משלוח חינם מהיום למחר בכל קנייה מעל ₪150

איורוודה ויוגה

מתוך הספר "החיים של פוקה" מאת סבסטיאן פול, הרבליסט ומייסד פוקה

 

אחת הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם סטרס ומציאת הדרך חזרה לשלווה פנימית, היא יוגה, שהיא בעלת מערכת יחסית מעניינת וארוכת שנים עם האיורוודה. מתוך השורשים ההודים שלהן, היוגה והאיורוודה שגשגו מסביב לעולם. הן רלוונטיות היום כפי שהן היו מאז ומעולם. היתרונות שלהן חיוניים יותר מתמיד, והן מעניקות תובנות רוחניות, חוכמה עמוקה ובריאות חזקה יותר. הן השילוב המושלם להעצמת הבריאות הרוחנית, השכלית והגופנית שלנו, והבנה של יסודות התורות הללו יכולה להוביל לחיים מספקים יותר.

קיימת הנחה שיוגה ואיורוודה היו תמיד חלק מאותה המסורת. אף על פי שבמובן הרחב יותר, זה נכון, מכיוון ששניהן התפתחו בהודו, ברמה הספציפית יותר, הן שתי מסורות יחודיות שהתאחדו רק בכמה מאות השנים האחרונות. כמובן חשוב להגדיר – למה אני מתכוון כשאני אומר "יוגה" ו"איורוודה". כשאני אומר יוגה, אני מתכוון ל"הטהה יוגה", היוגה של הטוהר הגופני והעוצמה וחדות המחשבה, המובילה לתובנות רוחניות, שזו הצורה הנפוצה ביותר של יוגה, המתורגלת במערב כיום.  ישנם אין ספור בתי ספר מודרניים להטהה יוגה, כולל אשטנגה, שיבננדה, סטיננדה (הידועה גם כבית ספר ביהר ליוגה), איינגר, קונדליני וויניסה יוגה. כולן משתמשות בצורות שונות של נושא התרגול הפיזי והמנטלי על מנת לפתח בריאות טובה ושלווה פנימית.

יוגה היא למעשה מסורת של טיהור מנטלי ורוחני, אומנות החיבור לאני האינדיבידואל (אטמן) עם האני האוניברסלי (ברהמן). היא דוחה את שלושת המטרות הראשונות של ההינדואיזם (עושר, עונג חושי ומחויבויות דתיות) ומעדיפה את החיפוש אחר מטרת החיים האולטימטיבית: חירות רוחנית (מוקסה). לא משנה מהי המטרה שלך בתרגול היוגה, זה בוודאי ייתן לך מספר כלים על מנת להתמודד עם הסטרס שלך.

כמובן שאיורוודה, כוללת גם עצות לאורח החיים, בנוסף לעיסוי, תזונה וצמחי מרפא. היקפה מתפרש מעצות לשגרת יום פשוטה ועד פרקטיקות טיפוליות עמוקות ומתוחכמות, שכולן מעצימות את האינדיבידואל ומעניקות פוטנציאל גדול יותר לבריאות.

שורשי היוגה והאיורוודה נטועים בתרבות הוודית ההודית העתיקה, אבל הקשר הישיר ביניהן לא היה ברור עד המאה ה-16. בערך בזמן הזה אנחנו רואים שהן החלו לאמץ היבטים מהמסורת, האחת של השניה. יוגה, לאחר מאות שנים שעסקה אך ורק בנפש ובהארה, הפכה מרותקת בנוגע לדרך שבה ניתן להשיג את המטרות האלה, דרך בריאות הגוף. כמו איורוודה, היא החלה להתמקד ב"טיהור" הגוף, כחלק מהמסע שלו לעבר ליטוש מנטלי וכך אנו עדים לבואם של ששת הניקויים* (שטקארמה) לתוך תרגול היוגה הרגיל, כמו כן עצות תזונה נבונות על מנת לסייע ליוגיסטים (ni) (אנשים המתרגלים יוגה) להגיע לחירות.

גם האיורוודה אימצה תובנות מהיוגה. היא החלה לשלב את פרקטיקת הטנטרה של השימוש במינרלים (כמו זהב וכסף) על מנת להעצים את הבריאות ולהאריך את החיים. (טנטרה הינה הלך רוח בדת ההודית המחפשת אחר דרכים לתעל את האנרגיה השמיימית הבאה לידי ביטוי בכל חלקי החיים על מנת לאפשר מודעות גבוהה יותר ולבסוף, חירות רוחנית). זה שינה את תכלית היוגה מאלמותיות להשבת נעורים (ראסיינה) ואון (ואג'יקארנה), שתיים מהמטרות הנעלות ביותר באיורוודה. רעיון השבת הנעורים הפך לדבר המרכזי בגישת החיים של האיורוודה והוא שלוחה של נקודת המבט היוגית – שהמוות יכול להמתין. מרכזי ומורי איורוודה רבים כיום, כוללים תנוחות יוגה, תרגילי נשימה ומדיטציות כחלק מהגישה שלהם להשגת בריאות פיזית ומנטלית מיטבית.

איורוודה ויוגה הן דוגמאות לתכונה ההודית הנפלאה – לקבל השראה מכל מה שמסביב. הן הוסיפו והיטיבו האחת עם השניה, ואנחנו אלה שמרוויחים מכך.

*ששת הניקויים: "הטהה יוגה פרדיפיקה" (מסמך יוגה מהמאה ה-12) מונה את ששת הניקויים – ניקוי פנימי (דהוטי), חוקנים עצמיים (בסטי), ניקוי האף (נטי), בהייה (טרטקה), עיסוי בטן (נאולי) וניקוי פרונטלי של המוח (קאפאלבהטי)

 

יוגה - טיהור מנטלי, פיזי ורוחני

מאת בת חן נקטלוב

 

תהליך הטיהור, על כל רבדיו, מקרב את אלו העוסקים ביוגה לחירות הרוחנית. רעלים פיזיים, מנטליים ורגשיים מייצרים סטגנציה וכבדות ומעכבים את הזרימה הטבעית ופוגעים ביכולת להגיע לחירות הנכספת.

תהליך הטיהור מאפשר מימוש פוטנציאל אופטימלי ומעניק קלילות וחיוניות בתרגול היוגה ובחיים בכלל. טיהור ברמה העמוקה ביותר מתאפשר כשמתרחש "ניקוז" יעיל דרך ערוצי הגוף – נפש השונים.

כשמשחררים רגשות מעיקים ומחשבות שליליות, כעסים ופחדים. כשפסולת גופנית מתפנה בקלות ובקביעות – דרך מערכת העיכול, השתן, העור והנשימה. כשמתקיימת גמישות פיזית, רוחנית ומחשבתית כאחד – המאפשרת יכולת הכלה ופינוי טובה יותר בהתמודדות עם אתגרי החיים, בכל המישורים.

תהליך הטיהור הגופני כולל שימוש בטכניקות ניקוי ידועות כמו עיסויים, ניקוי מערות האף וחוקנים. כמו כן שימוש בצמחי מרפא ומזונות פונקציונאליים שפותחים את ערוצי הניקוי של הגוף ומאפשרים שחרור פסולת בצורה יעילה ומיטבית.

ניקוי וטיהור דרך מערכת העיכול מתבצע בעזרת פורמולה איורוודית מסורתית בשם טריפלה, שהיא התשובה האירודווית למגוון בעיות עיכול ולשחרור מערכת העיכול מעומס ופסולת מיותרת ובמקביל מזינה, מחזקת ומחייה את המערכת. צמח האלוורה, הנמצא אף הוא בשימוש נרחב ורב שנים במסורות ריפוי עתיקות, מבריא את מערכת העיכול מכיבים ודלקות ומביא אנרגיית ריפוי לכל רקמה שהוא בא איתה במגע ומכלול החומרים הפעילים היחודיים שבו הם המקור לראסיינה (השבת הנעורים).

פורמולת צמחי המרפא "זוהר" ותערובת ה"ירוקים המנקים" מטהרות את הגוף דרך הכבד, הדם, הלימפה, הכליות והעור. הן מעוררות את כוחות הריפוי והטיהור העמוקים, הקיימים בגוף ומביאות את הגוף לתחושת קלילות ושחרור מתקיעות. תערובת הירוקים המנקים, בנוסף ליכולתה לטהר ולנקות, מכילה עלים ירוקים מזינים ועמוסים בנוטריינטים ומשפרת את נשיאת החמצן לשרירים, למפרקים, לגידים, לרצועות וכמובן למערכת העצבים וכך תומכת בתרגול היוגה ברמה הפיזית, המנטלית והרוחנית.

את תהליך הטיהור והאיזון הרוחני והמנטלי ניתן לחזק בעזרת צמחי מרפא כמו אלו הנמצאים בפורמולות "הארה". צמחי המרפא המצויים בה מעצימים את החדות הרוחנית והמנטלית על ידי פינוי טוקסינים ממערכת העצבים ושחרור הנפש והמחשבה. הם משפרים את זרימת הדם ומחזקים את המחשבה ומלווים בדרך לרמת תודעה עמוקה יותר. המיקוד והפוקוס משתפרים, רמות הסטרס מתאזנות ומחשבות טרידות מפנות את מקומן לשלווה פנימית טובה יותר.

צמח הטולסי, הבזיליקום הקדוש, הוא דרך נפלאה להתרוממות הרוח והנפש ובו זמנית להפחתת המתח, חיזוק יכולת ההתמודדות עם אתגרי החיים המודרניים והקלה במקרים של טראומות, חרדות ומועקה רגשית שיש לשחרר על מנת להגיע לאותה חירות רוחנית נכספת.

שמן ההמפ מכיל שפע של חומצות שומן חיוניות המפתחות את הגמישות הרוחנית והפיזית כאחד. הוא משמן את המפרקים, הסחוסים, הרצועות והגידים אך בו זמנית את קרומי התאים בגוף, ובייחוד במערכת העצבים וכך נותן בסיס חיוני ומזין לפעילות המנטלית ולשלוות הנפש.

נושא חידוש והשבת הנעורים, הרסיאנה, הוא מוטיב מרכזי בתחום היוגה והאיורוודה והוא בא לידי ביטוי בגוף חיוני, בריא ופעיל, תשוקה תוססת לחיים, מוטיבציה ושמחה, עור קורן, מפרקים גמישים וגמישות רגשית, גופנית ומחשבתית.

פוקה שמה לעצמה כמטרה לעורר את כוח החיים והריפוי המצויים בכל אחד ואחד על ידי מזונות על, צמחי מרפא ושמנים איכותיים ורבים ממוצריה מפיחים חיים בגוף ובנפש. אך מספר מוצרים נושאים את הדגל בתחום השבת הנעורים והחיוניות.

ויטליס, כשמו כן הוא, אוסף של מזונות על, פירות, ירקות, צמחי מרפא, אצות, נבטים, מיצי עשב ועוד המספקים מענה תזונתי רחב היקף ומרוממים את החיוניות הפנימית, הקיימת בכל אחד. ויטליס מכיל מגוון רחב ותכולה גבוהה של נוגדי חמצון המנטרלים את ה"מוקשים" המודרניים, היוצרים סטרס ביולוגי ורגשי ומביאים לעיכוב במימוש הפוטנציאל הרוחני. חיזוק נוסף ניתן לקבל בזכות "לייף קיינד" שמכיל את צמחי המרפא המובילים לחיזוק הגוף בעזרת כוחם של נוגדי החמצון. הוא מפחית דלקות, מאט את תהליכי ההזדקנות, מונע תהליכים ניווניים ומחדש את הנעורים.

 

TOP