משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

הביקוש למאקה עולה ברחבי העולם

כתבה מתורגמת מכתב העת – ניו יורק טיימס

 

ג'ונין, פרו – לאחרונה, גנבים פרצו למחסן בעיירת החקלאים הזו, הממוקמת במעלה האנדים, הכו את המנהל בראשו, וברחו עם 1,180 ק"ג של סחורה. משאיות חוצות את הגבול בחשאי, עמוסות בחומר חוקי, בדרך לסין. ובזכות העובדה שמחירו של הגידול החקלאי המרכזי שלהם, מרקיע שחקים, החקלאים שהיו קודם לכן עניים, נוסעים כעת בדרכים הלא סלולות, עם רכבים חדשים ונוצצים.

החומר היקר שעורר בפתאומיות גניבות ויצר חיי פאר כאן, הוא לא סם וגם לא אבנים או מתכות יקרות. זהו ירק פיקנטי, הדומה ללפת ששמו מאקה, שהוכרז כמזון על הנלחם בסרטן ונמכר במדפים של חנויות טבע כמו .Whole Foods

הוא כל כך פופולרי בסין בזכות השפעתו על החשק המיני, עד כדי כך שהשנה, קניינים סינים הופיעו כאן עם מזוודות מלאות בכסף מזומן על מנת לרכוש את התוצרת, מה שהוביל ל"בהלה לזהב" ולדאגה מלימה ועד לוס אנג'לס ומעבר לה.

כשמכירות המאקה נסקו, היו כמה פרואנים שהביעו חשש שמא הם מאבדים את השליטה על הגידול החקלאי יקר הערך שלהם, שיש לו היסטוריה ארוכת שנים, בטרם זמנה של אימפריית האינקה.

גורמים רשמים אומרים שקניינים סינים רבים הבריחו את השורש אל מחוץ למדינה וכך הפרו את החוק המחייב את עיבודה של המאקה בפרו, בטרם מייצאים אותה – צעד שמטרתו להגן על העסקים המקומיים. כמו כן הם טוענים, כי גם זרעים הוברחו אל מחוץ למדינה באופן לא חוקי, למרות האיסור שמטרתו למנוע את גידול השורש במקומות אחרים.

"אלפיי דונמים גדלים מחוץ למדינה, ללא אישור." אומר אנדרס וואלדוליד, נשיא הועדה הלאומית בפרו למניעת פיראטיות בתחום החקלאות.

אוסוולדו קסטילו, חקלאי ומעבד מאקה, דואג שמא הסינים "ייצרו מונופול בתחום המאקה וכך יהיו בעלי יכולת לקבוע את מחירו בשוק העולמי".

הוא התריע כי כמה חקלאים מכרו זרעים של מאקה לקניינים סינים.

"אנחנו לא יכולים לתת לזרעים לצאת מהמדינה", הוא אומר. "מאקה היא המזון של אבותינו, ומקור הגאווה שלנו".

מסע הרכישות של הסינים והייצוא החשאי של שורשי מאקה שלמים וזרעים, העלה שאלות בנוגע ליכולתן של מדינות מתפתחות לשלוט בגישה לזנים מקומיים.

כמו כן, הדבר הימם קניינים של שורש המאקה בארצות הברית, באירופה וביפן, שלפתע ראו כיצד מחירי המאקה המעובדת מאמירים, או שנאמר להם כי לא נותרה מספיק מאקה על מנת לשלוח להם.

צח אדלמן, מייסד נביטאס נטורלס היושבת בנובאטו, קליפורניה, אחת מהייבואניות הגדולות ביותר בארצות הברית, אומר שהחברה שלו רכשה בעבר את אבקת המאקה במחיר של 3.60 דולר ל-450 גרם. כעת, חלק מהספקים מבקשים יותר מ-20 דולר לאותה הכמות.

"לא נראה שמחירים מתכוונים לרדת או אפילו להתייצב", אומר מר אדלמן. בחנויות Whole Foods, מחיר המאקה האורגנית, תחת השם "מזון העל של האינקה", עלה לאחרונה למחיר של 30 דולר ל-450 גרם כשקודם לכן המחיר עמד על 20 דולר ומטה. בשנה הבאה, הוא אומר, צרכנים ישלמו יותר מ-80 דולר לאותה הכמות. "זה יכה בהם כמו סלע כשהם יגלו במחיר משולש".

כמה מחקרים מדעיים טוענים שקיים קשר בין צריכה של מאקה ובין עלייה בחשק המיני. אמונה זו קיימת כבר מאות שנים. הסבר היסטורי אחד טוען כי קיסר האינקה נתן מאקה לחייליו על מנת לתת להם אנרגיה, אבל הפסיק את הדבר לאחר הניצחון במערכה על מנת לשלוט בחשק המיני שלהם.

מאקה נעלמה כגידול חקלאי בשנות ה-80, אבל חזרה בשנות ה-90, כשהיא מקודמת על ידי הממשל, בסיוע המוניטין שלה כמעוררת חשק מיני. לפי משרד החקלאות הפרואני, היו 24,908 דונמים של מאקה בשנת 2012 לעומת 12,828 דונמים בלבד בשנת 2010. הראה כי כמויות השטחים גדלו באופן משמעותי מאז, וחקלאים מספרים שהם מגדילים יותר ויותר את שטחי הגידול שלהם, על מנת לענות על הביקוש החדש בשוק הסיני.

ביוני, כשעונת האסיף מתחילה, קניינים סינים מגיעים לעיר הזו, המונה 10,000 תושבים, הממוקמת בגובה של 4131 מטרים מעל גובה פני הים, בערבה העגמומית הזו, המוקפת גבעות בגוונים אפורים – חומים.

בתוך מספר שבועות, ערכו של הירק הזה, ממשפחת החרדלים, בעל הטעם והריח העוקצניים, נוסק, ממחיר של 1.80 דולר ל-450 גרם, למחיר של 11 דולר לאותה הכמות, לזן המבוקש ביותר. עושר בין לילה.

"זה שינה את חיי", אומרת פילאר קונדור, בת 25, כשהיא עומדת ליד הטנדר היוקרתי שלה, ותינוקה, בן ה-7 חודשים, קני, עטוף בשל צבעוני על גבה. "לא הרבה אנשים בגילי, יכולים לקנות רכב כזה רק בזכות עבודתם".

היא אומרת שמשפחתה, שיחדיו מגדלת 1000 דונמים של מאקה השנה, בנו תוספת לביתם וקנו משאית המשמשת אותם לשינוע המאקה. יום קודם לכן, היא אומרת, הם מכרו 9 טונות של מאקה במחיר של 7.80 דולר ל-450 גרם, מה שמסתכם ביותר מ-140,000 דולר.

רבים מהסינים שקנו מאקה, בקיץ הזה, העמיסו את הירק המיובש על גבי משאיות ושלחו אותם בחשאי, דרך הגבול עם בוליביה, על פי גורמים רשמיים בממשל. דבר זה פוגע בעוסקים המקומיים. אבל חדשות מדאיגות יותר היו הדיווחים על חקלאים בסין המגדלים כמויות גדולות של מאקה. מר וואלדוליד, נשיא הועדה הלאומית בפרו למניעת פיראטיות בתחום החקלאות, אומר שהגידולים האלו יכולים להתפתח רק מזרעים שהוברחו מפרו באופן לא חוקי.

מכיוון שמאקה מרוקנת את האדמה במהירות, ולוקחת את כל רכיבי התזונה שבה, חקלאים, בדרך כלל, מגדלים את הצמח בשטח גידול למשך שנתיים בלבד, ולאחר מכן מניחים לאדמה למשך 15 שנה. דבר זה מכריח חקלאים למצוא עוד ועוד שטחים לגידול הצמח, וגורם להם לעבד את האדמה תוך שהם מסוחררים במעלה הגבעות.

 

לצפייה בכתבה המקורית

TOP