משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

טיפולים משולבים בסרטן הערמונית

אחד מכל 6 גברים נאבקים כעת בסרטן הערמונית (פרוסטטה). לכן, אם אתה קורא דוח זה לאור האבחון שנעשה לך לאחרונה, הדבר הראשון שעליך לדעת הוא שאתה נמצא בחברה טובה בהחלט. דבר שני שעליך לדעת הוא כי אפשר להתמודד עם המחלה הזאת בדרך שתמזער את תופעות הלוואי ותבטיח את בריאותך ואת הארכת תוחלת החיים שלך. למעשה, זו הסיבה שבעטיה אני כותב את הדוח הזה.

אין ספק כי ההתבוססות בתוך שלל האפשרויות לטיפול עלולה להיות עסק מבלבל למדי, ובמיוחד כשמדובר בסרטן הערמונית, מאחר שבמקרה זה יהיה צורך להחליט החלטות קשות. אולם, כאשר מתמודדים עם כל סוג של מחלה, הידע מהווה אחד ממוקדי הכוח הבטוחים ביותר. אני מקווה שלאחר שתסיים לקרוא את הדוח הזה, תהיה מצויד במידע הנחוץ לך כדי לשאול את השאלות הנכונות ולקבל את ההחלטות הנכונות – בשעה שתצעד בדרך ההחלמה האישית שלך.

בהמשך המאמר אדון במגוון רחב של נושאים, החל ממבדקי אבחון וכלה בתוספי תזונה הכרחיים. תחילה, אסביר בהרחבה מה נכלל בגישה המשולבת לריפוי מסרטן הערמונית.

מהי רפואה משולבת (אינטגרטיבית)?

רפואה משולבת היא גישת ריפוי שנשאבו בה שיטות מסורתיות לריפוי ואופני ריפוי כדי ליצור תנועה סינרגטית המכוונת לריפוי ומרחיקה אותנו מהחולי.

כפי שבוודאי הבחנת, הטיפולים המקובלים (הקונבנציונליים) – במיוחד בתחום האונקולוגיה – מתמקדים במתקפה נגד המחלה ובהריסתה. אומנם לשיטה זו יתרונות משלה, אך טיפולים המתמקדים במחלה בלבד אין בהם תמיכה בבריאות הכללית ובחיוניות של החולה, והדבר מוביל בתורו להידרדרות נוספת במצב הבריאות.

מטרתה של הרפואה המשולבת, לעומת זאת, היא לתמוך בבריאות ובחיוניות שלך, ובמקביל לצמצם את היקף המחלה (ראה איור מס' 1). מובן, כי זאת תהיה מטרת כל טיפול משולב יעיל בסרטן הערמונית.

סרטן הערמונית (PC) הוא מחלה הטרוגנית הנעה החל מתהליך פיזיולוגי "בלתי ממאיר" ועד למחלה שעלולה להרוג אותך בתוך חודשים ספורים. לפיכך, העקרונות הבסיסיים בטיפול בסרטן הערמונית דוגלים במֵרב האבחונים תוך מזעור ההליכים הפולשניים.

מה משמעות הדבר במישור המעשי?

הצעד הראשון: הערכה

הצעד הראשון בהערכת מצבו של אדם שזה עתה אובחן כחולי בסרטן הערמונית הוא ליצור קו התחלה רחב ומקיף – כזה המתמקד הן בהיבט הבריאותי והן בהיבט של המחלה. אני פוגש לעתים קרובות מטופלים שקיבלו הערכה ראשונית במוסדות הבריאות המובילים במדינה. עדיין, לעתים קרובות, הערכות אלה חסרות חלק גדול מהמידע הבסיסי החיוני להתוויית תוכניתטיפולים חכמה.

הבנת המטופל

כדי שאדם ישוב לאיתנו, עליו תחילה לדעת היכן הוא נמצא על ציר הבריאות והמחלה. דבר זה מצריך הערכה מעמיקה. כרופא, משמעות הדבר היא הקשבה למטופל כדי לחוש את המצב הבריאותי שלו. באיזו מידה הוא מטפל בעצמו כהלכה? האם הוא נוהג לעסוק בתרגול גופני או בהליכה? האם הוא מקפיד על תזונה נכונה ונוקט אמצעים להפחתת הלחצים הנפשיים? באיזו מהירות הוא יגיב לבעיה בריאותית כלשהי או להזדמנות לשפר את בריאותו? (לדוגמה, אדם המבחין בשינויים בתכיפות ההשתנה – האם הוא ייצור קשר עם הרופא שלו עוד באותו יום או ימתין חצי שנה לפני שידווח על כך?)

גורם נוסף להערכה הוא מוכנותו של המטופל להתייחס למחלתו. האם הוא ניחן בגמישות הדרושה כדי להכניס שינויים באורח חייו – ואף לדבוק בהם? מידע זה הוא ממש חיוני כשאני בונה את הערכתי הרפואית, כמו גם את המלצותיי.

רופא יכול לחשוב שמטופל מסוים חייב להקפיד על הליכה יומית בת שעה, לשנות את הרגלי האכילה שלו, ליטול תוספי תזונה אחדים בכל יום, להחליף את מקום עבודתו וכיו"ב. אולם, אם הרופא ימליץ על כל השינויים הללו מבלי לבדוק אם המטופל מסוגל (או מעוניין) ליישם אותם, תהיה זו דוגמה לשיטה הרפואית המתרכזת ברופא עצמו. ברפואה שבה המטופל ניצב במרכז, כגון ברפואה המשולבת – המציאות של חיי המטופל תכתיב תמיד את תוכניתהטיפולים.

איסוף מידע חיוני

בהערכה הראשונית יש תמיד רכיבים אחדים, אשר מעניקים לנו, כאשר הם משולבים, יכולת טובה יותר להעריך את מצב הבריאות והחולי של האדם, ביניהם:

תיאור מפורט של תולדות המחלה ושל צריכת המזון או התרופות

בדיקה גופנית מקיפה

שיטות אבחון נוספות (בעבודתי, אני נעזר רבות באבחון על פי הדופק).

עבודת מעבדה

הדמיה

דגימה (ביופסיה), אם יש צורך בכך

לרוע המזל, אין אפשרות להתמקד בכל המרכיבים הללו במאמר הזה. עם זאת, אתמקד בארבעת הנושאים העיקריים: בדיקות דם, בדיקות שתן, הדמיה ודגימה (ביופסיה).

בדיקות דם חשובות

פי-אֶס-אֵיי (PSA – Prostate Specific Antigen)

ה-PSA הוא חלבון המיוצר על ידי התאים המצויים בבלוטת הערמונית. כאשר נצפות רמות גבוהות של החלבון הזה, ייתכן שהתוצאות מורות על הימצאות של סרטן הערמונית. חשוב למדוד הן את הרמות הכוללות והן את הרמות החופשיות, וכן לבדוק את שיעור השינויים והמהירות שבה רמת ה-PSA עולה. אפשר להקדיש מאמר שלם להערכת ה-PSA – אך לעת עתה, עליכם לזכור רק את נקודות המפתח הללו:

רמה נמוכה של PSA אין משמעותה בהכרח קצב אִטי של התפתחות המחלה.

קצב השינויים הוא בעל משמעות יתרה.

ייתכנו שינויים עונתיים ברמות ה-PSA שיימדדו.

חיוני להעריך את ה-PSA ביחס לגודל הערמונית. לדוגמה, PSA ברמה של 4.5 עם ערמונית בגודל של 30 מ"ל יעורר דאגה יותר מPSA ברמה של 7.5 עם ערמונית בגודל של 110 מ"ל (מוגדלת ביותר). זאת, מאחר שערמונית בגודל תקין מפרישה את חלבון ה-PSA בשיעור ממוצע של 0.07 ng/ מ"ל. כלומר – אצל המטופל בעל הערמונית התקינה, הפרשת ה-PSA אמורה להיות בשיעור של 2.1 מתוך דירוג כולל של 4.5 – בשיעור מחצית. אצל המטופל עם הערמונית המוגדלת, שיעור של 7.5 מקובל, כשיעור כל החלבון המופרש.

לדלקת הערמונית אין סימנים מאפיינים, ואף היא מעלה את שיעור ה-PSA. לכן, רמות גבוהות של PSA המלוות בתסמינים הקשורים לשתן (תלונות שכיחות במקרים של דלקת הערמונית) הן פחות מדאיגות מאשר אותו PSA בשיעור גבוה שאינו מלווה בתלונות כלשהן.

 

פוספטאז חומצי (PAP – Prostatic Acid Phosphatase)

מבדק זה, המודד את רמות הפוספטאז החומצי בערמונית, שהוא אנזים המיוצר בערמונית, שימש כבדיקה קבועה לפני שה-PSA צבר פופולריות, ועדיין הוא ממלא תפקיד חשוב בהערכה הראשונית.

 

הממצאים של הערכת ה-PAP מורים על סיכון גבוה יותר להתפשטות סרטן הערמונית מעבר לערמונית עצמה, וכי הסרטן עלול להיות מסוג אגרסיבי יותר. זהו מרכיב ראשוני בהערכת המצב של סרטן הערמונית. אני נעזר במידע זה כהדרכה לבחירת המבדקים האבחוניים הבאים, ולבסוף גם לשם בחירת ההמלצות שלי לתוכנית פעולה של טיפולים משולבים.

פרופיל הורמונלי

הפרופיל ההורמונלי הוא בעל חשיבות רבה. לדוגמה, תגובתו של חולה בסרטן הערמונית בעל רמה גבוהה של טסטוסטרון לטיפולים תהיה טובה יותר לעומת מטופל אחר, הלוקה באותה מחלה, אך רמות הטסטוסטרון אצלו נמוכות יותר.

להלן בדיקות המעבדה הבסיסיות שאני רושם לכל המטופלים שלי החולים בסרטן הערמונית:

בדיקה כללית של האסטרוגנים

כחלק מתהליך ההזדקנות של גברים, הטסטוסטרון מומר אצלם באסטרוגנים. נטייה זו מורכבת מחשיפה לרעלנים סביבתיים, זֶנו-אֶסְטְרוֹגֶנִים ומתכות כבדות רעילות. לעתים קרובות תוצאות הבדיקות חושפות עלייה ברמת האסטרוגנים כולה, עלייה ביחס שבין האסטרוגן לטסטוסטרון, והיחס שבין אסטרוגן מסוג6-hydroxy לאסטרוגן מסוג 2-hydroxy. שינויים הורמונליים אלה מהווים גורמים עיקריים בהתפתחות המחלה של סרטן הערמונית ותורמים רבות לשכיחות הגבוהה של מחלה זו. הרפואה המשלימה והמשולבת ממלאות תפקיד מכריע במניעת התפתחות המחלה, מאחר שיש בהן כדי להשיב את האיזון על כנו.

טסטוסטרון – כללי וחופשי

פרוגסטרון

DHEA-S

DHT (Dihydrotestosterone) – דִיהִידְרוֹטֶסְטוֹסְטֶרוֹן

 

בנוסף:

פרולקטין – רמות גבוהות יותר (לרבות גבוה-תקין) הן בעלות פרוגנוזה (הערכה של מהלך המחלה ותוצאותיה) גרועה יותר.

CEA – מחלת הסרטן אגרסיבית יותר כאשר הסמן הזה של סרטן המעי הגס הנו גבוה.

IGF-1 – כאשר ערך זה גבוה, גם הוא מציין מידה נוספת של אגרסיביות של המחלה. אולם, ערך זה לא הוכיח את היעילות שציפיתי לה. אולי יש כאן עניין של מידת היעילות של בדיקת המעבדה.

תפקוד בלוטת התריס

גם לתפקוד של בלוטת התריס יש חשיבות, מאחר שהוא משקף את מהירות חילוף החומרים של האדם. במצבים שבהם מקננת מחלת הסרטן בגוף, לעתים הגוף עצמו מנסה להאט את פעילותה של בלוטת התריס בניסיון להאט את התפשטות המחלה. במצב זה, הבעיה המזוהה איננה באמת בעיה של בלוטת התריס עצמה, אלא תגובת התאמה של הגוף. מסיבה זו, אני תמיד שוקל בזהירות את מידת התמיכה של בדיקת בלוטת התריס כשמדובר בחולה בסרטן. מנקודת המבט של בריאות וחולי, אם המחלה מתפשטת מהר יותר מההיבט הבריאותי, הרי שלא יהיה זה רעיון טוב להאיץ את התהליך. לעומת זאת, אם המטופל מתגבר על המחלה בהצלחה, הגברת הקצב עשויה לאפשר ריפוי יתר בתקופת זמן קצרה יותר.

בדיקות שתן חשובות

בדיקת 3PCA (Prostate Cancer Gene 3)

מדובר בבדיקה של גֶּן המבוצעת באמצעות דגימת שתן. מדובר בבדיקה ספציפית מאוד לסרטן הערמונית, ולכן, בניגוד לבדיקת ה-PSA, אין היא גדלה על ידי מצבים שכיחים כגון גדילה שפירה של הערמונית (BPH) או דלקת הערמונית (פרוסטטיטיס).

קיימים ארבעה מצבים שבהם בדיקת PCA3 יכולה לסייע לקבל החלטות טובות יותר באבחון ובטיפול של סרטן הערמונית. הרופא הנעזר בבדיקה זו יכול לקבוע:

אצל מי מהגברים שערך הביופסיה אצלם הוא 1 שלילי או גדול ממנו יש סבירות גבוהה לתוצאה חיובית אם מבצעים את הביופסיה בשנית?

מיהם הגברים בעלי רמות גבוהות של PSA (בין 2.5 ל-10) או רמת PSA נמוכה אך עם DRE המעורר חשד שהם בעלי סבירות גבוהה לביופסיה ראשונית חיובית.

אילו גברים שלקו בסרטן הערמונית הם בעלי סבירות גבוהה לסרטן משמעותי?

אצל חלק מהגברים החולים בסרטן הערמונית קיימת סבירות גבוהה להתקדמות המחלה במשך הזמן. האם מדובר במקרה כזה?

בדיקת ה-PCA3 צריכה עדיין לעבור הבהרות ולקבל אישורים של מִנהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA). אולם, בדיקה זו היא זמינה ומשמשת חלק מהרופאים המתקדמים ביותר כיום העובדים עם מטופלי סרטן הערמונית. למעוניינים בבדיקה הזאת בארה"ב - ניתן למצוא אותה באתר שכתובתו http://www.pca3.org/public/listexperts . אומנם, רשימת המומחים אינה שלמה באתר, אך עדיין אפשר להיעזר בו כמדריך בנושא.

הדמיה

כדי להבטיח התחלה טובה של תהליך הטיפול, יש צורך בהדמיה איכותית. אבל בדיקת האולטרסאונד הממוצעת המבוצעת במרפאת הרופא האורולוג אינה תמיד איכותית. יש טכניקות איכותיות וחדישות ביותר שניתן להסתמך עליהן, הכוללות:

בדיקת אולטרסאונד דופלר שבה נבדקת זרימת הצבע

מדובר בבדיקה מעולה שבה מתקבלת תמורה הולמת עבור העלות. מגבלת הבדיקה היא שכרגע מעט מאוד רופאים יודעים כיצד לבצע אותה כהלכה. למזלי, אחד הרופאים הטובים ביותר בתחום זה בארה"ב עובד בקרבתי באוניברסיטה של קליפורניה, סן פרנציסקו.

MRI-S או הדמיית תהודה מגנטית של פנים החלחולת עם ספקטרוסקופיה

בדיקה זו מהווה התקדמות בשיטת ההדמיה כאשר נערכת השוואה בין שתי צורות. היא משמשת כדי לנסות ולקבוע האם סביר שהמחלה תחומה עדיין בתוך האֵבר, או האם היא התפשטה אל עבר שלפוחיות הזרע או קשרי הלימפה הסמוכים.

מיפוי עצמות

זהו מיפוי שמומלץ אולי בשלב הבדיקות הראשונית של סרטן הערמונית אם הדגימה (ביופסיה) מעלה חשד למחלה אגרסיבית.

בדיקת דגימה (ביופסיה)

הביופסיה היא הבדיקה המאשרת באופן מיטבי את דבר קיומה של המחלה. מדוע בכלל להעלות אותה על הכתב?

ברור לנו שיש נטייה להגזים בביצוע בדיקות הדגימה. מתי באמת יש צורך בהן? השאלה הבסיסית בקשר לביצוע ביופסיה היא האם בדיקת הדגימה תשנה משהו בתהליך קבלת ההחלטה לגבי תוכניתהטיפולים? יש מטופלים שאצלם הגידול הוא מקומי, והם נחושים לבצע בדיקות של הדמיות ולהקפיד על מעקב רפואי. עבורם, נטילת דגימה מהגידול לא תעלה ולא תוריד.

הביופסיות מספקות מידע חשוב על שלב המחלה, על מדד גליסון (Gleason score), ומידת ההתפשטות של המחלה (למידע נוסף על נושאים אלה היכנסו לאתר www.dreliaz.org).

 

רמת האגרסיביות של מחלת הסרטן והאם היא מקומית או התפשטה מעבר לבלוטת הערמונית עצמה – מידע זה הוא חיוני לשם גיבוש אסטרטגיית טיפולים משולבת יעילה.

עם זאת, לנטילת הדגימה יש גם חסרונות, ואלו הם:

 

תופעות לוואי לרבות כאבים לטווח ארוך, אפשרות של זיהומים והפרעות במתן השתן.

התפשטות המחלה. אומנם אין מחקרים איכותיים המוכיחים זאת, אך ידוע כי בקרב מטופלים בעלי RPCR שלילי (כלומר, שלא אותרו אצלם בשיטתיות תאים סרטניים), חצי מהם יקבלו תוצאות חיוביות לאחר פעולה כירורגית בערמונית. ההסבר ההגיוני לכך הוא, שפציעות רבות של הרקמה (במקרה זה, הפציעות נגרמות על ידי 6 עד 18 נטילות של דגימה) יגבירו את הדלקת ואת האנגיו-גֶנֶסִיס (צמיחה של כלי דם חדשים המאפשרים לסרטן להתפשט), מה שיתרום להיווצרות של גרורות.

דאגה נוספת היא קבלת תוצאות שליליות כוזבות. אלה עלולות להתקבל ב-20% עד 40% מהמקרים, על פי מספר הדגימות שבוצעו, שיטות ההדמיה ששימשו ורמת המקצועיות של מי שנטל את הדגימות.

אם אפשר לבצע הדמיה טובה כבדיקה שִגרתית, אם רמת ה-PSA הנמדדת היא נמוכה ואם המחלה הוכחה כמקומית וממוקמת בחלק קטן מהערמונית, הרי שאפשר לבחור במעקב רפואי ללא נטילת דגימה. לדעתי, אפשרות זו תצבור פופולריות עם הזמן. בדיקת ה-PCA3 יכולה גם למנוע ביצוע של ביופסיות מיותרות, כפי שצוין לעיל. מובן כי קל יותר לקבל החלטה כזאת אם יש ברשותכם כל המידע שהתקבל מבדיקות המעבדה והיכולת המקצועית לפרש נכון את התוצאות.

למי שעובר הליך של נטילת דגימה, מומלץ וחשוב ליטול תוסף של פקטין הדרים מעובד, במינון של 15 גרם ליום במשך שבוע לפני הביופסיה ובמשך 4-3 שבועות לאחר מכן. כך יופחת הסיכון של התפשטות הסרטן עקב ההליך הכירורגי.

טיפולים מקובלים (קונבנציונליים)

לאחר שהאבחון שלך התקבל, זה הזמן לשקול את האפשרויות השונות העומדות בפניך מבחינת הטיפול, כלומר – תוכניתהטיפולים המיטבית, שתשפיע, כמובן, על כל המצב שלך. האפשרויות שלך הן כדלקמן:

טיפולים ממוקדים

טיפולי הקרנות חיצוניות (תלת מֵמדיות). טיפולים אלה שודרגו בצורה של IMRT – הקרנות בעוצמה משתנה (Intensity Modulated Radiation Therapy), שבהן ניתן להתאים את עוצמת ההקרנות על פי המיקום – כוונון ההקרנות בעוצמה יתרה אל מקום הגידול ובעוצמה פחותה אל הרקמות שמסביבו.

השתלת גרגרים – צורה אחרת של הקרנות, שבה גרגרים רדיואקטיביים מושתלים בתוך בלוטת הערמונית כדי שהקרינה תהיה מרוכזת אך בו בעת להפחית את שיעור הנזק לרקמות שמסביב.

כריתה רדיקלית של הערמונית. אפשרות זו היא האחרונה ברשימת האפשרויות שלי, עקב תופעות הלוואי המרובות שלה – לרבות בעיות בזקפה ודליפת שתן.

טיפולים הורמונליים (Androgen deprivation therapy)

מטרת הטיפולים ההורמונליים הללו היא לדכא את רמות ההורמונים הזכריים בגוף, מאחר שהם, כידוע, מעודדים את צמיחת התאים של סרטן הערמונית. זהו טיפול שיטתי בקרב גברים שאינם מוכנים או אינם יכולים לעבור ניתוח או הקרנות.

טיפול הורמונלי משולב – או השימוש ביותר מתרופה אחת המשנה את ההורמונים – עשוי להביא לתוצאות חיוביות כאשר ניתן טיפול טוב במשך תקופה ממושכת. אולם, מונותרפיה - הטיפול בתרופה אחת כגון קָזודֶקס (Casodex), ללא דיכוי הטסטוסטרון – מאפשר למטופל איכות חיים מיטבית. במקרים של מחלה שאיננה אגרסיבית, אני מעדיף שיטה זו, כאשר השיקולים העיקריים בבחירת הטיפול הם איכות החיים והתפקוד המיני.

טיפולים משלימים

להבטחת היעילות של כל התוכניות המשולבות לטיפול בסרטן הערמונית, בתחילת יישומן יש להנהיג שינויים בתזונה. אלה הם השינויים החשובים ביותר שבאפשרותך לבצע, ותהיה להם השפעה משמעותית על בריאותך בטווח הארוך.

השינוי הראשון שכדאי לתת עליו את הדעת הוא ויתור על אכילת בשר אדום. הבשר מכיל כמויות גדולות של חומצה ארכידונית (arachidonic acid), ומניסויים שנערכו על בעלי חיים עולה כי תוצרי הלוואי של חומצה זו מעודדים התפתחות של סרטן הערמונית. בנוסף, מוצרי בשר מעובד (כגון בייקון, סלמי ונקניקים למיניהם) עלולים אף הם להגדיל את הסיכויים ללקות בסרטן הערמונית, ולכן תהיה בוודאי מעוניין להגביל גם את צריכת המוצרים הללו.

לעומת זאת, אכילת דגים, העשירים בחומצות שומניות מסוג אומגה-3 (לדוגמה – הסלמון האטלנטי), מיטיבה כנראה עם החולים בסרטן הערמונית. עם זאת, חייבים להיזהר מאכילת דגים המכילים כמות גדולה של כספית (כגון דג החרב וטונה). מומלץ תמיד לשמור על רמות נמוכות ככל האפשר של כספית בגוף. במיוחד הדבר חשוב כשנאבקים בסרטן הערמונית, ולמעשה, בכל מחלה שהיא.

לבסוף, צריכת מנות אחדות של ירקות מצליבים מדי יום, כגון כרוב, ברוקולי, כרוב ניצנים וכרובית – מועילה במאבק נגד סרטן הערמונית ומפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זו. בניסויים שנערכו בחיות מעבדה, נמצא כי מאכלים אלה פועלים בעוצמה נגד התפתחות של מחלת הסרטן, קרוב לוודאי באמצעות מרכיבים פעילים אחדים המצויים בהם לרבות אינדול-3-קרבינול (Indole-3-carbinol), חומצה גלוקרית 5 (5 glucaric acid) שנקראת גם סידן D-גלוקרט (calcium D-glucarate) וכן סולפוראפן (sulforaphane). אולם היכולות של הירקות המצליבים להגן על הגוף מתקבלות כנראה עקב הריכוז הגבוה שיש בהם של קרוטֶנואידים לוטֶאין וזֶאָקסַנטין (zeaxanthin) כמו גם ההשפעה המעוררת שלהם על פירוק החומרים הסביבתיים המסרטנים הקשורים לסרטן הערמונית.

אין זה משנה מהו אופן פעולתם הראשוני של הירקות, אך היתרונות של אכילת ירקות הוכחו במספר מחקרים קליניים שבהם התקבלו תוצאות מרשימות במיוחד. במחקר מקדים שנערך לאחרונה ובו השתתפו גברים שאובחנו לא מזמן כחולים בסרטן הערמונית, נרשמה ירידה של 41% בסיכון ללקות בסרטן הערמונית בקרב הגברים שהקפידו לאכול לפחות 3 מנות של ירקות מצליבים בשבוע, לעומת אלה שאכלו פחות ממנה אחת בשבוע.

תוספי מזון הכרחיים

בנוסף לשינויים בתזונה, נראה כי יש תוספי מזון שכדאי לבחור, זאת כחלק מתוכנית הטיפולים המשלימה. הניסיון הקליני שצברתי העלה כי לתוספים אלה עשויה להיות השפעה חיובית עצומה במאבק נגד סרטן הערמונית.

מהמחקרים המדעיים העדכניים ביותר עולה כי חומרי תזונה רבים ומגוונים התגלו כמבטיחים במניעת סרטן הערמונית ובשליטה על המחלה. השילוב של חומרי תזונה אלה בכמויות יעילות מאפשר לתקוף את המחלה מכיוונים שונים במקביל – הן לשם בלימת הסרטן והן לשיפור הבריאות לטווח הארוך. ניתן ליטול את תוספי המזון הללו בכל שלבי המחלה ובזמן קבלת כל הטיפולים הקונבנציונליים.

ניתן לחלק את חומרי התזונה הללו על פי יתרונותיהם:

נוגדי גידולים

מניעת ההתפשטות של גרורות הסרטן

ניקוי מרעלים, תמיכה בכבד

ויסות הורמונלי

נוגדי חיידקים

נוגדי דלקות ונוגדי חמצון

נוגדי אנגיוגנסיס (צמיחה מואצת של כלי דם המאפשרת התפשטות הסרטן)

משפרי התפקוד החיסוני

יש תוספי תזונה רבים שניתן ליטול אותם, שיפורטו בהמשך. להלן תיאור של שניים מהחשובים ביותר: פקטין הדרים מעובד (למניעת התפשטות של הגרורות) ופטריות מרפא (לשיפור התפקוד של מערכת החיסון).

פקטין הדרים מעובד

פקטין ההדרים המעובד (MCP) הוא רכיב המופק מגרעיני ההדרים והקליפות, ותרומתו מרובה בטיפול נגד סרטן הערמונית. חומר זה תוקף ישירות את תאי הסרטן, ובכך מצמצם את היקף המחלה. במקביל, יש לו תכונות המקדמות את בריאות המטופל בכללותה, ועל כן הוא נחשב לתוסף על. להלן הסבר על אופן פעולתו.

תאי הסרטן שונים מהתאים הבריאים במספר היבטים משמעותיים. לפני הכול, הם איבדו את השליטה על "מעגל התא" – מעגל טבעי המפקח וקובע מתי התאים יחיו, מתי יתחלקו ומתי ימותו. מחלת הסרטן בהגדרה היא יציאה מכלל שליטה ואובדן האפשרויות הנורמליות לבדיקה ולאיזון. לכן, צמחי מרפא נוגדי סרטן רבים, כמו גם תוספי תזונה ותרופות, פועלים על ידי הניסיון להכניס את תאי הסרטן בחזרה לתוך מעגל התא ולדאוג שימותו בבוא יומם כמו תאים רגילים.

הבדל חשוב נוסף הוא שתאים סרטניים "נראים" שונים מתאים רגילים. לכל התאים יש מולקולות שונות על פני השטח, המאפשרות לתאים לתקשר ביניהם וגם עם הסביבה. למולקולות אלה יש תפקידים רבים, ואלה הם:

הם מתפקדים כקולטנים למעבירים העצביים או להורמונים.

הם מהווים סמנים המזהים את סוג התא.

הם פועלים כ"ידיים" המאפשרות לתא לדבוק במקומו או לנוע בסביבתו.

תאים סרטניים הם לעתים בעלי תכונות מאפיינות המפרידות אותם מתאים בריאים. ייתכן כי יימצאו יותר תאים עם תכונות מסוג אחד ופחות מהסוג האחר. כמו כן, ייתכן שפני התא יהיו מסומנים בסימן שיהווה אמירה "היי, הנה אני – תא סרטני שיצא מכלל שליטה!". שינויים אלה המופיעים על פני התא מאפשרים לתאי הדם הלבנים לזהות אותם כתאים סרטניים ולהרוג אותם.

אחת המולקולות הנמצאת במינון יתר בתאים סרטניים נקראת "גלקטין-3". מולקולות גלקטין-3 אלה מתפקדות כ"ידיים" ומסייעות לסרטן להתפשט בדרכים רבות. תחילה, הן תורמות באופן משמעותי לצמיחה של כלי דם חדשים – תהליך שנקרא אנגיוגנסיס, המאפשר לסרטן נגישות למחזור הדם ולחומרי התזונה שהוא זקוק להם כדי לשגשג ללא שליטה.

בנוסף, הגלקטינים מאפשרים לתאים להינתק מהגידול הראשוני, להצטבר או להתקבץ יחד במחזור הדם, וכך לנוע למקום חדש בגוף. לבסוף, "יד" הגלקטין תופסת אחיזה במיקום החדש ומשלימה את התפשטות הסרטן – התהליך הידוע כגרורות.

פקטין הדרים מעובד הוא חומר טבעי שיכול להיקשר למולקולות הגלקטין ולחסום אותן, והמשמעות היא שתאי הסרטן אינם יכולים להתפשט ולגדול. במחקרים מוקדמים שנערכו במעבדה בנושא סרטן הערמונית נתגלה כי בקרב מכרסמים שבלעו פקטין הדרים מעובד נרשמה ירידה חדה בכמות הגרורות הסרטניות שהתפשטו לריאות. מחקרים עדכניים יותר בוצעו על ידי אותה קבוצת מדענים, ובהם נבדקה ההשפעה של פקטין ההדרים המעובד גם על סרטן השד וסרטן המעי הגס. התברר כי הפקטין חוסם את צמיחת הגידולים הראשוניים ואת היווצרות כלי דם חדשים.

בתגובה לתוצאות החיוביות של המחקרים שנערכו על בעלי חיים, פותחה נוסחה מסחרית זמינה של פקטין הדרים מעובד, והיא נוסתה על גברים שלקו בסרטן הערמונית. בתוכנית הרצה נוסה הפקטין המעובד בכמות של 15 גרם ליום, ולאחר מכן נערך שלב עוקב של הניסוי. התוצאות של שני שלבי הניסוי הראו כי פקטין ההדרים המעובד מאט את התפשטות סרטן הערמונית, כפי שעלה מהאטת העלייה בשיעור ה-PSA. בשלב השני של הניסוי השתתפו גברים שעברו בהצלחה את הטיפולים הקונבנציונלים הראשוניים אך לאחר מכן שיעור ה-PSA אצלם החל לעלות שוב בהדרגה, מה שהעיד על הישנות הסרטן. הפעם, אצל 70% מהמשתתפים בניסוי ניכרה האטה משמעותית בעליית ה-PSA שלהם.

הפיתוחים האחרונים הניבו צורה חדשה ובעלת השפעה חזקה יותר של המרכיב הזה, שמאז פיתוחו הביא לתוצאות מחייבות אף יותר בקרב קבוצת החולים בשלב מתקדם של מחלת הסרטן. בסוף שנת 2007, החוקרים באוניברסיטת אלברט-לודוויג בעיר פרייבורג בגרמניה גייסו 49 חולי סרטן – כולם בעלי גידולים מוצקים מסוגים שונים – בין היתר סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סרטן השד, סרטן הכליות, סרטן הריאות, סרטן צוואר הרחם, סרטן הכבד וסרטן הלבלב. כל המטופלים סיימו טיפולים מקובלים לרבות ניתוחים, כימותרפיה והקרנות, ללא הצלחה, מאחר שאצל כמעט 90% מחולי הסרטן היו גרורות.

במהלך הניסוי, ניתנה למטופלים כמות של 5 גרם פקטין הדרים מעובד לבליעה, 3 פעמים ביום. לאחר מכן נבדקה ההשפעה הקלינית עליהם, לרבות הקלה על הכאבים, שיפור התפקוד הגופני, הגברת התיאבון והטבה באיכות השינה וכן הפחתה בשיעור העייפות. לאחר 8 שבועות בלבד, התוצאות היו חיוביות באופן גורף, כאשר אצל 20.7% מהמטופלים נצפו תגובות קליניות חיוביות כלליות וייצוב המחלה.

המסקנה של המחקר הייתה כי שיעורי התגובה המשיכו להשתפר, כאשר רוב המטופלים גילו שיפור באיכות החיים והפחתת הכאבים. התוצאה המרשימה ביותר הייתה אצל אחד המטופלים, חולה בסרטן ערמונית גרורתי, שרמת ה-PSA שלו ירדה במחצית בתוך 16 שבועות, זאת במקביל לעלייה משמעותית בשיפור הקליני של מצבו.

מחקר עדכני יותר שפורסם בכתב העת "Integrative Cancer Therapies" העוסק בנושאים הקשורים לאונקולוגיה אינטגרטיבית – מחקר שבוצע בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת קולומביה – מצביע על יכולת הפעולה של הפקטין. על פי תוצאות המעבדה, פקטין ההדרים המעובד עשוי לבלום את שגשוג התאים והאפופטוזיס בתאים של סרטן הערמונית (לרבות תאים תלויי אנדרוגן ושאינם תלויי אנדרוגן), הוא גורם לאפופטוזיס (התהליך של מות התאים) על ידי פיצול הקספס-3 (Caspase-3) ומרסן את שגשוג התאים על ידי הפחתה של איתות על ידי אנזים הקִינָז (MP kinase) – (סוג של אנשים המזרז העברה של קבוצת זרחה ממולקולה עתירת אנרגיה למולקולה אחרת). יכולת זאת לגרום למות תאים של סרטן הערמונית בשורות תאים שאינם תלויי אנדרוגן הִנה חשובה במיוחד, מאחר שזאת הצורה האגרסיבית יותר של הסרטן שעלולה לגרום לגרורות ולהוביל למוות. כל סיוע בהאטת ההתקדמות של סוג זה של סרטן הוא בעל השפעה ישירה על הארכת חיי המטופל.

תכונה ייחודית אחרת של פקטין ההדרים המעובד היא יעילותו כלוכד מתכות. המתכות הכבדות בגוף, כאשר הן משתלבות עם הרעלנים הסביבתיים המצויים בשפע ועם הזֶנואסטרוגנים (xenoestrogens), פוגעים בגוף באופן מסוכן על ידי גרימת נזק לדנ"א, שינויים הורמונליים, דיכוי המערכת החיסונית, יצירת מתח חמצוני וריבוי דלקות בגוף. כל אלה באים לידי ביטוי במיוחד כשמדובר בסרטן הערמונית.

יכולתו של פקטין ההדרים המעובד ללכוד מתכות קיבלה אישור בניסויים קליניים אחדים. הוכח כי בקרב אנשים בריאים הפקטין המעובד יכול להגביר בבטחה ובעדינות את ההפרשה דרך השתן של המתכות הרעילות כגון כספית, קדמיום, זַרְנִיךְ (arsenic) ועופרת. תוצאות אלה, בצירוף השיפור המשמעותי של תסמינים קליניים שונים מורים על יכולתו של פקטין ההדרים לסלק מתכות כבדות ורעלנים סביבתיים על בסיס קבוע, והדבר מהווה תרומה משמעותית לחולי הסרטן.

יש לציין כי רק מוצר אחד של פקטין הדרים מעובד קיבל תוקף בניסויים על בני אדם. נתון זה הִנו חשוב, מאחר שלא כל מוצרי הפקטין המעובד הם זהים, ואין עוד בשוק מוצר התואם את המִפרט הכימי של פקטין ההדרים המעובד שנוסה בניסויים על בני אדם. אם המשקל המולקולרי של פקטין ההדרים המעובד הוא גבוה מדי, הפקטין לא יכול להיספג במחזור הדם, ואם הוא נמוך מדי, המוצר לא יוכל לחסום ביעילות את הגלקטין בכל המקומות שבהם הוא מצוי. תכונה נוספת – אֶסְטֶרִיפִיקָציה (תגובה כימית שיוצרת אסטר), חייבת להיות בשיעור של פחות מ-5% כדי להשיג היקשרות מיטבית.

המעוניינים בהשגת התוצאות שהתקבלו בכל אחד מהמחקרים הקליניים הללו חייבים להשתמש באותם תכשירים, במינונים מתאימים על פי הצרכים שלכם (להלן טבלה 1). תוכלו גם לקרוא את הדוח המלא שערכתי על פקטין הדרים מעובד, ובו סקירה על המחקרים המוקדמים ביותר על רכיב מדהים זה כמו גם המחקרים העדכניים ביותר, שפורסמו במהלך השנה שעברה (זמין בחינם באתר www.dreliaz.org).

 

טבלה 1: השימוש בפקטין הדרים מעובד

יישום

שימוש (לבלוע על בטן ריקה)

מחלה פעילה

15 גרם ביום (5 גרם, 3 פעמים ביום)

דגימה (ביופסיה)

15 גרם ביום (5 גרם, 3 פעמים ביום)

ליטול במשך שבוע אחד לפני הביופסיה ובמהלך שבועיים שאחריה.

לכידת מתכות כבדות

רמות גבוהות של מתכות כבדות בגוף: 15 גרם ביום

(5 גרם, 3 פעמים ביום)

רמות נמוכות יותר: 15 גרם ביום במשך 5 ימים בחודש,

5 גרם ביום במשך שאר ימות החודש

מניעה של מחלת הסרטן

5 גרם ביום באופן קבוע

 

פטריות מרפא

פטריות המרפא נחקרו רבות בשל יעילותן נגד התפתחות של גידולים והשפעתן בחיזוק מערכת החיסון. כמו כן, הן חשיבותן רבה לשמירה על החיוניות. במילים פשוטות, הן מעניקות תמיכה לתפקודי החיסון הטבעי של הגוף. בעולם מושלם, כל התאים החריגים והלקויים בגוף היו אמורים להיות מזוהים ומושמדים על ידי התאים ההורגים הטבעיים או על ידי תאים חיסוניים אחרים הנעים בגוף. אולם, המתחים הנפשיים, החשיפה לרעלנים והיעדר האיזון בגוף מסיבות אחרות עלולים לפגוע ביכולת של מערכת החיסון לעבוד במיטבה. הפטריות הרפואיות, לעומת זאת, מסדירות את המערכת החיסונית וגורמות לה לתפקד במלוא הפוטנציאל שלה. חשיבותן גדולה בשמירה על הבריאות לטווח הארוך בעולם המודרני שלנו, והמשמעות שלהן גדלה אף יותר כשמדובר בחולי סרטן.

אם התוודעתם זה עתה לצריכה של פטריות מרפא, מומלץ להתחיל בכמות התחלתית במשך חודש עד חודשיים. כדאי שכמות זו תהיה עד פי 2 או פי 3 מהמינון הדרוש לתחזוקת הגוף (מומלץ גם להכפיל את מינון התחזוקה במהלך השבועיים הראשונים של האביב או הסתיו). לאחר מכן, אפשר להפחית את הצריכה למינון הרגיל הדרוש לתחזוקת הגוף, שהוא המינון המומלץ בדרך כלל.

חשוב מאוד ליטול פטריות מרפא על בסיס קבוע לאורך זמן, מאחר שלחלק מהיתרונות שלהן נדרש זמן צריכה ארוך. ככלל, מומלץ לצרוך מגוון גדול של פטריות כדי להשיג הגנה מֵרבית. לחולי הסרטן, לדוגמה, הפטריות היעילות יהיו קוריולוס (Coriolus), קורדיסֶפ (Cordyceps), ריישי (Reishi) או גָנודֶרמה (Ganoderma), פוליפורוס (Polyporus), מייטאקי (Maitake), אגאריקוס (Agaricus), שיטאקי (Shiitake), הֶריקיום (Hericium), אוריקולאריס (Auricularis), פורייה (Poria) ו-טרֶמֶלָה (Temella).

למען נוחותכם, חפשו פורמולת פטריות מאוזנת המכילה את כל הסוגים הנ"ל.

תוספי תזונה אחרים

בטבלה מספר 2 מפורט מידע על חלק מהתוספים שניתן ליטול במקרים של סרטן הערמונית, אם כי לא כולם כלולים בטבלה זו. כפי שעולה ממנה, תוספים וצמחי מרפא רבים הם בעלי תִּפקודים רבים. למשל, לכורכום יש מאפיינים רבים הנוגדים התפתחות של גידולים. הוא מסייע לוויסות ההורמונים ולטיהור הכבד וכן מייצב את הכרומוזום 53-P. אחת העוצמות הרבות של הטיפולים באמצעות תוספי תזונה ובצמחי מרפא היא היכולת לשלב חומרי תזונה בעלי מאפיינים דומים כדי לקבל השפעה חזקה יותר, סינרגטית.

טבלה מס' 2: תוספי תזונה נבחרים בעלי ערך לטיפול בסרטן הערמונית

תוסף תזונה או צמח מרפא

שימוש כללי (מינון יומי)

תכונות בולטות

פקטין הדרים מעובד

15 גרם ביום

נוגד גידולים

מניעת התפתחות של גרורות

מניעת צמיחה של כלי דם חדשים

לכידת מתכות רעילות

פטריות מרפא

4 – 12 גרם ביום

חיזוק המערכת החיסונית

טיהור מרעלים / כבד

תמיכה

כורכום (תמצית השורש, 95% כורכומיניאודים)

1,500 – 4,500 מ"ג ביום

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

ויסות ההורמונים

טיהור מרעלים / כבד

תמיכה

צמחי מרפא סיניים

משתנה

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

תכונות מרובות

תמצית גרגרי "סוֹ פַּלְמֶטוֹ"

ותמצית קליפת פִּיגֶ'ם (pygeum)

100 – 600 מ"ג ביום

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

ויסות ההורמונים

נוגד דלקות

ליקופן

10 – 30 מ"ג ביום

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

נוגד חמצון

ארטֶמיזינין (Artemisinin), או בסינית צ'ינגהַאוזו (Qinghaosu)

200 – 1,200 מ"ג ביום

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

יש להיזהר בצריכה – עלול להחליש את העיכול

סֶלֶנִיוּם

200 – 3,600 מק"ג ביום (בהתאם למשך הצריכה)

"כימותרפיה" לתאים / נוגד גידולים

נוגד חמצון

Thymic protein A תוסף תזונה

על פי ההתוויות

חיזוק המערכת החיסונית

שורש סרפדים

150 – 400 מ"ג ביום

חיזוק המערכת החיסונית

איזופלאבונים של סויה

100 – 1,000 מ"ג ביום

מניעת צמיחה של כלי דם חדשים

הגנה על העצמות

מניעת התפתחות של גרורות

I3C (אינדול-3-קרבינול)

50 – 300 מ"ג ביום

ויסות הורמונלי

דיאינדולימֶתאן (DIM – Diindolymethane)

50 – 300 מ"ג ביום

ויסות הורמונלי

שום

משתנה

נוגד חיידקים

פלפלת חריפה (קאיין)

משתנה

נוגדת דלקות

תמצית תה ירוק

50 – 500 מ"ג ביום

נוגד חמצון

ויסות הורמונלי

ויטמין 3D

1,000 – 6,000 יב"ל ביום

מפקח על פעולת הכליות במינונים גבוהים

מעודד התמיינות של התאים

אבץ

30 – 50 מ"ג ביום

נוגד חמצון

ויסות הורמונלי

ויטמין E

400 – 1,200 יב"ל ביום

נוגד חמצון

ויטמין C

1,000 – 6000 מ"ג ביום

נוגד חמצון

תפקודים רבים נוספים

קוֶורצֶטין (Querecetin)

250 – 2,000 מ"ג ביום

נוגד חמצון

נוגד דלקות

מפחית עמידות בפני תרופות

רֶזְבֶרָטְרול (resveratrol) מתמצית ענבים כהים או מתמצית שורש Polygonum cuspidatum

20 – 200 מ"ג ביום

נוגד חמצון

תמצית ברוקולי 22:1

(Brassica oleracea)

50 – 200 מ"ג ביום

נוגד חמצון

נוגד דלקות

חומצה אלפא ליפואית

100 – 400 מ"ג ביום

נוגד חמצון

רימונים

100 – 500 מ"ג ביום

נוגד חמצון

נוגד דלקות

 

החיסרון של מגוון כל האפשרויות הללו הוא, כמובן, שבסופו של דבר המטופלים ימצאו עצמם נוטלים כמות עצומה של גלולות, או שיתקשו לעקוב אחרי כל המינונים המבלבלים. כדי לפשט את הדברים, מומלץ ליטול תערובות תזונתיות המורכבות כך שיכילו חומרים טיפוליים רבים ושונים. תערובות אלה כוללות לעתים כמויות קטנות יותר של רכיבים יחידים, אך הן פועלות בסינרגיה כדי לייצר השפעה חזקה יותר לעומת המינונים הנפרדים הגדולים יותר המצוינים בטבלה דלעיל. כשמדובר בחולי סרטן הערמונית, אני משתמש בפורמולה המאגדת רבים מן הרכיבים הללו. פורמולה זאת, בשילוב עם פקטין הדרים מעובד, נמצאת בבסיס תוכנית הריפוי. על בסיס זה, אוסיף את פטריות המרפא ותוספי תזונה אחרים (או צמחי מרפא מסוימים ותוספי תזונה), כפי שמתבקש לאור בריאות המטופל ומצב מחלתו.

אני גם משלב טיפולים נוספים כגון דיקור סיני, טיפול בסאונה עם אור אינפרא-אדום, שינויים באורח החיים והמלצות בנושאי תזונה, תרגול גופני, הזרקת תרופות ורפואת גוף-נפש. לאחר מכן, תוכנית הטיפולים עוברת עיבודים נוספים כדי להתאים למי שמקבלים טיפול קונבנציונלי. מושם דגש על מתן תוספי תזונה שמטרתם למנוע או להפחית את תופעות הלוואי של הטיפולים הקונבנציונליים. לדוגמה – מניעת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) אצל מטופלים העוברים טיפול CHT, ומניעת היווצרות של קרישי דם אצל מטופלים לאחר הליכים רפואיים או בקרב גברים המקבלים טיפולים באסטרוגן.

לרוב הבעיות שייוצרו, יימצאו כמעט תמיד שיטות טבעיות לפתרונן (פרטים נוספים ניתן למצוא באתר http://www.dreliaz.org/.)

לבסוף, כאשר מתמודדים עם סרטן הערמונית בדרך הוליסטית משולבת, חשוב לשלב מספר עקרונות טיפוליים מועילים עם שיטות שונות, וליישם תוכניות טיפול המכבדות את העקרונות הבסיסיים של הבריאות והמחלה. מניסיוני הקליני עולה שוב ושוב כי ערכה של הרפואה המשולבת לא יסולא בפז כאשר אתה נאבק בסרטן הערמונית, ללא כל קשר לשלב המחלה שבו אתה נמצא ולטיפולים המקובלים שאתה בוחר לקבל.

תגיות:

TOP