משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

טיפול ותמיכה בחולי סרטן לפי הרפואה הסינית

 

א. מטרות ואמצעים

מטרתה הראשונה של הרפואה הסינית היא מניעת מחלות ושמירה על האיזון הדינאמי המכונה בריאות. אם איזון זה מופר על ידי גורמים שונים נוצרת מחלה, ויש לרפאה. תחילה, הרפואה הסינית מאפשרת לחולה תמיכה נפשית, טיפול בפגיעות פנימיות ובסימפטומים הנובעים מהמחלה והקלה בסימפטומים הנובעים מהטיפולים הכימותרפיים ומההקרנות (בחילה, נפיחות, קושי לבלוע, כאבים). 

בשלב השני היא מאפשרת ניקוי מגורמים מזיקים ורעילים בגוף, והחלמה. ההחלמה דורשת איתור גורם המחלה ו?לא, המחלה תופיע שוב כ'גרורות', כמו יבלית המופיעה וצצה שוב. לפי  ד"ר האמר, מה שאנו מכנים גרורות אינו  אלא סרטן חדש המופיע מכיוון שהמקור (פיזי או לא) לא אותר ולא טופל. רק הכרת המקור מאפשרת את נטרול המחלה, ריפוי הגוף, החלמה וחזרה לבריאות.

ברשות הרפואה הסינית כמה אמצעים: דיבור והתייחסות פסיכו-רוחנית, בדיקת תנאי-חיים והרגלים (שינה, תזונה, תעוקה, זיהומים, סביבה פיזית ורגשית) מתן חומרי מרפא (צמחים, מינרלים ומרכיבים מן החי), דיקור ושימוש בטכניקות נוספות (חשמל, לייזר, חימום במוקסה, כוסות רוח), טווי-נא (עיסוי) ואקופרסורה (לחיצות), תרגול נשימות, מדיטציה וצ'י-קונג (תרגול בריאות הכולל תרגול אנרגטי מונחה). 


ב. התאמה לשלבי הטיפול הקונבנציונאלי:

על המטפל ברפואה הסינית להתייחס למטופל על כל היבטיו ובקשותיו הייחודיות, למצב המחלה ולטיפול הקונבנציונאלי. עליו לשתף פעולה עם המערכת הרפואית למען יעילות הטיפול ונוחיות המטופל. כמו כן עליו להתאים לנסיבות את המטרה, השיטה והאמצעים. 

לדוגמא:
לפני ניתוח, ושבועיים לאחריו, הטיפול עשוי להתמקד בדיקור כדי לחזק את מערכת החיסון. לדעת ד"ר פודה מטאי-פה (טייוואן), תאי הסרטן חזקים משאר תאי הגוף ולכן הטיפול בהם ממושך. הניתוח להוצאת הגידול מחליש את תאי הסרטן ולדעתו זה הזמן לחזק את מערכת החיסון ולעודדה להתנגד להתפשטות תאי הסרטן שנותרו. הוא דוקר את החולים לפני הניתוח ומייד אחריו במשך שבועיים רצופים.

בזמן טיפול כימותרפי ניתן להשתמש בדיקור ובצמחי מרפא כדי להפחית את תופעות הלוואי (כגון בחילות, הקאות, נשירת שיער), לחזק את מערכת החיסון ומח העצם ולהגביר את יעילות הטיפול הכימותרפי. מהות הטיפול מבחינת הרפואה הסינית תהיה חיזוק דם, חיזק מח העצם וסילוק רעילות. כמו כן יש להתמקד בשיפור איכות החיים של החולה ושל סביבתו במידת האפשר. 

• לאחר טיפול כימותרפי או רדיואקטיבי יתמקד הטיפול הסיני בחיזוק כללי של הגוף ובניקוי הפילטרים של הגוף (בעיקר הכבד והכליות) אשר התאמצו במשך הטיפולים. 
• אם קיימות גרורות והמחלה לא נעצרת, יודגש השימוש בצמחים מסלקי רעילות תוך שימוש זהיר בצמחים מניעי דם ומשככי כאב.
• עם תום הטיפולים או בעת הפוגה בטיפולים, יחוזק הגוף תוך הדגשת הפעולה נגד סטגנציה, רעילות וליחה. נדרשת תקופת החלמה ארוכה שבה ניתן לחפש את הסיבה העמוקה למחלת הסרטן ולנסות להרפות ולרפא. מכיוון שמחלת הסרטן נובעת מפגיעה ביין, זו העת לחזקו בכל האמצעים.
 
ג. היבטים שונים בטיפול:

סיכויי ההחלמה גוברים ככל שהטיפול המוצע הוא כולי וכולל מלבד הגוף גם את הרמות האלה:
רוח 
הרפואה הסינית מדגישה את חשיבות התמיכה הרוחנית, בייחוד במחלת הסרטן, המתאפיינת בפעילות מבודדת ואנרכית של התאים הסרטניים. ההתחברות והסדר הם חלק מריפויה האנרגטי. המודעות לקשר עם היקום מאפשרת לחולה להרגיש שייך ליחידה גדולה ממנו, ולא להיות עוד חפץ מנותק ובודד. בתחילת הטיפול, על המטפל הבכיר ברפואה הסינית להתחבר באמצעות רוחו שלו עם רוחו של המטופל ולרתום אותה לקשר מחודש עם מקורותיו, עם הטבע, עם האלוהות והנשגבות שבחיים. הקשר יוצר בריאות ותחושת ביטחון. תחושת הניתוק גורמת למחלות רבות, כולל מחלת הסרטן, ולפאניקה. 

הפחד והפאניקה נובעים מהמחלה עצמה ומועצמים על-ידי הסובבים את החולה. הם גורמים לחולה סבל רב המשכיח ממנו את מקור אמונתו. הפחד רוטט בכליות, השייכות לאלמנט המים. חשיפה ממושכת לפחד מרוקנת את מאגרי האנרגיה של הכליות, החלשות ממילא אצל חולי סרטן עקב האצת מנגנון ההתרבות התאית. או אז, רוח החולה נפגעת וסיכוייו להחלמה קטנים. נוסף לחולשת המים, אלמנט האדמה נחלש וגורם לבלבול ולחוסר יעילות, וחולשת אלמנט המתכת מחלישה את כל מערך ההתגוננות של החולה. 

תהליך ההבראה וההחלמה דורש מהמטופל לאחד את כל הווייתו ולעשות 'סדר' בכל. רק החולה עצמו יודע את פצעו הראשוני ויכול לזהות את השינוי הנדרש שיביא להחלמתו. רק הוא יודע את האסטרטגיה והטקטיקה הנכונות. על המטפל להקשיב למטופל, לעזור לו בכל מאודו ולחזקו בדרך לעשיית השינוי הנדרש. על המטפל לזהות את העזרים הייחודיים שיאפשרו לחולה  לרתום את אמונתו ורצונו לתהליך הריפוי. 

לדוגמא: 
• שיחה גלויה ופתוחה על מהות המחלה ויצירת שיתוף פעולה כדי לגלות את הדרכים להבראה.  
• סיפורים אמיתיים על אודות חולים שהבריאו, ומפגש עם אנשים שהחלימו. 
• המלצות לספרים ולסרטים מתאימים.  
• עידוד לשינוי ולמציאת עיסוק מעשיר ומשמח. 
• התקרבות לטבע ושהות בחברה אוהבת ותומכת.
• עזרה ביצירת סביבה תומכת (משפחה, חברים, היבטים חברתיים, כלכליים ורפואיים). 
• עזרה למטופל ולבני משפחתו למצוא, לארגן ולתכנן את המהלכים בהתאם לרצונו וליכולתו של החולה.


כאשר לא ניתן עוד לרפא, על המטפל לאפשר לאדם ולסביבתו הקרובה לעבור תהליך של היפרדות והתאבלות על החיים העוזבים את הגוף. בדרך כלל, החולה יודע את האמת אבל איננו יכול לשתף את הסובבים אותו ברגשותיו. הוא נותר בודד עם תעוקה הולכת וגוברת הגורמת להידרדרות נוספת במצבו. יש לעזור לחולה  לסגור את  כל ה- 'Unfinished Buisness', למצוא שלווה, לעזוב את עולמנו עם פחות סבל ולהשאיר משפחה תומכת ומאוחדת. 


נפש – ההיבט הרגשי
התבטאות רגשית מאוזנת מחזקת את הבריאות ומונעת תעוקה. לפי הסינים, כל רגש מזין איבר מסוים שעמו הוא רוטט. ואולם בתנאים מסוימים נוצר עודף או חוסר רגשי המפריע לתנועת האנרגיה של אחד האיברים הפנימיים ופוגע בו. בעקבות זאת, זרימת הדם והאנרגיה מואטת וגורמת להצטברות ליחה, לחות ודם. חוסר איזון רגשי הוא אחד מהגורמים המרכזיים המחלישים את הגוף ומפריעים לתפקודו. 

לדוגמא:
• כאשר הטחול האחראי להתמרת המזון נפגע בשל מלנכוליה וחרדה, הוא מתקשה במילוי תפקודו. בעקבות זאת מטבוליזם המים נפגע וליחה מצטברת בגוף. 

• כאשר הכבד השולט בדם נפגע בשל כעס, הצ'י שלו נתקע והדם מצטבר   

• עודף גירויים פוגע בלב, צער פוגע בריאות ופחד בכליות. 

הרופא CHEN SHIGONG  (1636-1555) כתב: "סרטן החזה נובע מחרדה רגשית,דיכאון, ועודף חשיבה הפוגעים בכבד, בטחול ובלב, ויוצרים חסימות בערוצי האנרגיה".

כפי שהבהיר ד"ר האמר, השתלטות התאים הסרטניים על מערכות בגוף קשורה לזעזוע רגשי עז. יש לפענח את האירועים שגרמו להטבעה הראשונית ולעורר שינוי נגדי שיביא לתחילת תהליך הריפוי. תובנות הרפואה הסינית עוזרות בכך. 

 

 

יוסי מורגנשטרן    yossimem@gmail.com   

אתר:     http://www.dikur-israel.co.il

054-2128688

תגיות:

TOP