משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

כורכום- הרבה יותר מכורכומין

כורכום -הרבה יותר מכורכומין

מאת סבסטיאן פול *

 

לאחר שהוכשרתי ברפואת צמחים מסורתית ולאור הנסיון הרב בשימוש בצמחים בצורתם השלמה, אני מסוקרן ואף מודאג ממהפכת הגישה הרוקחית המואצת ביצירה של מוצרי בריאות טבעיים. עושר האינפורמציה והתובנות המחקריות של צמחי מרפא מסורתיים , גורמת לחברות בגישה של רוקחות לקטוף צמחים מסוימים ולבודד את החומר ה 'פעיל' שלהם לתרכובות. בתהליך זה אנחנו מפספסים חלק חיוני של הריפוי המסורתי, האפקט הסינרגיסטי של רכיבי הצמח ופורמולות מוכחות בשימוש על ידי רופאים טבעיים במשך אלפי שנים.

הגידול המהיר והמוניטין של הכורכום הם דוגמא טובה לכך ואני רוצה להשתמש בכורכום כמקרה פרטי שמוכיח שרקיחה של תמציות החומר ה״פעיל״ של הצמח ,מחמיץ את הטוב ביותר שיש לרפואה הטבעית להציע בצמחי מרפא. הכורכומין שולט בתחום המחקר של התבלין היקר הזה, עם למעלה מ -6,000 מחקרים, אבל האם עדיף להשתמש בכמויות גדולות של כורכומין מבודד ?(להלן: כורכומין 95%) או האם יש משהו זמין ויעיל יותר בשימוש בספקטרום השלם של הרכיבים ששייכים לכורכום הפלאי הזה ?

כורכום: אלת הזהב

לכורכום (Curcuma longa) יש מסורת ארוכה של שימוש ברפואה האיורוודית במשך 4,000 השנים האחרונות. פירוש המילה ' כורכום' שבאה מן Merita Latin'terra של ימי הביניים הוא ״הברכה של כדור הארץ ". איכות הטעם שלו :מתוק, עפיץ ומר מרמז על יכולת ניקוי הרעלים, הכורכום מאזן את עקרונות היסוד של הבריאות ומביא לשווי משקל של שלושת הדושות לפי הרפואה האיורוודית . תיאורי הרפואה המודרניים כוללים פעילות ביולוגית מגוונת : נוגד חמצון, אנטי דלקתי, אנטי סרטני, נוגד גידולים, אנטי-דלקת פרקים, אנטי טרשתי, נוגדות דיכאון, אנטי אייג'ינג, נגד סוכרת,פעילות מיקרוביאלית, ריפוי פצעים, מגן על הכבד ופעילויות לשיפור זיכרון. לכורכום שמות רבים בהודו (מעל 45) כולל 'Haridra' הצהובה, אולם העדיפות שלי: 'Kanchani' אלת הזהב.

לכורכום יש מעל 200 רכיבים כולל שמנים נדיפים (למשל Tumerone ו Zingiberone), סוכרים, חלבונים ,שרפים ותרכובת פוליפנולית בעלת צבע צהוב בהיר של פיגמנטים הידועה גם בשם כורכומינואידים, שכוללים Demethoxycurcumin ו Bisdemethoxycurcumin. . התכונות האפקטיביות של הכורכום מתייחסות לתכונות שלו כמודולטור של מערכת החיסון והיכולת שלו להשפיע במסלולים רבים שקשורים למערכת העצבים ולמסלולי דלקת : COX-2, LOX-5, Nrf2, NF-KB ועוד..במחקרים שהשוו כורכום עם תרופות מוכרות כמו סטטינים, קורטיקוסטרואידים ואספירין נתגלתה עדיפות לכורכום כתשובת הטבע לטיפול בדלקת ללא תופעת לוואי .

כשחושבים על זה הכורכום מכיל לפחות 20 פיטוכימיקלים שהם אנטי-דלקתיים, 14 שמונעים סרטן, 12 אנטי-גידולים, 12 אנטי דלקתיים ולפחות 10 אנטי אוקסידנטים שונים. הבנת איכות ומיגוון הכורכומנאידים השונים מעידה שכורכום הוא הרבה יותר מכורכומין. זה גורם לי לחשוב שאני רוצה להשתמש בתמצית הוליסטית של הכורכום השלם שמביאה לידי ביטוי את המיטב של הכורכומין וגם את כל הספקטרום של כל הכורכומינואידים האחרים שנמצאים ומהווים את הכורכום שלם.

הפעולות המרובות של כורכום הוליסטי בגוף

 

 

מי רוצה כורכומין ללא כורכום ?

ראוי לציין כי כורכום ברפואה סינית מסורתית הושם בקטגוריה 'ממריץ דם ו"מקל על הכאב", כשהוא מוגש בתוך תמצית מים (מרתח). אנחנו יודעים שכורכומין אינו מסיס במים, כלומר לפי הרפואה הסינית 199 רכיבים אחרים שנמסים במים מסוגלים לספק תועלת טיפולית. במחקרים שנעשו לאחרונה עולה כי כורכום ללא כורכומין (CFT) מיישם פעילויות ביולוגיות רבות, כולל פעילות אנטי-דלקתית, אנטי סרטניות ו אנטי סוכרת. בסקירה שפורסמה בעבר (

Aggarwal.2013), פעילות אנטי סרטנית ואנטי דלקתית של CFT וגם של רכיבים בודדים של כורכום, שכוללים Turmerin, Turmerone, Elemene, Furanodiene, Curdione, Bisacurone, Cyclocurcumin, Calebin A ו- Germacrone . צריך לציין כי מגוון רחב זה של רכיבי כורכום נוכח לעתים רחוקות במוצרי כורכומין מבודד שמהווה את רב שוק התוספים.

האם הכורכום נספג ?

השימוש המסורתי של כורכום עם פלפל שחור, ג'ינג'ר או גהי מגלה תובנה עתיקה כיצד נוכל לשפר את הזמינות הביולוגית ויעילות הספיגה של הכורכום. לקחת כורכום הוליסטי עם תבלינים כמו פלפל ושומן. הוא גם מראה את היתרונות האפידמיולוגיים החיוביים של שימוש אבקת כורכום בתפריט ההודי (בסביבות 1 גרם ליום) שעשויים לתרום להפחתת סרטן, אלצהיימר וסיבוכי סוכרת שבקושי קיימים בתת היבשת ההודית.

רוב הכורכומין שנמצא היום בשוק מופק באמצעות ממסים כמו : הקסאן, אתיל אצטט, אצטון או מתנול. כמובן שמבחינת הגנה על הסביבה השימוש בממסים אלו מפוקפק. אך גם ברמת היעילות, תהליך זה מסיר את המרכיבים הסינרגיסטים האחרים מחוץ לכורכום וחייב לפיכך להיות מעובד יותר לתוך ליפוזומים או נשאים אחרים שעדיין לא מייצרים ספיגה משמעותית (תהליכים אלו דורשים מחקרים טוקסיקולוגים בחיות כדי להוכיח בטיחות).

תמצית הכורכום ההוליסטי של פוקה הוא שילוב בין שימוש מסורתי וטכנולוגיה חדשנית ומהפכנית , שמגנה על הכורכום, הספיגה והסביבה . תמצית זו משלבת מיצוי הפיגמנטים והכורכומינואודים מסיסי השמן (באמצעות פחמן דו חמצני – גז נקי שהוא חלק בלתי נפרד בטבע) יחד עם מיצוי תמיסה של הכורכום (באמצעות מים ואלכוהול) ולכן מובילה את הדרך במיצוי צמחים בכלל ובכורכום בפרט. הכורכום ההוליסטי לוכד את הכורכומין וכן את התרכובות הכורכומנאודיות החיוניות וגם את שמן השרף ובעצם מאפשר ריכוז גבוה של השורש ועדיין הצגת הספקטרום השלם שלו במלוא הדרו ועוצמתו.

מסקנה 1: אם לכורכום שלך אין שמן או תבלין ספיגה (פלפל) אתה לא מקבל את הפוטנציאל הטיפולי הטוב ביותר.

מסקנה 2: אם לכורכום שלך אין את הספקטרום השלם של 200 פיטוכימיקלים אתה והמטופלים שלך מחמיצים את היתרונות הטיפוליים של הכורכום.

 

תמצית כורכומין תיקנית סטנדרטית (95%) בHPLC לעומת המיצוי ב CO2 שמכונה סופר קריטיקל ואחראי על מיצוי כורכומנואידים ופיגמנטים ורכיבים מסיסי שמן בכורכום ההוליסטי של חברת פוקה (מיגוון נרחב של רכיבים)

 

כורכום מגן רב איברים

כל קלינאי מתמודד מידי יום עם מחלה ניוונית מורכבת. זה הפך נורמה בחברה שלנו. ואנחנו זקוקים לפתרונות המציעים הגנה רב-ממדית. וכאן נכנס לתמונה הכורכום ההוליסטי.

מחקרים שהשוו תמציות כורכומין מבודדות, אבקת כורכום תקנית ותמציות הוליסטיות מראים כי הפעלת Nrf2 היא חזקה ביותר בתמציות כורכום הוליסטי (75% יותר יעילה שיפור Nrf2 לעומת מוצר כורכומין מבודד ו -93% יותר מאשר אבקת כורכום קונבנציונלית). מכאן המסקנה היא כי רכיבים נוספים בכורכום מלבד כורכומינואידים עם אפקט סינרגיסטי עשויים לייצר בריאות . תוצאות אלו עולות בקנה אחד עם התוצאה של פוטנציאל נוגד החמצון שנקבע על ידי ניתוח ORAC שבו כורכום הולסטי הראה פעילות יוצאת דופן גבוהה של פעילות נוגדת חמצון.

סיכום

ההיסטוריה, המדע והניסיון רב השנים עם הכורכום מעמיד את הצמח כאחד מעשבי המרפא הרלוונטיים ביותר עבור אתגרי הבריאות העכשוויים. זהו הצמח המועדף לדלקת, פציעות, ניוון עצבי, הפרעות עיכול ואי סדרים בממלכת התא. רק לזכור שכל אחד מ 200 הפיטוכימיקלים של הכורכום נמצא שם כדי לעזור לך להשיג הצלחה בקליניקה ובבריאות שלך.

 

סבסטיאן פול המחבר הוא מטפל סיני מסורתי, הרבליסט ,מטפל איורוודי ומייסד ומנהל את חברת פוקה העולמית עם מומחיות ביצירת חליטות , גידול צמחים אורגניים ויצירת פורמולות תוספי צמחים.

 

References

Aggarwal B.B, Ichikawa H., Garodia P., Weerasinghe P., Sethi G., Bhatt I.D., Pandey M.K., Shishodia S., Nair M.G. From traditional Ayurvedic medicine to modern medicine: identification of therapeutic targets for suppression of inflammation and cancer. Expert Opin Ther Targets 2006;10(1):87-118.

Aggarwal B.B., Yuan W., Shiyou Li., Gupta S.C. Curcumin-free turmeric exhibits anti-inflammatory and anticancer activities: Identification of novel components of turmeric. Mol. Nutr. Food Res. 2013;57:1529–1542.

Bar-Sela, G., Epelbaum, R. & Schaffer, M. Curcumin as an Anti-Cancer Agent: Review of the Gap Between Basic and Clinical Applications. Curr. Med. Chem. 2010;17:190–197.

Becks L, Prince M, Burson H, Christophe C, Broadway M, Itoh K, Yamamoto M, Mathis M, Orchard E, Shi R, McLarty J, Pruitt K, Zhang S, Kleiner-Hancock HE. Aggressive mammary carcinoma progression in Nrf2 knockout mice treated with 7,12-dimethylbenz[a] anthracene. BMC Cancer 2010;8(10):540.

Berenbaum M.C. What is synergy? Pharmacol Rev. 1989;41(2):93-141.

Brigelius-Flohé, R. & Flohé, L. Basic Principles and Emerging Concepts in the Redox Control of Transcription Factors. Antioxid. Redox Signal. 201;15:2335–2381.

Cuadrado A., Martín-Moldes Z., Ye J., Lastres-Becker I. Transcription factors NRF2 and NF-kB are coordinated effectors of the Rho family, GTP-binding protein RAC1 during inflammation. J Biol Chem. 2014; 30;289(22):15244-58.

Dempe, J. S., Scheerle, R. K., Pfeiffer, E. & Metzler, M. Metabolism and permeability of curcumin in cultured Caco-2 cells. Mol. Nutr. Food Res. 2013;57:1543–1549.

Galant, L. The Golden Goddess. http://www.ayurvedacollege.com/book/export/html/65

Gertsch J. Botanical Drugs, Synergy, and Network Pharmacology: Forth and Back to Intelligent Mixtures. Planta Med 2011;77:1086– 1098.

Gupta S.C., Kismali G., Aggarwal B.B. Curcumin, a component of turmeric: from farm to pharmacy. Biofactors 2013;39(1):2-13.

Gupta S.C., Sung B., Kim J.H., Prasad S., Li S., Aggarwal B.B. Multitargeting by turmeric, the golden spice: From kitchen to clinic. Mol. Nutr. Food Res. 2013;57:1510–1528.

Hadad, N. & Levy, R. The synergistic anti-inflammatory effects of lycopene, lutein, -carotene, and carnosic acid combinations via redox- based inhibition of NF-kB signaling. Free Radic. Biol. Med. 2012;53:1381–1391.

Hutchins-Wolfbrandt, A & Mistry, A. Dietary Turmeric Potentially Reduces the Risk of Cancer. Asian Pacific J Cancer Prev, 12, 3169-3173

Morales-González JA, Madrigal-Santillán E, Morales-González Á, Bautista M, Gayosso-Islas E, Sánchez-Moreno C. What is Known Regarding the Participation of Factor Nrf-2 in Liver Regeneration? Cells 2015;4(2):169-77.

Koua X., Kirberger M., Yanga Y., Chen N. Natural products for cancer prevention associated with Nrf2–ARE pathway. Food Science and Human Wellness 2013;2(1):22–28.

Lee, J. H. et al. Dietary phytochemicals and cancer prevention: Nrf2 signaling, epigenetics, and cell death mechanisms in blocking cancer initiation and progression. Pharmacol. Ther. 2013;137:153–171.

Lee JM, Li J, Johnson DA, Stein TD, Kraft AD, Calkins MJ, Jakel RJ, Johnson JA. Nrf2, a multi-organ protector? FASEB J. 2005;19(9):1061- 6.

Lee JS, Surh YJ. Nrf2 as a novel molecular target for chemoprevention. Cancer Lett. 2005; 28;224(2):171-84.

Prasad S., Tyagi A.K., Aggarwal B.B. Recent Developments in Delivery, Bioavailability, Absorption and Metabolism of Curcumin: the Golden Pigment from Golden Spice. Cancer Res Treat. 2014; 46(1): 2-18.

Reuter, S., Gupta, S. C., Park, B., Goel, A. & Aggarwal, B. B. Epigenetic changes induced by curcumin and other natural compounds. Genes Nutr. 2011;6:93–108.

Schnabl, K. L., Larcelet, M., Thomson, A. B. R. & Clandinin, M. T. Uptake and fate of ganglioside GD3 in human intestinal Caco-2 cells. Am. J. Physiol. - Gastrointest. Liver Physiol. 2009;297: G52–G59.

Singh, S. & Aggarwal, B. B. Activation of Transcription Factor NF-kB Is Suppressed by Curcumin (Diferuloylmethane). J. Biol. Chem. 1995;270:24995–25000.

Surh, Y.-J. & Na, H.-K. NF-kB and Nrf2 as prime molecular targets for chemoprevention and cytoprotection with anti-inflammatory and antioxidant phytochemicals. Genes Nutr. 2008;2:313– 317.

Tomren M.A., Másson M., Loftsson T., Tønnesen H.H. Studies on curcumin and curcuminoids XXXI. Symmetric and asymmetric curcuminoids: stability, activity and complexation with cyclodextrin. Int J Pharm. 2007;29;338(1-2):27-34. van Breemen, R. B. & Li, Y. Caco-2 cell permeability assays to measure drug absorption. Expert Opin. Drug Metab. Toxicol. 2005;1:175–185.

Wahlang, B., Pawar, Y. B. & Bansal, A. K. Identification of permeability-related hurdles in oral delivery of curcumin using the Caco-2 cell model. Eur. J. Pharm. Biopharm. 2011;77:275–282.

Zegarac, J. Turmeric: The Gold inside the Golden Spice. http://www.brunswicklabs.com/ingredient-corner/turmeric-functional- analysis?utm_source=Brunswick+Labs&utm_campaign=5fecef62b7-Newsletter_16Dec15_BL2497_W1&utm_medium=email&utm_ term=0_c180c107b0-5fecef62b7-165464181

TOP