משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

גישות משולבות לטיפול בסרטן השד

מאת ד"ר אייזיק אליעז
אם תתעניינו אצל כל האנשים שמסביבכם, תגלו שכולם מכירים מישהי – אם, סבתא, אחות, בת, ידידה, שכנה או חברה לעבודה – שנאלצה להיאבק במחלה הנוראה סרטן השד. ייתכן אף שחלק ממכרותיכם התמודדו בעצמן עם המחלה, הפוגעת כיום ב-2.5 מיליון נשים בארצות הברית בלבד.

אם אתם מתעניינים וקוראים את דבריי אלה, רבים הסיכויים שמישהי אהובה עליכם נאבקת אף היא בסרטן השד. או אולי את קוראת את הכתוב לאחר שאובחנת בעצמך כמי שזה עתה חלתה... ואת מתכוננת למאבק המצפה לך. תהא הסיבה אשר תהא, אני שמח על כי פנית לכאן, וכרופא העוסק ברפואה אינטגרטיבית (משולבת), בעל רקע מרשים בסיוע לחולות במאבקן להתגבר על מחלה מפחידה זו, אני מקווה שתוכנו של מאמר זה יחזק אותך במאבקך נגד סרטן השד בחודשים ובשנים שיבואו.

בעמודים הבאים יש סקירה רחבת יריעה על מגוון נושאים, החל מבדיקות רפואיות אבחוניות חשובות ועד לתוספי תזונה חיוניים העשויים להעצים את דרכך להבראה. נתחיל בהסברים על מחלת הסרטן וכמה מהסיבות להיווצרותה.

התורשה אינה כה משמעותית כפי שאת אולי סבורה
הסיבה הממשית להתפתחות של סרטן השד איננה ברורה, אולם ייתכן שתופתעי לגלות כי רוב המקרים אינם תורשתיים כלל וכלל. אומנם, יש מבדקים הקובעים אם אכן גנים מסוימים המעורבים בהתפתחות של סרטן השד עברו אלייך בתורשה, אך עובדה היא שהנטייה הגנטית אחראית רק על 5 עד 10 אחוזים מהמקרים המאובחנים. אשר לשאר 90 האחוזים – הסיבה נותרה עדיין לא ידועה, אם כי המחקרים מצביעים על גורמים אחרים בעלי השפעה.
חלק מהגורמים הללו אינם ניתנים לשינוי – כגון מין (מגדר), הזדקנות, רקע אישי של סרטן השד, קבלת וסת לפני גיל 12 או התחלת גיל ההמעבר לאחר גיל 55. אולם ניתן למנוע גורמים אחרים, כלומר – ניתן לפעול לצמצום הסיכון לחלות בסרטן השד, גם אם את בעלת סיפור משפחתי מובהק של נטייה לחלות.
אחד מגורמי הסיכון הסביבתיים העיקריים הוא קרינה מייננת – כגון קרני רנטגן, אורניום, חומרים רדיו-אקטיביים ופסולת גרעינית. בנוסף, ממחקרים שונים עולה כי חומרי הדברה ורכיבים המחקים אסטרוגן (המכונים קְסֶנוֹ-אסטרוגנים) שעלולים להימצא בחומרי הדברה, דְלקים, חומרי ניקוי, וביתר שאת במוצרי פלסטיק – כל אלה עלולים לעודד צמיחה של תאים סרטניים, בדיוק כפי שחשיפה ממושכת לאסטרוגן עלולה לגרום.
ידוע גם כי תחליפי הורמונים שונים, בין אם סינתטיים או שמקורם מן החי, שנשים נוטלות לאחר גיל המעבר, מהווים אף הם גורמי סיכון לחלות בסרטן השד, כמו גם השמנת יתר, עישון או צריכת אלכוהול מוגזמת. לכן, אם אחד מגורמי הסיכון הללו רלוונטיים לגבייך, מוטלת עלייך החובה לבדוק את עצמך ולבצע בדיקת ממוגרפיה. גם אם אינך בקבוצת סיכון כלשהי, עדיין מומלץ להקפיד ולהיבדק.

מדוע בדיקת הממוגרפיה איננה תמיד שיטת הגילוי המיטבית
כאשר החשש מסרטן השד מככב בחזית מחשבותיה של כל אישה כיום, תעשיית הרפואה ממשיכה לדחוף את הנשים לכיוון של בדיקת הממוגרפיה "למניעה ולאיתור מוקדם" של מחלה קטלנית זו. להלן בחינה של תפיסה זאת מזווית אחרת.
הממוגרפיה איננה מונעת את סרטן השד. אך ככל שמאתרים את המחלה בשלביה המוקדמים יותר, על ידי בדיקה עצמית או באמצעות ממוגרפיה, ניתן להעניק לאישה טיפול, ואז גדלים סיכוייה לשרוד. עד כאן הכול ברור. אולם, קרני הרנטגן של הממוגרפיה אינם מצליחים לגלות כ-20 אחוזים של מקרי סרטן השד בקרב נשים מעל גיל 50, ו-40 אחוז מהגידולים אצל נשים צעירות יותר.

חסרונות אחרים כוללים את השימוש הפולשני בקרינה, שהיא עצמה גורם מסרטן מוכר, ואת העובדה כי הגידולים בשד צומחים בממוצע במשך 8 עד 10 שנים לפני שהם ניתנים לאיתור בבדיקת ממוגרפיה. החשיפה השנתית לקרינה מייננת בשילוב עם הלחץ המכני המופעל על רקמת השד מעמידים בספק את בטיחותה של בדיקת הממוגרפיה. ערכה של בדיקה זו הוא ביכולתה לגלות גושים וכן הסתיידויות זעירות הנמצאים לעתים קרובות באזור של רקמה חריגה. משקעי סידן אלה נוהגים להצטבר באזורים של דלקות כרוניות, שהם לעתים מקדימים את ההיווצרות של סרטן. שיטות אחרות המשמשות לגילוי המחלה אינן מאתרות את מוקדי ההסתיידויות הזעירים הללו.
האם קיימות שיטות הדמיה חלופיות או נוספות שיכולות להשלים את בדיקת הממוגרפיה ואולי אף להחליפה לפעמים? למרבה המזל, כן. תרמוגרפיה, שהיא הליך בלתי פולשני הבטוח ב-100%, ובה נרשמים גלי החום מסוג אינפרה-אדום הנפלטים מן השדיים, והם עשויים לשמש לגילוי מוקדם של דפוסים פיזיולוגיים היכולים לרמז על קיומו של סרטן בגוף או על הסיכון להתפתחות של סרטן השד בעתיד.
זה זמן מה שאני משתמש בתרמוגרפיה כאמצעי משלים בטיפולים שאני מבצע. בהתבסס על הניסיון הקליני שלי, אני מעדיף פעמים רבות להשתמש באמצעי זה בנוהל של הליך הדימות לגילוי מוקדם, כמו גם כדרך להערכת פרוטוקול הטיפולים. מאחר שהתרמוגרפיה הִנה כלי דינמי ופיזיולוגי להערכה, הרי שכל שיפור בדפוסי המערכת כגון חוסר האיזון בין האסטרוגן לפרוגסטרון או חוסר איזון בין האסטרוגנים OH2 ו-OH16 יבוא לידי ביטוי פעמים רבות בקריאה תרמוגרפית משופרת. שינויים חשובים אלה אינם צפויים להתגלות בבדיקת הממוגרפיה.

אולטרה-סאונד של השדיים היא שיטה בלתי פולשנית נוספת לבדיקה של רקמות השדיים. גלי קול משמשים לגילוי ההבדלים בין "גושים" ציסטיים (או מלאים בנוזלים) לבין גושים מוצקים. גושים ציסטיים הם לעתים קרובות שפירים. גוש מוצק הוא לעתים קרובות שפיר, אך עלול גם להיות ממאיר. במקרים אלה, יש צורך בבדיקות נוספות.

בבדיקת ה-MRI, או תהודה מגנטית, נעשה שימוש בטכניקות של דימות אלקטרו-מגנטי ולא בקרינה לשם צפייה ברקמת השדיים. בדיקה זו מצטיינת ברגישותה הגבוהה, ומתאפיינת בשיעור גבוה יותר, לעומת הממוגרפיה, של איתורים כוזבים (false positive), מה שמוביל לריבוי של הליכי ביופסיה מיותרים. מהסברים אלה עולה, כי מבחינת הטכנולוגיה הרפואית, כל אחת משיטות המיפוי מגלה מידע חלקי, אך אינה חושפת את כל המידע שהיינו רוצים לדעת. לפיכך, אנו מתמודדים עם הקושי של שקלול הסיכונים הטמונים בכל אחת מאפשרויות המיפוי העומדים לרשותנו לעומת היתרונות שלה. השקלולים הללו חייבים להיעשות על בסיס אישי, כאשר דנים ביתרונות ובחסרונות עם כל אישה בנפרד. מדובר אם כן בהעצמה: השגת הידע הדרוש לשם קבלת החלטות מושכלת. אין משמעות הדבר שקל יהיה לקבל החלטה או שהתהליך הִנו ברור, אולם מצב זה שונה ממצב שבו מצופה מהנשים רק להיבדק בבדיקה שהוכתבה להן.

אם כן, מהן הבדיקות האחרות הזמינות להערכת הסיכון שלך לחלות בסרטן השד?
בדקי את רמות וויטמין D בגופך. רמה תקינה של ויטמין D תהיה בשיעור של 70 עד 90. אם אין אלה התוצאות אצלך, מומלץ על נטילה של ויטמין 3D (היעזרי במטפל הוליסטי שיסייע לך להחליט מהו מינוי הוויטמין הדרוש לך במצבך).
בדקי את רמת ההורמונים בגופך. חוסר איזון הורמונלי עלול לתרום לסיכון המוגבר לחלות בסרטן השד. בתקופת גיל המעבר, אצל נשים רבות יש ייצור מוגבר של עודפי אסטרוגן, מה שעלול להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן השד.

בדקי את המטבוליזם של האסטרוגן בגופך. קיימות בדיקות שתן חדישות המספקות מידע על התפקוד של מערכות הגוף המפרקות את ההורמונים. מוטציות גנטיות, כמו גם חסרים תזונתיים, יגרמו לעתים קרובות לבעיות בפירוק תקין של ההורמונים. שוב, תופעה זו עלולה להעלות את הסיכון לחלות.

בדקי את בלוטת התריס (המגן) שלך. רמות נמוכות קשורות להתפתחות של סרטן השד.

בבדיקת שתן פשוטה ניתן לבדוק את רמות היוד בגוף. היוד נאגר ברקמת השד, ולעתים קרובות הוא נעדר מהתזונה המערבית.

אובחנתי כחולה בסרטן השד... מה עליי לעשות כעת?
כאשר אנו עומדים בפני אתגר בריאותי, במיוחד אם מדובר באתגר משמעותי כמו סרטן, נוצרת טלטלה בכל המערכת שלנו. מה שהיה בעל משמעות בעינינו רגע לפני האבחון כבר איבד מחשיבותו. נושאים שהפריעו לנו והטרידו את מנוחתנו נדחקים לשוליים. כעת אנו עומדים בפני נושאים של חיים ומוות, בפני האפשרות של פרידה מהחיים הללו... זהו ללא ספק הנושא היחיד הגדול שנתמודד עמו.

במצב זה מתחיל תהליך התמודדות עם קשת רחבה של רגשות עמוקים המתעוררים עקב האבחון. אליזבט קאבלר רוס הייתה הראשונה שתיארה את השלבים הרבים שעוברים מי שעומדים בפני מחלה המסכנת חיים – לרבות הכחשה, כעס, פחד, עצב, ולבסוף – קבלה. ככל שתאפשרי לעצמך להרגיש ולעבור דרך התחושות הללו, תגלי כי ההתמודדות עם אפשרות המוות וההכנה למוות אינה מחלישה את יכולתך להילחם במחלה ולנצח במערכה. להפך, גישה זו מאפשרת לך לשחרר כמות גדולה של אנרגיה מודחקת שניסתה לדחוק הצִדה את נושא המוות. אנרגיה זו יכולה כעת לשמש למאבק לחיים ולהחלמה. הניסיון הקליני שצברתי מאשר שוב ושוב תיאוריה זו.
תוצאות האבחון המגלות כי מדובר בסרטן, הופכות אותנו לפגיעים. אנו מחויבים להשיל מעלינו קליפות הגנה מרובות, והשכבות המיותרות נמוגות כאשר אנו מתמודדים עם המשבר הגדול ביותר של חיינו. בתהליך הזה, אנו מתחילים כעת לתור אחר האפשרויות הרפואיות העומדות בפנינו.
מה עליי לעשות? האם אעבור ניתוח, או אקבל טיפולי כימותרפיה או הקרנות? האם אני מוכנה להכניס שינויים באורח החיים שלי? אילו תוספי מזון, עשבי מרפא או דרכים אחרות אני מוכנה לשלב בתזונה שלי? המשפחה, החברים והשכנים מתחילים להציף אותנו במידע, תוך ניסיון לעזור לנו לנסות ולענות על שאלות חשובות אלה. בשלב זה אנו נכנסים למערכת הקונבנציונלית של טיפולים אונקולוגיים, שבה שולטים הפחד והראייה המוגבלת לגבי אפשרויות הטיפול והריפוי היעילות. כך שקשה להישאר ממוקדים ולשמור על תחושת העצמיות.

כל זה עלול לגרום לחסימת הפגיעות שלך והיכולת להתבונן לעומק ולהרוויח הבנה טובה יותר של החיים ומי את בעצם. חלון הזדמנויות זה להבנה מעמיקה יותר עלול להיסגר אם אנו נכנעים לפחדים וללחצים. בחלון זה בדיוק ניתן אולי למצוא את חוכמת החיים שלנו. רק כאשר אנו משילים את הקליפות, מאטים את הקצב ומסירים את המסכות, נוכל באמת ליצור מגע עם הליבה שלנו.

מטרת הרפואה האינטגרטיבית בכלל, ובטיפול במחלת הסרטן בפרט, היא להזין את חוכמת החיים החדשה הזאת וגם לחזק את הליבה שלנו מפני רגע האבחון לכל שארית חיינו, ללא קשר ל"תוצאה הרפואית". אם אנחנו משתלבים בנתיב הידע והחוכמה, אין אפשרות לתוצאה אחרת מלבד הצלחה, ללא קשר לתוצאות ההליך או הטיפולים. מובן כי גישה זו תאפשר לנו להגיב טוב יותר למסכת הטיפולים ותסייע להארכת החיים תוך שיפור איכות החיים.
לאחר שהשלמת עם מציאות האבחון הטרי, עלייך להחליט החלטות הרות גורל לגבי תכנית הטיפולים. קרוב לוודאי שהרופאים המטפלים ימליצו מיד על תכניות הטיפולים המקובלות (הקונבנציונליות) – לרבות ניתוח, כימותרפיה והקרנות. קיימים אתרי אינטרנט רבים, לרבות אלה של NCI ושל קליניקת מאיו המפורסמת בארה"ב, שבהם נעשתה עבודת הסבר מצוינת לגבי האפשרויות הזמינות עבורך על פי הגישה המקובלת של האונקולוגיה. ברצוני לשתף אותך כאן בחלק מהמידע החיוני שלא תמצאי בדיונים הללו, שעשוי לסייע לך לקבל החלטות מושכלות בשעה שאת מנווטת את דרכך בסבך הטיפולים הקונבנציונליים.

בעד ונגד ביופסיה
כדי לאמת את האבחון של סרטן השד כאשר מוצאים גוש מעורר חשד, מומלץ לערוך ביופסיה כדי להסיר את כל השטח החשוד או חלק ממנו לבדיקה מיקרוסקופית. לעתים קרובות נהוג להמליץ על ביופסיה של שאיבה על ידי מחט דקה: מחדירים מחט חלולה לאזור החשוד תוך היעזרות בהדמיה מודרכת כדי לאתר במדויק את המיקום ולשאוב ממנו דגימה. אפשרות אחרת, והיא האפשרות שאני ממליץ עליה, היא ביופסיה בחיתוך. מדובר בהליך נרחב יותר, הכרוך לעתים בהרדמה כללית. ההבדל הוא, שבביופסיה בחיתוך מוסר האזור החשוד כולו, יחד עם השוליים של הרקמה הנקייה.
מדוע עדיפה הביופסיה בחיתוך על פני הביופסיה באמצעות שאיבה במחט? הסיבה נעוצה בכך שכאשר מבצעים התערבות ברקמה פגועה, הגוף מגיב בתגובת ריפוי. גורמי צמיחה רבים מתעוררים כדי לרפא את האזור הנגוע שניזוק והודלק. לדעתי, הביופסיה המבוצעת באמצעות מחט מעוררת תגובה כזאת באזור שבו הרקמה החריגה לא הוסרה לחלוטין אלא רק טולטלה. בביופסיה באמצעות חתך, לעומת זאת, מוסרת הרקמה החריגה לחלוטין, כך שכאשר הגוף מגיב על ידי ייצור גורמי צמיחה ודלקת, הרקמה החריגה כבר איננה שם.
שוב, יש שיקולים בעד ונגד שיש להתחשב בהם, כגון גורמי הסיכון האישיים. אצל נשים מסוימות, יש להעדיף ביופסיה על ידי החדרת מחט. עם זאת, אני תמיד מכין את הנשים לכל אחד מההליכים האפשריים, זאת באמצעות נטילה של פקטין הדרים מעובד, פטריות מרפא וצמחי מרפא אחרים (כולם יידונו להלן בהמשך המאמר).

אפשרויות הניתוח עבור סוגי הסרטן השכיחים ביותר
יש שני סוגים של סרטן השד. סרטן של צינוריות החלב (Ductal carcinoma) הוא הסוג הנפוץ ביותר, והוא מתחיל להתפתח בתאים של צינוריות החלב. סרטן אוניות החלב (Lobular carcinoma), לעומת זאת, מתחיל באוניות החלב (בלוטות החלב). את שני סוגי הסרטן הללו ניתן לתאר כ-"in situ", או - מקומי, שפירושו כי התאים החריגים לא התפשטו מעבר למיקום המקורי שלהם. מנגד, ישנם סוגי סרטן פולשני, במקרים שבהם תאי הסרטן התפשטו אל עבר חלקים אחרים ברקמת השד, וייתכן אף שהגיעו לחלקי גוף אחרים. תכנית הטיפולים שלך תהיה תלויה, קרוב לוודאי, בסוג הסרטן שבו חלית, אך בכל מקרה, יומלץ בפנייך לנתח.
יש שתי אפשרויות עיקריות לניתוח: האחת – הסרת הגוש, הנקראת לַמְפֶּקְטוֹמִי (lumpectomy), ניתוח שבו מוסר הגידול בתוספת קטנה של רקמה שסביבו. האפשרות השנייה היא כריתה מלאה, או מַסְטֶקְטוֹמִי (mastectomy) – הסרת השד כולו (לרבות אוניות החלב, צינוריות החלב, הרקמה השומנית והעור). הדרך הראשונה מומלצת במקרים של גידולים סרטניים מקומיים וקטנים, ואילו הניתוח השני מתאים לסרטן פולשני יותר. ייתכן שהמנתח שלך מעוניין גם להסיר קשרי לימפה כדי לדגום אותם בביופסיה, ואז, אם יימצא שהם נגועים בסרטן, יוסרו קשרי לימפה נוספים.
חשוב לתת את הדעת לנקודת מחקר חשובה ביותר: העיתוי של הניתוח הוא בעל משמעות. במחקר בריטי שפורסם במהדורה של נובמבר 1999 של כתב העת Cancer נבדק עיתוי הניתוח במהלך המחזור החודשי, בין אם מדובר בהסרת הגוש (למפקטומי), או בכריתה המלאה (מסטקטומי) – כיצד בחירת העיתוי השפיעה על תוחלת החיים של המנותחות. היבט זה נבדק בקרב 112 נשים בגיל הפוריות שחלו בסרטן השד. על פי הממצאים במחקר זה, נשים שנותחו לאחר הביוץ באותו מחזור חודשי נתגלו כבעלות סיכויי הישרדות גבוהים יותר לעומת נשים אחרות, שנותחו בימים שלפני הביוץ.
בין הנשים שנותחו במחצית השנייה של המחזור החודשי (כלומר, לאחר הביוץ), 75 אחוזים היו עדיין בחיים 10 שנים מאוחר יותר. לעומתן, רק 45 אחוזים מבין הנשים שנותחו בין היום השלישי ליום ה-12 של המחזור החודשי חיו 10 שנים לאחר הניתוח. זהו מידע בעל חשיבות עצומה לנשים שעדיין מווסתות. המסקנה היא כי רצוי לקבוע את תאריך הניתוח לימים שלאחר הביוץ, עד כמה שניתן.

מה לגבי כימותרפיה, הקרנות ושאר טיפולים?
ההמלצות לערוך טיפולי הקרנות וכימותרפיה מבוססות על מספר גורמים, לרבות סוג הסרטן, האם יש או אין פלישה של תאים סרטניים לרקמות סמוכות או אולי אף גרורות לקשרי הלימפה או לאזורים אחרים בגוף. קיימות בדיקות גנטיות אחדות לנשים שלקו בסרטן מקומי, זאת כדי לקבוע את מידת האגרסיביות של ביולוגיית הסרטן. בדיקות אלה עשויות לעזור בקבלת ההחלטות לגבי מידת היעילות (או היעדרה) של הכימותרפיה. יש להציע לך טכנולוגיה זו כחלק מתהליך ההערכה שלך וקבלת ההחלטות.
מהמחקר החדיש ביותר בביולוגיית הסרטן עולה כי מחלת הסרטן מופיעה בצורה שונה וייחודית אצל כל אחד ואחת, בדיוק כמו טביעות אצבעות של כל אדם, הייחודיות רק לו ושונות מטביעות האצבעות של אנשים אחרים. משמעות הדבר היא שתאי הסרטן של כל אדם הם בעלי עירוב ייחודי של ביטוי גנטי חריג, וניתן לקבוע אותו במבדק מיוחד הנערך במעבדה שנקרא פרופיל תפקודי של הגידול (functional tumor profiling). ניתן לשלוח למעבדה מיוחדת העורכת מבדקים אלה את פיסת הרקמה המשומרת שלך, שהוסרה בביופסיה ונשמרה במחלקת הפתולוגיה בבית החולים שבו נערכה הביופסיה או הניתוח. בנוסף לכך, אם תדאגי להסדיר זאת מראש, ניתן לחתוך פיסת רקמה טרייה במהלך הניתוח ולשלוח גם אותה למעבדה המיוחדת, שבה ייבדקו תאי הדגימה, זאת כדי לקבוע אילו גורמי כימותרפיה או צירופים יהיו היעילים ביותר לביולוגיית ההסרטן האישית שלך.
בדיקות אלה הן בקדמת הטכנולוגיה הרפואית, והן מאפשרות לרופאים להתאים את הטיפולים לחולות באופן אישי. למרבה הצער, לא כל בתי החולים והמרפאות מציעים זאת למטופלות. עם זאת, ברצוני ליידע אתכן על הזמינות של בדיקות אלה, ואם כל המטופלות יצדדו בהתאמה אישית של הטיפולים, גישה זו תהפוך ליותר ויותר מקובלת.
בנוסף, גם ההקרנות מתעדכנות. הרפואה עובדת על סוגים חדשים של הקרנות, וכמו כן נבדקות אפשרויות של הקטנת מספר ההקרנות או צמצום משך ההקרנה להשגת אותן תוצאות כמו טיפולי ההקרנות המקובלים כיום. ההקרנות מומלצות בדרך כלל כטיפול משלים לאחר ניתוח של כריתת הגידול (למפקטומי), והמחקרים מוכיחים שהן מצמצמות את הסיכון להישנות המחלה (אך לא משפיעות על תוחלת החיים). יש בתי חולים המציעים טכניקת הקרנות חדישה, שנקראת "מָמוֹטוֹם" (mammotome), שבה מוחדר בלון שניתן לניפוח לאזור המנותח, וגרגר רדיואקטיבי זעיר מוחדר לתקופה קצרה. בדרך זו הגוף מקבל מינון ממוקד יותר של הקרנות ישירות לאזור המנותח. בבתי חולים אחרים אף מציעים קרינה ישירה על המקום הפגוע במהלך הניתוח.
עלייך לשוחח על חידושים אלה עם ספקי השירותים הבריאותיים שלך ולכלול אותם בתהליך קבלת ההחלטות שלך. זִכרי תמיד שניתן לבחור להשתמש בבית חולים אחר (או אפילו לנסוע למדינה אחרת) כדי לנצל את הטכנולוגיות המתקדמות האלה. השיטות החדשות עשויות לשפר את ההתנסות שלך ולהפחית את תופעות הלוואי, ובמקביל להעניק טיפול יעיל לא פחות מהאפשרויות המקובלות (הקונבציונליות).

מלבד כימותרפיה והקרנות, ייתכן שהרופאים ימליצו לך על טיפול לחסימת הורמונים, אם הסרטן שלקית בו מתברר כ"רצפטור לאסטרוגן חיובי (פוזיטיב)" (estrogen receptor positive). טמוקסיפן הוא דוגמה לתרופה הפועלת על ידי חסימת האסטרוגן מפני התקשרות עם תאי הסרטן (SERM – selective estrogen receptor modulator). תרופה זו מומלצת לכל הנשים בגיל הפוריות ולחלק מהנשים בגיל המעבר שאצלן בדיקת קולטני האסטרוגן לסרטן השד יצאה חיובית. יחד עם זאת, אצל חלק מן הנשים המטבוליזם מהיר במיוחד, וגופן יעבד את התרופה כה מהר עד כי הטיפול לא יהיה יעיל. כדי להימנע מכך, ניתן להיעזר בבדיקה גנטית הזמינה כיום, והיא קובעת את יכולתה האישית של כל מטופלת לעבד את הטמוקסיפן ולהפיק ממנו תועלת.

תרופות אחרות נגד סרטן השד כוללות קבוצה של חוסמי הורמונים – מדכאי ארומטאז (aromatase inhibiting drugs). בולמי ארומטאז מומלצים לנשים בגיל המעבר שהבדיקה לקולטני אסטרוגן היא חיובית. תרופות אלה מונעות הפיכת הורמונים אנדרוגניים לאסטרוגן בתוך הגוף, וכך פוחת הגירוי להפיכת תאים לסרטניים על ידי רמות גבוהות של אסטרוגן.

לבסוף, קיימות תרופות כגון הרצפטין (Herceptin) ואווסטין (Avastin), שהוכח כי הן גורמות לאפופטוזיס (מוות של תאים סרטניים) בסוגים אחדים של סרטן השד, אך לא בכולם. לרוע המזל, על אף המחקרים הקליניים המצביעים על כך שהתרופות הללו מאטות את צמיחת הגידולים, הרי שתוחלת החיים לא מתארכת באופן משמעותי עם נטילתן, ועדיין לא הוזכרה כאן איכות החיים – פגם שכיח בקרב התרופות נגד סרטן שקיבלו עד היום את אישור מִנהל המזון והתרופות האמריקני, ה-FDA.

תרופות רבות שאושרו מבוססות על תוצאות מחקרים שבהם נתקבלו ערכים צנועים ליכולת המאבק שלהן בסרטן, אך הן חודרות לפרוטוקול הטיפולים המקובל הנוגע למטופלות רבות. כתוצאה מכך, המכירות בסך מיליארדי דולרים מזרימות רווחים עצומים ליצרני התרופות, בעוד שהמטופלות נהנות מיתרונות שוליים לכל היותר.
לאחר שקראתי רבים מן המחקרים הללו ולאחר שטיפלתי במרפאתי בחולות סרטן המעדיפות לטפל במחלתן בגישות משולבות (אינטגרטיביות) המותאמות אישית, הגעתי למסקנה שאומנם המחקרים העדכניים הם חשובים, ויש משמעות לתרופות החדישות, אך העתיד נמצא בשילוב המיטבי של טיפולים שונים. רבות מן המטופלות במרפאתי זכו להארכת החיים במספר חודשים ואף בשנים אחדות – לא רק במונחים של שבועות – ובמקביל השתפרה אצלן גם איכות החיים.
לרוע המזל, לא הכול ערים לכך שהן יכולות להפיק תועלת מרובה אפילו מההיבט הפשוט של שיפור איכות החיים שלהן. אינני מרמז להתעלמות מהיתרונות שמציע המדע המודרני, אך טוען שיש לבחון אותם בהקשר של התמונה הכללית – לכל אחת מהמטופלות יש סיפור אישי.

שינויים באורח החיים עשויים לסייע במניעת הסרטן
המחקרים העוסקים בסוגיית אורח החיים ושינויים תזונתיים למשל, מעלים כי הללו יכולים להשפיע ישירות על בריאותנו. כפי שצוין לעיל, יש הוכחות לכך שגורמי אורח החיים – לרבות החשיפה לחומרים כימיים מסרטנים (עישון), צריכת אלכוהול מוגזמת, היעדר פעילות גופנית ותזונה דלה – כל אלה ממלאים תפקיד מכריע בהתפתחות של מספר סוגי סרטן שכיחים.
התזונה האנושית המקובלת כיום מכילה מגוון של חומרים הגורמים למוטציות וגורמים מסרטנים שעלולים לפעול באמצעות יצירת סוגי ריאקציות של חמצון ולהוביל להתפתחות של סרטן ומחלות כרוניות אחרות. לדוגמה, צריכת בשר אדום קשורה לסרטן המעי הגס, סרטן השד או סרטן הערמונית. גם בשר חרוך על פחמים או מטוגן בטמפרטורות גבוהות עלול לסרטן.
מנגנונים אחדים עשויים לתרום לתועלת המופקת מפעילות גופנית ומתזונה נכונה להפחתת הסיכון ללקות בסרטן. ראשית, שינויים באורח החיים יכולים להשפיע על מצב החמצון ונוגדי החמצון בגוף. תזונה עשירה בדגנים מלאים, פירות וירקות מכילה מינון גבוה של נוגדי חמצון טבעיים שיכולים למלא תפקיד חשוב במניעת סרטן. תזונה זו, כאשר היא משולבת בפעילות גופנית, הוכחה כמפחיתה את המתח החמצוני. הפעילות הגופנית הוכחה כמחזקת את מנגנוני הגוף בפעילותם כנוגדי חמצון.
בנוסף, הפעילות הגופנית המשולבת בתזונה נכונה עשויה להפחית את שיעור הורמוני המין החופשיים ולהעלות את הגלובולין הנקשר להורמוני המין הנעים בגוף וכך מצמצם את יכולתם להתביית על רקמות. כמו כן, הספורט והתזונה עשויים להוריד את רמות ההורמונים המטבוליים וגורמי הצמיחה, הקשורים לסיכון המוגבר ללקות בסרטן הערמונית, סרטן השד וסרטן המעיים או החלחולת. מכאן, שכאשר מדובר במאבק פעיל בסרטן השד או בפעילות במניעתו, מומלץ להתחיל בהקפדה על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית.
מומלץ במיוחד לבחור בתזונה צמחית ולהעדיף שעועית עתירת סיבים או אגוזים העשירים באומגה-3 (כגון אגוזי מלך), זרעים (למשל, זרעי פשתה) וכן דגי סלמון או סרדינים מן הטבע. זאת, בניגוד לשמנים רוויים מן החי הנמצאים בשפע בבשר ובמוצרי חלב. הימנעי משומן טרנס שעבר מיום מלאכותי (הידרוגנציה), המצוי במרגרינה ובמוצרים כגון רקיקים, עוגיות, מאפים ומאכלים מטוגנים. מן המחקרים עולה כי יש קשר בין המאכלים הללו לבין סיכון מוגבר ללקות בסרטן השד. גם רב שומנים בלתי רוויים מסוג אומגה-6 הנמצאים בשמנים צמחיים נקשרו אף הם לסיכון מוגבר לחלות בסרטן השד, על אף המוניטין המטעה שלהם כמוצרי מזון בריאים. העדיפו תחת זאת לצרוך שמנים אורגניים – שמן דגים, שמן פשתה, שמן אגוזי מלך או שמן זית. כל אלה הוכחו כיעילים בהפחתת דלקות ובצמצום הסיכון ללקות בסרטן.

חשוב ביותר להרבות באכילת פירות וירקות טריים. העדיפו לקנות אותם אורגניים ככל שניתן, כדי להימנע מחשיפה לכימיקלים מסוכנים ולחומרי הדברה שעלולים להיאגר בתאי השומן, לרבות תאי השד. כמו כן, הימנעו מצריכת מוצרים המכילים סוכר וקמח לבנים – הם גורמים לדלקות, מדכאים את מערכת החיסון ומדרבנים את צמיחת תאי הסרטן.
שתייה מספקת – והכוונה ל-6 עד 8 כוסות של מים טריים וצלולים ביום – חשובה אף היא במאבק נגד כל מחלה שהיא. עם זאת, אין לשתות מים מהברז או מבקבוקים. מי הברז מכילים כימיקלים המעודדים התפתחות של סרטן כגון כלור או פלואוריד, ואילו מים בבקבוקים עלולים להיות מסוכנים באותה מידה (ואף יותר) עקב הרכיבים המחקים את מבנה האסטרוגן הניתקים מבקבוקי הפלסטיק. תחת זאת, אני ממליץ להשקיע במערכת סינון מים ביתית ולשתות מים בכוס זכוכית. אומנם המערכות הללו עלולות להיות יקרות, אך היתרונות שלהן לבריאות שווים את ההשקעה.
יתרון נוסף לתזונה המשופרת ולהקפדה על שתייה מרובה הוא השמירה על משקל תקין, שהיא דרך נוספת להקטין את הסיכון לחלות בסרטן השד. עודפי שומן תורמים להיווצרות של דלקות כרוניות ומגבירים את ייצור האסטרוגן. לכן, השמירה על כושר גופני באמצעות הקפדה על תרגול גופני היא המפתח. למרבה המזל, ניתן לשפר את הכושר הגופני רק על ידי הליכה מרובה. אם תוכלי לערוך את ההליכות בחוץ, תשיגי יתרון נוסף – תזכי לתוספת של ויטמין D שייווצר בגופך מן השמש. ויטמין זה הוא אחד המקורות היחידים בטבע המגנים בפני סרטן.
הליכה כשִגרה מהווה דרך מצוינת לשחרור מתחים וגורם חשוב נוסף באורח החיים התורם למניעת הסרטן. למתח הנפשי השפעה רבת משמעות על בריאותך הגופנית. קשר זה בין נפש לגוף נבדק במחקרים מדעיים רבים, והוכח כי מתח נפשי כרוני עלול לדכא את התפקוד של המערכת החיסונית ולתרום להתפתחות של דלקות. לכן, צמצום המתחים הנפשיים חייב להיות בעדיפות עליונה בכל דרך המתאימה לך – בין אם באמצעות מדיטציה, יוגה, טאי צ'י, דמיון מודרך, האזנה למוסיקה או בכל דרך אחרת המתאימה לך ומסייעת לך להירגע.

תוספי תזונה החיוניים להתמודדות עם סרטן השד
בהתבסס על המחקרים המדעיים המעודכנים, תוספי תזונה רבים ושונים נראים מבטיחים במניעת סרטן השד ובשליטה על המחלה. שילובי התוספים הללו בכמויות יעילות מאפשרים לתקוף את הסרטן מכל הכיוונים בבת אחת, וכך לחסום את הסרטן ולקדם את הבריאות. ניתן ליטול אותם בכל שלבי המחלה, יחד עם כל תכנית טיפולים קונבנציונלית.
יש תוספי תזונה רבים שתוכלי לשלבם בטיפולים שלך, שחלקם יפורטו בהמשך, ואילו כאן יצוינו החשובים ביותר: פקטין הדרים מעובד (למניעת היווצרות של גרורות), פטריות רפואיות (לחיזוק מערכת החיסון) וצמחי מרפא מובחרים ופיטו-נוטריאנטים (לבריאות הכללית של השדיים).

פקטין הדרים מעובד

פקטין הדרים מעובד הוא מרכיב המופק מקליפת פרי ההדר, והוא חיוני ביותר לטיפול בסרטן השד. מוצר זה תוקף ישירות את הסרטן, וכך מצמצם את היקף המחלה, ובמקביל יש לו תכונות המשפרות את הבריאות הכללית של החולה. כלומר, מדובר במזון על. להלן הסבר על אופן פעולתו.

תאי הסרטן שונים מתאים בריאים בכל מיני היבטים. ראשית, הם איבדו את השליטה ב"מחזור החיים של התא" – מנגנון טבעי הקובע מתי התאים יחיו, מתי יתחלקו ומתי ימותו. הסרטן, בהגדרתו, גדל מחוץ לשליטה, ללא כל ביקורת ואיזון תקינים. כך, צמחי מרפא, תוספי תזונה ותרופות שנחשבים כאמצעים למיגור הסרטן פועלים על ידי כך שהם גורמים לאפופטוזיס (מות התאים).
הבדל משמעותי נוסף בין סוגי התאים הוא השוני במראה בין תאי סרטן לתאים בריאים. לכל התאים יש מולקולות שונות על פני התא, המאפשרות לתאים לתקשר ביניהם ועם סביבתם. למולקולות אלה יש ייעודים רבים:

הן מתפקדות כקולטנים למעבירים העצביים או להורמונים.

הן מהוות סמנים המזהים באיזה סוג של תא מדובר.

הן משמשות כ"ידיים" המאפשרות לתאים לדבוק במקום או לנוע.

תאים סרטניים מתאפיינים בתכונות ייחודיות המפרידות אותם מתאים בריאים. לעתים יש יותר מולקולות מסוג אחד ופחות מסוג אחר, או – יש על פניהם סמנים המעידים בבירור שמדובר בתאים שאינם ניתנים לשליטה. השינויים הללו על פני התאים הסרטניים מאפשרים לתאי הדם הלבנים לזהות אותם כסרטניים ולהרוג אותם.

סוג אחד של מולקולות הקיים במינון יתר בתאים סרטניים נקרא גלקטין-3 (Galectin-3). מולקולות הגלקטין-3 מתפקדות כ"ידיים" ומסייעות לסרטן להתפשט בדרכים רבות. ראשית, חשיבותן בגירוי הצמיחה של כלי דם חדשים – תהליך שנקרא אנגיוגנזיס. הדבר מאפשר לתאי הסרטן להשתלט על זרם הדם ועל חומרי התזונה שהם זקוקים להם כדי לשגשג ללא שליטה.

שנית, הגלקטינים מאפשרים לתאים הניתקים מהגידול הראשוני להיאגר ולהתקבץ יחד במחזור הדם. הדבר מאפשר לתאי הסרטן לנוע למקום חדש בגוף. לבסוף "ידי" הגלקטין יכולות לאחוז במקום החדש ולהשלים את התפשטות הסרטן – תהליך המכונה התפשטות של גרורות.

פקטין הדרים מעובד הוא חומר טבעי בעל היכולת להיקשר למולקולות גלקטין-3 ולחסום אותן. משמעות הדבר היא שתאי הסרטן לא יוכלו להתפשט ולצמוח. במחקרים מוקדמים בנושא סרטן הערמונית, חיות מעבדה בלעו פקטין הדרים מעובד, וכתוצאה מכך חלה ירידה משמעותית בכמות הגרורות של סרטן הערמונית שהתהוו בריאות. במחקרים מעודכנים יותר של אותה קבוצת מדענים, נבדקה יכולת ההגנה של פקטין ההדרים המעובד מפני סרטן השד וסרטן המעי הגס, והוכח כי הוא חוסם את צמיחת הגידולים הראשוניים ואת ההיווצרות של כלי דם חדשים.

לאחרונה פותח סוג חדיש יותר ובעל יכולת טובה יותר של פקטין הדרים מעובד, והתוצאות שהתקבלו בעקבות השימוש בו הן אף יותר מחייבות בקרב קבוצה של חולי סרטן בשלב מתקדם. בסוף שנת 2007, קבוצת חוקרים באוניברסיטת אלברט-לודוויג בפרייבורג, גרמניה, גייסו 49 מטופלים שכולם סובלים מסוגי גידולים חמורים לרבות סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סרטן השד וכן סרטן בכליות, בריאות, בצוואר הרחם, בכבד ובלבלב. כל אחד מהמטופלים עבר טיפולים קונבנציונליים ללא הצלחה לרבות ניתוח, כימותרפיה והקרנות. אצל כמעט 90 אחוזים מהחולים כבר נתגלו גרורות.

במהלך הניסוי, ניתן לחולים מינון של 5 גרם פקטין הדרים מעובד בבליעה, 3 פעמים ביום. לאחר מכן נבדקו לשם הערכה קלינית של ההטבות שחשו – לרבות הקלה בכאבים, שיפור התפקוד הגופני, שיפור התיאבון והשינה והקלה בתחושת העייפות. בתקופה של 8 שבועות בלבד, התקבלו כבר תוצאות חיוביות מכריעות, כאשר בקרב 20.7 אחוזים מהמטופלים ניכרו כבר תגובות של הטבה קלינית וייצוב המחלה. מדובר בהישגים של ממש בהתחשב בשיעור ההתקדמות של המחלה אצלם.

תכונה ייחודית נוספת המשויכת לפקטין ההדרים המעובד היא יעילותו כגורם מתכתי הנקשר למולקולות גדולות. כאשר יש חיבור בין מתכות כבדות לבין שפע של רעלנים סביבתיים ואסטרוגנים זרים, יש סכנה לפגיעה בגוף באמצעות נזק ל-DNA, שינויים הורמונליים, דיכוי המערכת החיסונית, מתח חמצוני ודלקות. מצב זה מהווה מקור לדאגה במיוחד כשמדובר בסרטן השד.

לפקטין ההדרים המעובד תכונות של לוכד מתכות, והן הוכחו בניסוים קליניים אחדים. נראה כי אצל בני אדם בריאים פקטין ההדרים המעובד יכול להגדיל בעדינות ובבטחה את הפרשת המתכות הרעילות דרך השתן, למשל כספית, קדמיום, זרניך (ארסניק) ועופרת. לתוצאות אלה יש להוסיף שיפור משמעותי בתסמינים קליניים שונים המרמזים כי יכולתו של פקטין ההדרים המעובד להסיר מתכות כבדות ורעלנים סביבתיים באופן קבוע עשויה להועיל רבות לחולי סרטן.

פטריות מרפא
מחקרים רבים מבוצעים על נושא פטריות המרפא בגלל השפעתן נגד גידולים ופעילותן לחיזוק מערכת החיסון. חובה לצרוך אותן לשם שמירה על החיוניות. במילים פשוטות, הן יעילות לתפקודים החיסוניים הטבעיים של הגוף. בעולם מושלם, כל התאים הלקויים והחריגים בגוף היו מזוהים ומושמדים על ידי תאים ממיתים טבעיים ותאי חיסון אחרים. אולם, מתחים נפשיים וחשיפה לרעלנים, כמו גם חוסר איזון בריאותי מסוגים שונים - כל אלה פוגעים ביכולתה של מערכת החיסון לתפקד במיטבה.
פטריות המרפא, לעומת זאת, מגרות את מערכת החיסון לתפקד במלוא הפוטנציאל שלה. הן חשובות לשמירה על הבריאות לטווח ארוך וחיוניות עבור חולי סרטן. אם אתם מתחילים בנטילת פטריות המרפא, אני ממליץ על מינון מוגבר של "העמסה" במשך חודש-חודשיים. מינון זה חייב להיות פי שניים או פי שלושה מהכמות הדרושה לגוף לשם תחזוקתו. המלצה נוספת היא להכפיל את מינון התחזוקה במהלך השבועיים הראשונים של האביב או של הסתיו. לאחר מכן, מותר להפחית את הכמות למינון הרגיל הדרוש לתחזוקת הגוף, שהוא המינון המומלץ בדרך כלל.
חשוב להקפיד ולצרוך את פטריות המרפא דרך קבע, משום שזמן רב דרוש לחלק מן היתרונות שלהן כדי שיבואו לידי ביטוי. ככלל, אני ממליך על נטילת מגוון רחב של פטריות מרפא כתוספי תזונה על מנת להשיג הגנה מֵרבית. למי שחלה בסרטן, למשל, פטריות המרפא היעילות כוללות טרמטס (קוריאולוס), פֶלִינוּס, גָנוֹדֶרְמָה (ריישי), קורדיסֶפס, גריפולה (מייטאקי), אגריקוס, פוליפורוס, לנטינוס (שיטאקי), טְרֶמֶלָה והֶריקיוּם.
למען הנוחות, מומלץ לחפש פורמולת פטריות מאוזנת הכוללת חלק מהזנים הללו. בעבודתי אני משתמש בתערובת של פטריות הצומחות על מצע מעורב של צמחי מרפא החוסמים התפתחות של גידולים ומעודדים את מערכת החיסון. תהליך צמיחה ייחודי זה מניב נוסחאות של פטריות בעלות יכולת משופרת.

תוספי תזונה נוספים לבריאות מידית ולבריאות ארוכת טווח של השדיים
בנוסף לפקטין הדרים מעובד ולפטריות מרפא, גם צירופים של חומרי תזונה חשובים אחדים וצמחי מרפא עשויים להוות שינוי במלחמתך נגד מחלת הסרטן ולהחלמה ממנה.
פולי-נוטריאנטים מובחרים הם בעלי חשיבות רבה במאמץ הזה. המדענים גילו כי לכימיקלים המצויים בברוקולי ובירקות מצליבים אחרים לרבות כרוב, כרוב ניצנים, בוק צ'וי, כרוב עלים, מנגולד ולפת יש מאפיינים נוגדי סרטן חזקים. חוקרים באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי, הוכיחו כי אינדול-3-קרבינול, רכיב עיקרי בירקות המצליבים, עוצר באופן מיוחד את צמיחת התאים של סרטן השד. נראה כי רכיב זה עובד באמצעות איזון המטבוליזם של האסטרוגן ועצירת מחזור החיים של התאים בסרטן השד, אך הוא אינו גורם למות התאים הללו. ברוקולי וכרוב ניצנים, הזמינים כעת במרכולים, ואשר נכללו בחלק מהאבקות הירוקות בפורמולות – הם בעלי הריכוז הגבוה ביותר של הרכיבים הנ"ל. הצורה הביולוגית הפעילה של אינדול-3-קרבינול היא די-אינדולימתאן (DIM– diindolymethane) – מולקולה נגזרת טבעית המורכבת משתי מולקולות פשוטות יותר או מונומרים, והיא זמינה מיד כתוסף ומומלצת במיוחד למניעת ולטיפול בסרטן השד.
גם תמיכה של נוגדי חמצון באמצעות רכיבים ביולוגיים פעילים וטבעיים כגון כורכום וקוורצֶטין הנה חיונית אף היא במאבק נגד התפתחויות סרטניות, במיוחד כשמדובר בבריאות השד. המחקרים מוכיחים כי הקוורצֶטין העשיר בפוליפנול יכול לגרום לאפופטוזיס (מות תאים) באמצעות מיטוכונדריות ונתיבים תלויי קספס-3 (caspase-3-dependent pathways) בתאים אנושיים של סרטן השד. בנוסף, הקרצטין מגביר את יעילות פעילותן של התרופות הניתנות בכימותרפיה כגון דּוֹקְסוֹרוּבִּיצִין (אנדריאמיצין). במקביל, הוכח כי תרכובות באיכות גבוהה של תמצית קני השורש של הכורכום (כורכומין) חוסמות את שגשוג התאים של סרטן השד העלול להוביל לצמיחת הגידול, זאת באמצעות הסדרה וויסות של החומרים המתווכים הגורמים לדלקות כגון NFkappaB.

צמחי מרפא מווסתים, כגון תמצית שורש הקֶדֶד - אסטרגלוס (Astragalus membranaceus) המכונה ברפואה הסינית "הואנג צ'י" (Huang Qi), ותמצית צמח המרפא Scutellaria barbate שנקרא בסינית "באן זי ליאן" (Ban Zhi Lian), יכולים אף הם למלא תפקידים מכריעים בהבטחת בריאות השדיים שלך. האסטרגלוס לא רק שהוא מחזק מערכת חיסונית ירודה הנגרמת על ידי תרופות רבות למיגור סרטן השד, הוא גם מכיל מגוון של סָפּוֹנִינִים בעלי השפעה אנטי-קרצינוגֶנית ופרו-אפופטוטית נגד תאי סרטן אנושיים. בדומה לכך, הסקוטֶלָריה מגלה סלקטיביות מרובה בפעולת החסימה של תאי סרטן, ונותרת בטוחה לשימוש וכן חומר שקל לסבול אותו עבור מטופלות הסובלות מסרטן שד גרורתי.
על פי הניסיון הקליני שלי, הדרך הטובה ביותר היא ליטול את כל הרכיבים הטבעיים הנ"ל בנפרד או כחלק מפורמולה יחידה שיוצרה כדי לתמוך בבריאות השד ולחזק את המערכת החיסונית. כך יושגו התוצאות הטובות ביותר, הן מבחינת המניעה וגם לשם ההחלמה הפעילה מסרטן השד, במיוחד כאשר נוטלים במקביל פקטין הדרים מעובד ופטריות מרפא. בעבודתי אני מרבה להשתמש בתרכובת העושה שימוש סינרגטי ברכיבים חיוניים אלה, והתוצאות שאני רואה בקרב המטופלות שלי החולות בסרטן השד ומקבלות סוג זה של תוספים משולבים הן מרשימות במיוחד.
תכנית כזאת המותאמת אישית יכולה לשמש כטיפול תומך במהלך סדרת טיפולי כימותרפיה או הקרנות. תופעות הלוואי של הטיפולים המקובלים יפחתו, ובמקביל יעילותם תגדל והגוף יקבל תמיכה וחיזוק. בעקבות הטיפול הקונבנציונלי, טיפול כזה הנו שיקומי, מטהר, בונה ומספק השפעות מניעתיות חזקות.
בנוסף לפורמולות הממוקדות באופן מובהק במחלת הסרטן, ויטמינים ומינרלים ממשיכים להימנות עם בני הברית הטובים ביותר שלך במאבקך בסרטן השד, ובמיוחד נוגדי החמצון החזקים הוויטמינים A ו-C. ממחקרים עולה כי השניים עובדים בסינרגיה ובשילוב כדי לחסום את שגשוג התאים האנושיים של סרטן השד. תוצאות דומות נצפו גם בשימוש בוויטמין E ובוויטמין D3, שהוא הצורה הביולוגית הזמינה ביותר של תוספי ויטמין D.
חשוב לצרוך רמות מספיקות של כל הוויטמינים הללו אם ברצונך למנוע הישנות המחלה. בנוסף, חשוב גם ליטול במקביל קורט מינרלים כגון אבץ, סלניום ויוד. זאת, מאחר שהימצאותם קשורה לשיעור נמוך של מקרי סרטן – כך עולה מסקרים שונים.
רשימת הפיטונוטריאנטים וצמחי המרפא בעלי התכונות הנוגדות סרטן מתרחבת במהירות. רבים מהם משמשים זה מאות שנים בתרבויות המסורתיות ברחבי העולם, ובעבר שימשו גם את הרופאים במערב, שהיו מאומנים ברפואה המבוססת על צמחי מרפא. צמחי מרפא כגון לענה, רוזמרין רפואי, מרווה, גדילן מצוי ושורש של סרפד, ורכיבים כגון רֶסְבֶרָטְרוֹל (resveratrol) או EGCG המצויים בתה ירוק, הם רק אחדים מצמחי המרפא הרבים שהמוניטין שלהם מתחזק כבעלי תכונות הנוגדות סרטן. בנוסף לכך, ניתן להיעזר גם במה שיש לרפואה הסינית המסורתית ולרפואה האיורוודית לתרום בתחום הטיפולים במחלת הסרטן ובמניעתה באמצעות צמחי מרפא. כל התחומים האינטגרטיביים (משולבים) הללו יכולים לשמש כחלק מתכנית נרחבת יותר המקדמת את היעילות של הטיפולים הקונבנציונליים (המקובלים), אך שמה לה למטרה גם לצמצם את השפעות הלוואי השליליות.
עצתי האחרונה לך היא לא לוותר לעולם. מאחר שאפשרויות הטיפול הולכות ומתרבות והטיפולים המשולבים משתפרים כל הזמן, יש לך תמיד אפשרויות לבחור, וכשיש אפשרויות בחירה, יש תמיד גם תקווה.

על המחבר: ד"ר אייזיק אליעז
ד"ר אייזיק אליעז הו חלוץ בתחום של רפואה משולבת (אינטגרטיבית), כבר מתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת. הוא כותב, מרצה, חוקר, מחבר פורמולות ורופא העוסק ברפואה קלינית.
ד"ר אליעז משמש לעתים קרובות כמרצה אורח בנושאים הקשורים לגישות הרפואה החלופית לבריאות, קידום החיסון וכן מניעה של מחלת הסרטן והטיפול בה. הוא גם לימד בקורסים אחדים בנושאי הרפואה הסינית המסורתית המיועדים לרופאים ולבעלי רישיון לעסוק בדיקור סיני. החדשנות שלו באה לידי ביטוי גם בפורמולות שלו המהוות תוספי תזונה. ד"ר אליעז פיתח פורמולות ייחודיות אחדות של צמחי מרפא, הרשומות כפטנטים.
כדי להוכיח את הגישה התזונתית שלו לבריאות, ד"ר אליעז משתתף באופן קבוע במחקרים קליניים, והוא התפרסם בכתבי עת ידועים של עמיתים למקצוע. בנוסף לכך, רבות מן הפורמולות שלו הוגשו לקביעת תקפות (ולידציה) במחקרים קליניים עצמאיים על בני אדם, ותוצאות המחקרים פורסמו בכתבי עת של עמיתיו.
ד"ר אליעז חוקר, משלב ומיישם את מיטב ההיבטים המעשיים הן של הרפואה המערבית והן של הגישות המשלימות והחלופיות. הוא נולד בישראל והתגורר במזרח הרחוק ואמריקה הדרומית לפני שחזר לישראל ולמד רפואה באוניברסיטת תל אביב. בתקופת לימודיו, התעניינותו התמקדה יותר ויותר בתפקיד שממלאים הטיפולים החלופיים בבריאות היומיומית. בסופו של דבר, הוא פנה למחקר ולניסיון אישי בתחומי היוגה, השיאצו והדיקור הסיני כדרכי טיפול.
לאחר שסיים את לימודי הרפואה בשנת 1986, ד"ר אליעז הקים מרפאה מוצלחת במיוחד בתל אביב, שבה עשה שימוש בניסיונו ברפואה מערבית ומזרחית במשולב. בעודו ממשיך בעבודתו הקלינית, הוא המשיך להתמחות בהרבולוגיה (תורת צמחי המרפא) קלינית באוניברסיטה העברית בירושלים וכן ברפואה סינית קלאסית אצל מורים בישראל ובאירופה.
בשנת 1989 עבר ד"ר אליעז להתגורר באזור של מפרץ סן-פרנציסקו בארצות הברית כדי להמשיך בלימודיו בקולג' האמריקני לרפואה סינית מסורתית עד לקבלת תואר שני (מאסטר) בשנת 1991. הוא עוסק ברפואה פרטית בצפון קרולינה ומתמקד בעיקר בטיפולים משולבים והוליסטיים בחולי סרטן.
המשימה שד"ר אליעז רואה לנגד עיניו בחייו המקצועיים היא להגיע לשילוב ולסינרגיה של דרכי ריפוי מגוונות שמקורן בפרדיגמות הן העתיקות והן המודרניות ליישום רפואי הוליסטי. גישה זו נמצאת במרכז עבודתו במרפאה, במחקרים שלו ובשליחותו הבאה לידי ביטוי בדברים שהוא מעביר בתשוקה ובבהירות.

תגיות:

TOP