון ( בעיקר פטריות מרפא וצמחי מרפא – אסטרגולוס, אגריקוס, ריישי, קוריולוס, מיטאקי ועוד), תכשירים אשר מעודדים אפופטוזיס - הרג תאי סרטן דוגמת כורכומין, תה ירוק ), תכשירים  אשר באים לסייע לחולה לעבור את הטיפול הכימותרפי עם תופעות הלוואי הנלוות שלו על מנת לחזק את החולה.

התאמה אישית של תוספי מזון בזמן טיפול רפואי מחייבת איש מקצוע להתאמת הטיפול תוך שילוב עם הטיפול הקונבנציונאלי ותיאום עם האונקולוג המטפל .

לסיכום, תזונה נכונה ושימוש מושכל בתוספי מזון יכול להפחית את הסיכון לסרטן השד .

 

References

Buck, K., Zaineddin, A. et al: Meta analysis of lignans and entrolignans in relation to breast cancer risk. Am, Jl. of Clin. Nut. 2010 May 12

Christie, D., Grant. J, Metabolic effects of soy supplementation in postmenopausal Caucasian and African American Women. Am Jl of Ob&Gyn 2010 April 21

Linus Pauling Institute Reseach Newsletter

Yamashita, K. Comparative effects of flaxseed and sesame seeds Lipids. 2003 Dec;38(12):1249-55.

תגיות:

TOP