משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

בלוטת התריס- האם אלטרוקסין הוא הפתרון היחיד ?

תפקודי הבלוטה

בלוטת התריס היא בלוטה קטנה בצוואר, ממוקמת מתחת לפיקת הגרון ותפקידה להפריש הורמונים, תירוקסין 4 ותירוקסין 3, המשפיעים על קצב חילוף החומרים בגוף. המטבוליזם מייצר יותר חלבונים, ומאיץ את כמות החמצן שהתאים צורכים.
גורמים תזונתיים וסביבתיים רבים משפיעים על תהליך זה שמשתתף בתהליכים תפקודיים רבים בגוף, והשפעת ההורמונים של בלוטת התריס קשורים עם הורמונים אחרים כמו קורטיזול, אינסולין והורמוני המין.
כמו רב ההורמונים שהפרשתם נשלטת ע"י המוח בתהליך של "היזון חוזר" , בלוטת התריס תלויה בהפרשת 2 הורמוני מוח המופרשים מההיפותלמוס, הורמון משחרר תירוטרופין, ומההיפופיזה, הורמון משחרר תירוקסין, הורמוני בלוטת התריס בצוואר יפרישו תירוקסין 4 שיהפוך לצורתו הפעילה תירוקסין 3 בעיקר בכבד.
התירוקסין 3 פועל דרך קולטנים מיוחדים בגרעין התא, ומפעיל סדרת מסרונים שקובעים את קצב שריפת השומנים, ייצור החמצן התאי, ונמצא בקשר הדוק עם משק הסוכר בגוף אינסולין תהליכים דלקתיים בגוף, מצבי סטרס, אדרנל ובעיות פוריות, הורמוני המין.
רעלנים מסוימים בסביבת החיים שמשפיעים על הבלוטה כמו מתכות כבדות, חומרי הדברה, ומזונות מסוימים. כמו סויה וירקות ממשפחת המצליבים, גורמים להפרעות בתפקודה. גם רגישות לגלוטן יכולה לשבש את פעילותה של בלוטת התריס.

מחלות שקשורות בבלוטת התריס

היפותירואידיזם-  המצב השכיח באוכלוסיה של תת פעילות בלוטת התריס

השימוטו תירואידיטיס- מחלה אוטואימונית המתבטיאת בהגדלה של בלוטת התריס (גויטר, זפק) ונוגדנים שגורמים להרס תאי הבלוטה

מחלת גרייב-מחלה אוטואימונית שמתבטיאת בייצור מופרז של התירוקסין בעקבות  אימונוגלובולינים שמחקים את פעילות ההורמון משחרר תירוקסין שגורם לייצור מוגבר של הורמון התירוקסין ובעקבותיו להיפרתירואידיזם

איבחון תפקודי בלוטת התריס

הסימפטומים שקשורים בחוסר איזון הבלוטה הם רבים ולא בהכרח מובהקים, סיבה שגורמת לטיפול בבלוטה להיות אחד הנושאים השנויים במחלוקת ברפואה המערבית.
חוסר הספציפיות והבדיקות השגרתיות המתבססות רק על צד אחד של ההפרעה מצב הורמון ההיפופיזה (הורמון משחרר תירוקסין), ולא על הצורה הפעילה של הורמון התירוקסין שיכולה להשתבש מתהליכים מאוחרים בשרשרת הייצור. לכן תאור המחלה בעולם מאופיין בהגדרות כמו "המגיפה המערבית הכי לא מאובחנת"  או “הפספוס הכי משמעותי של הרפואה המערבית", עודד רופאים רבים לכתוב רבי מכר בנושא הספציפי הזה

הטיפול המערבי המקובל:

הטיפול המקובל בתת פעילות בלוטת התריס , הוא מתן "אלטרוקסין" שהוא תירוקסין 4. בארה"ב נהוג לתת גם את התרופה "ארמור תירואיד" שמופקת מבלוטת תריס של חזיר ומכילה שלוב של הורמוני הבלוטה טירוקסין 4,3 ו-2.

הטיפול האלטרנטיבי:

בטיפול האלטרנטיבי באיזון פעילות בלוטת התריס, כמו באיורוודה,  מאבחנים במגוון הסיבות לחוסר איזון. מבחינת האיורוודה ישנן סיבות רבות לחוסר איזון הורמונלי שקשורות בשרשרת של התרחשויות בגוף. האבחון מאפשר למצוא את שורש הבעיה וכך לטפל באמצעות תזונה, תוספים, פעילות גופנית:

איבחון מדויק: הורמון משחרר תירוטרופיון, הורמון משחרר תירוקסין,  תירוקסיןִ 4 חופשי, תירוקסין 3 חופשי, ובדיקת שתן לרמות תירוקסין 3 במקרים קשים

פעילות גופנית: זריקת מרץ לחילוף החומרים, אימון סדיר אירובי ואנארובי, הורדה במשקל ושהייה בסאונה יבשה או רטובה, גורמת להוצאת רעלים מהגוף ומשפיעה באופן ישיר על חיזוק הבלוטה
תנוחות יוגה- אסנות לאיזון הבלוטה: עמידת כתפיים עם ריכוז בבלוטה, תנוחת הגשר, הגמל, ותנוחות מתאימות נוספות שמומלצות הסברים עם תמונות מהיוגה ג'ורנל.

תזונה תומכת:

מזונות מחזקים הם אצות מכילות יוד כמו קלפ, דגים שמכילים יוד כמו סלומון וסרדינים, עלים ירוקים המשפיעים על ניקוי רעלים כללי.
שמן קוקוס אורגני שמשפעל את הפיכת תירוקסין 3 בכבד ואגוזי ברזיל המכילים סלניום. 
שמן זרעי המפ אורגני כמקור לאומגה 3 צמחית ללא מתכות כבדות .
העבירו את צריכתכם למזון אורגני בלבד - מאוד משמעותי לאיזון הבלוטה.

המנעו מסויה  וגלוטן חלבון המצוי בחיטה, שעורה שיפון ועוד דגנים.
 

תוספי תזונה לחיזוק הבלוטה:

תמיכה באדרנל : אחראי על מצבי לחץ, טיפול בעזרת צמחים אדפטוגנים כמו ג'ינסנג, רודיולה טולסי ואשווגנדה

האשווגנדה מגבירה את הפרשת הורמון התירוקסין וגורמת לאדפטציה למצבי הסטרס ולכן היעילה מכולם.
דוויד וולף בסרטון על תפקוד הבלוטה מעדיף את צמח האשווגנדה כמאזן ותומך על פני כל הצמחים 

מחקר המוכיח את הסטימולציה של בלוטת התריס ע"י אשווגנדה וקנצ'נאר גוגול.

טיפול בחילוף החומרים ועודף שומן:

צמח הגוגול- קומיפורה מוקול- ידוע בתפקודו כמאזן בלוטת התריס ומגביר חילוף חומרים ,גם גוגול פלוס וגם קנצ'נר גוגול הן פורמולות איורוודיות מסורתיות לטיפול באיזון הבלוטה.

איזון משקל- פורמולה חשובה להורדה במשקל, שכוללת מלון מר להורדת רמות הסוכר בדם, לאיזון הפרשת האינסולין, ולפרוק השומנים, זה חלק חשוב בהיזון הפרשת אינסולין מול תירוקסין.

טיפול בניקוי רעלים

כלורלה- אצה חד תאית , עשירה בכלורופיל, לוכדת מתכות כבדות, וחומרי הדברה.הבלוטה רגישה לרעלים, קרינה, מתכות כבדות. הניקוי יתבטא בסלוק הסיבה העיקרית לחוסר איזון של בלוטת התריס.
במצבים אוטואימונים- פטריות מרפא בעיקר ריישי ,גנודרמה שמיועדת לטיפול בבלוטה ולמצבים של חוסר איזון בפעילות יתר של תאי החיסון בגוף.

ויטמינים ומינרלים: חומצה אמינית תירוזין, סלניום, אבץ ומגנזיום, יוד ממקור צמחי (קלפ)ואומגה 3 ממקור צמחי, (שמן זרעי המפ אורגני)
תחליפי הורמונים מתאימים: בעקבות פרשת האלטרוקסין אני תקווה שחברות התרופות יביאו לארץ תחליפים ראויים כמו "ארמור תירואיד", או אלטרוקסין מתוקן

בבליוגרפיה:

הספר חילוף חומרים מנצח של ד"ר מארק היימן.

http://www.naturalnews.com/031642_hyperthyroidism_hormones.html

Thyroid Health Program - with David Wolfe

 

 

David Wolfe on Ashwaganda

תגיות:

TOP