משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

נפלאות בריאות האישה

מאת סבסטיאן פול - הרבליסט ומייסד פוקה.

 

יום אחד קראתי את המשפט "בריאותה של האישה משתקפת בעור זוהר וצח, שיער מבריק ותשוקה לחיים. כשאתה בריא באמת, אתה זורח". כל זה נשמע נחמד, אבל לא תמיד זה קל כל כך, נכון? אנחנו חשופים לבעיות ולפלאי המאה ה-21 שמאתגרת את האידיליה הנפלאה הזאת ומקשה עלינו לדעת מה נדרש לעשות בדיוק, על מנת להשיג את האידיאל הנכסף – בריאות קורנת. עם כל המסרים הסותרים שאנו מקבלים מהממשל, הממסד הרפואי והתקשורת, מפתיע ביותר שיש מישהו שיודע מה לאכול, לשתות או לעשות.

בכל הבלבול הזה, ישנן שאלות גדולות וקשות שעליהן כולנו צריכים לענות, בשלב זה או אחר בחיינו : איך אנחנו מאזנים את החשיפה לכל כך הרבה משבשי הורמונים כימיים וסביבתיים?  באיזה סוג של טיפול עלינו לבחור ומתי? באיזה סוג מזון עליי להזין את עצמי ואת משפחתי?

במאמר זה, אני מציע מספר תובנות המגיעות מהדברים שלמדתי מנסיוני הקליני ברפואת צמחים ואיורוודה, במשך 15 השנים האחרונות.

אם לומר בפשטות, התשובה לכל שאלותייך, היא להוסיף כמה שיותר אלמנטים מזינים, מנקים ומחדשי נעורים.

 

הזיני את עצמך

הזנה עצמית מגיעה בשלל דרכים וצורות, לדוגמא, דרך מזון, אהבה והשראה. בכל הנוגע למזון ולדיון סביבו שנע בין סוגים שונים של שיטות כמו תזונת רואפוד, תזונה טבעונית, תזונת קייל בלבד, פליאו, דיאטת סאות' ביץ' ועוד, העצה הטובה ביותר היא להתנסות ולהקשיב לגופך וכך למצוא את מה שטוב עבורך. אני חושב שאחת ההמלצות החכמות ביותר מגיעה מהסופר מייקל פולן שאמר "תאכל אוכל, לא יותר מידי, בעיקר צמחי". ואני אוסיף, וודאי שהתזונה שלך צבעונית כצבעי הקשת. אכילת מזון טבעי, אורגני וטעים, תעזור לך להזין את עצמך (לצערנו, סוכר מזוקק אינו נחשב טבעי...). מחקר שהתפרסם לאחרונה, הראה שככל שאוכלים יותר ירקות, כך מרגישים מאושרים יותר. גאוני נכון?

כמו כן אני מצדד בעובדה הפשוטה שהאבולוציה האנושית זינקה קדימה כשלמדנו לבשל את המזון, ולכן מומלץ כי חלק נכבד מהתפריט יהיה מזון טרי ומבושל. אני חש שהדברים מוצקים ומבוססים, כיוון שמערכת הרפואה העתיקה ביותר – האיורוודה, תומכת בכך גם. אבל שוב, כיוון שאין תפריט אחד שמתאים לכולם, כדי שתתנסי בעצמך או התייעצי עם הרבליסט או מטפל איורוודי, על מנת לקבל הכוונה.

להזנה יומיומית נסי את תערובת הויטליס שלנו בבוקר, את חליטת 3 ג'ינג'ר ואת חמאת הגהיי.

 

ניקוי רעלים

אחד האתגרים הגדולים ביותר, העומדים בפני בריאות האישה (ולמען האמת, של כולם) הוא החשיפה שלנו לכמות גדולה של רעלים סביבתיים. אני לא רוצה לצייר עבורך תמונה עגומה מידי, אבל ב-50 השנים האחרונות, נאלצנו ללמוד איך להתמודד עם בערך 2 ק"ג יותר של רעלים, בכל שנה.  דבר זה גורם לעומס יתר על איבר הניקוי העיקרי – הכבד הקטן שלנו. והדבר המטריד ביותר הוא העובדה שהכימיקלים האלה, שהם מעשה ידי אדם וחדשים בעולמנו, הם משבשים הורמונליים. מה שאומר שהם מפריעים לאיזון ההורמונלי ועלולים לפגוע בחיוניות הטבעית שלנו. הם אפילו עלולים לגרום להתפתחות סממנים נשיים בגברים ולהיפך.

דרך אחת להימנע ממשבשי ההורמונים הקיימים החומרי ההדברה, היא לאכול, לשתות, להתרחץ וללבוש דברים אורגניים. כל המחקרים הגדולים אודות יתרונות החקלאות האורגנית, מוכיחים שאכילת מזון אורגני, מפחיתה את החשיפה לכימיקלים מזיקים. יש לנו הזדמנות מצויינת, כשאנחנו בוחרים מה לקנות וכך לשמור גם על כדור הארץ שלנו, נקי.

עבורנו, אף על פי שיש כל מיני פרוטוקלים שונים לניקוי רעלים, הדרך הפשוטה ביותר היא "ללכת על ירוק", במובן של ירקות ולאכול כמה שיותר ירקות ירוקים. אנחנו רואים את הצבע הירוק בגלל הכלורופיל הנמצא בליבו של כל עלה המסוגל להמיר את אור השמש לאנרגיה, באופן פלאי. מלבד העובדה שהכלורופיל מסייע ליצירת החיים בכדור הארץ, רוב הירוקים טעימים ביותר ומכילים רכיבים מזיני חיים ומנקי רעלים. למעט כמובן, ברד בצבע ירוק... וכמובן רחצה, שגם היא פעולה חשובה ניקוי רעלים.

אבקת ירוקים מנקים, אבקת עשב חיטה וחליטה מנקה הן אופציות ירוקות נהדרות, התומכות בתהליכי ניקוי הרעלים בגוף.

 

חידוש הנעורים

חידוש נעורים הוא הדובדבן שבקצפת. לאחר שניקינו את "גינת הגוף" שלנו והזנו את האדמה, הגיע הזמן לתת לזרעי הפוטנציאל הללו, לצמוח. זה אומר, לבנות רזרבות עמוקות של ויטליות וחיוניות בעזרת שימוש בעצות בריאות שמיטיבות עימך. למשל, לקחת לעצמך יותר זמן ולדאוג לעצמך , וכך להיות במצב טוב יותר על מנת לדאוג לאחר. זה יכול להיות יותר יוגה, יותר נשימות, ריקוד או נטילה של צמחים אדפטוגנים – תומכים ומחדשי נעורים. ניתן לתאר את יתרונות חידוש הנעורים כמשהו שעוזר לך להיות שלמה יותר כשאתה קצת שבורה, כמו חיוך מאדם זר ברחוב, או מגע של אדם אוהב. המסורת העתיקה ורבת החוכמה, האיורוודה, מקדמת כל מיני פרקטיקות ופורמולות על מנת לעורר את השלמות הזאת.

למשל כמוסות לייף קיינד ותה ירוק מאצ'ה מכניסים אור לחייך.

TOP